Poslať článok e-mailom

E-mail príjemcu:*
Vaše meno:*
E-mail odosielateľa:*
*) povinné položky
10.2.2016
ID: 3215upozornenie pre užívateľov

Prezident vymenoval 23 nových sudcov bez časového obmedzenia

Uvoľnené sudcovské miesta na viacerých okresných súdoch po celom Slovensku sa čoskoro zaplnia. Prezident SR Andrej Kiska na návrh Súdnej rady vymenoval 23 nových sudcov bez časového obmedzenia. Ide o druhú skupinu sudcov, ktorá prešla prísnejším výberom, novozavedeným preverovaním sudcovskej spôsobilosti. Vlani v novembri Kiska vymenoval po takmer ročnej prestávke prvú skupinu 17 takto vybraných sudcov. Takzvanými sudcovskými previerkami doteraz neprešiel jeden z celkovo preverených 45 kandidátov.

Sudcami sa stali Milan Majerník (OS Bardejov), Jozef Jaselský (OS Prešov), Peter Kubej (OS Košice II), Petra Štefanko (OS Košice II), Natália Štrkolcová (OS Košice–okolie), Júlia Prikrylová (OS Nové Mesto nad Váhom), Martin Bauer (OS Martin), Lenka Kostolanská, Radka Laceková (obe OS Levice), Marián Dunčko, Michal Pollák (obaja OS Trnava).

Ďalej Pavol Macháč (OS Piešťany), Lucia Leňová (OS Bratislava IV), Ľubica Mojžišová (OS Banská Bystrica), Adriana Mazúchová (OS Žiar nad Hronom), Monika Vozárová, Dušan Szabó (obaja OS Trnava), Michaela Králiková (OS Revúca), Mária Ďuricová (OS Trenčín), Jana Tomášová (OS Humenné), Peter Vrbjar (OS Rožňava), Lýdia Stehurová (OS Čadca), Martin Kurečko (OS Trebišov).

Kiska novým predstaviteľom sudcovského stavu zaželal, aby sa vo svojom poslaní stali osobnosťami, ktorých integrita bude vzorom pre všetkých v otázkach rešpektu k právu, k zmyslu pre férovosť, ale aj pokory k veľkej moci, ktorá bude v ich rukách.

V prejave počas slávnostného ceremoniálu zdôraznil, že generačná obmena sudcov je dôležitou súčasťou úsilia o dôveryhodnejšie súdnictvo. „Želám si, aby ste boli generáciou sudcov, ktorá bude pri každodennom výkone povolania schopná na vysokej odbornej úrovni chrániť spravodlivosť a posilňovať právnu istotu ľudí na Slovensku,“ uviedol.

Podľa prezidenta by však noví sudcovia nemali zostať len pri tom. „Kríza dôvery v spravodlivosť si vyžaduje, aby ste boli generáciou, ktorá je aktívna vo verejnej diskusii. Takou generáciou, ktorá je schopná odpovedať na nedôveru a kritiku väčšou otvorenosťou, ochotou počúvať a hľadať lepšie riešenia problémov, ktorým vaša profesia čelí,“ pripomenul rekordne nízku dôveryhodnosť súdnictva.

Vymenovanie prvej skupiny sudcov vybraných podľa prísnejších kritérií vlani Kiska nepriamo podmienil prijatím nového etického kódexu pre túto profesiu. Nakoniec na tom netrval a sudcov vymenoval po prísľube predsedníčky Súdnej rady Jany Bajánkovej, že sa bude snažiť o čo najskoršie schválenie nových zásad sudcovskej etiky. Rada kódex prijala na poslednom minuloročnom zasadnutí.
 
„Jeho najväčší význam by mal spočívať v tom, že sa stane súborom pravidiel a hodnôt, ktoré ako sudcovia budete prirodzene zdieľať a stanú sa jedným z nástrojov zvyšovania dôvery ľudí v súdnictvo a právny štát. Nástrojom, ktorý máte plne v rukách vy, sudcovia,“ zdôraznil na margo novoprijatých zásad prezident SR.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk