správne právo

Dlžníci môžu prísť o vodičský preukaz

Novela daňového poriadku prináša finančnej správe nový nástroj v oblasti vymáhania nedoplatkov. Od januára môže dlžníkom finančná správa (daňový alebo colný úrad) zadržať vodičský preukaz. Táto forma exekúcie sa týka fyzických osôb a finančná správa ju bude uplatňovať v prípadoch, ak iné - efektívnejšie a hospodárnejšie formy exekúcie - nebudú…

Lehota na podanie odvolania proti rozsudku

Odvolanie je riadnym opravným prostriedkom v civilnom konaní.
Ide o významný procesný úkon, ktorým sa účastník konania [1] domáha nápravy rozhodnutia prvoinštančného súdu, o ktorom sa domnieva, že mu spôsobuje ujmu na jeho právach.
Odvolanie možno podať proti rozsudkom, ako aj proti niektorým druhom uznesení.
V praxi je však často…

Bločky už len s QR kódom

Od januára 2020 musia podnikatelia, ktorí používajú pri evidencii tržieb pokladnice, využívať iba tie, ktoré sú pripojené na systém eKasa. Všetky pokladničné doklady nimi vydané musia obsahovať jedinečné QR kódy, prostredníctvom ktorých môže zákazník pokladničný doklad jednoducho overiť. Slúži na to bezplatná aplikácia Over doklad. Finančná správa…

Najčastejšie otázky súvisiace so zastavením starých exekúcií

Zákon č. 233/2019 Z. z. o ukončení niektorých exekučných konaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (v skratke „ZoUNEK“). Sekcia civilného práva MS SR ako pomôcku pripravila najčastejšie otázky a odpovede, ktoré odbornej i laickej verejnosti priblížia fungovanie zákona v praxi. ​

Súkromná zmluva vs. Notárska zápisnica pri kúpe nehnuteľnosti v Španielsku

Podľa španielskeho práva platí pri uzatváraní zmlúv všeobecná zásada slobody voľby formy kontraktu. Zmluva o predaji nehnuteľností je teda platná bez ohľadu na to, či bola uzatvorená ústne alebo písomne, formou súkromnej zmluvy alebo formou notárskej zápisnice.

Právomoc súdov vo veciach spotrebiteľských zmlúv – rozširujúca interpretácia je odvrátená

Súdny dvor Európskej únie („SDEÚ“) v septembri tohto roka vydal rozsudok č. C-347/18 v prípade Salvoni. Obsahom tohto súdneho konania bolo zodpovedanie prejudiciálnej otázky rozsahu právomoci vnútroštátnych súdov vo veciach spotrebiteľských zmlúv. Vnútroštátny súd navrhol pri vydaní osvedčenia o vykonateľnosti súdneho rozhodnutia skúmať aj bez…

Nekonečný príbeh novelizácie Zákona o verejnom obstarávaní

Minulý rok bola prijatá veľká novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá sa s účinnosťou od 1. januára 2019 zásadným spôsobom dotkla najmä úpravy revíznych postupov. Ide o mimoriadne dôležitú oblasť právnej úpravy verejného obstarávania, ktorá implementuje európskou reguláciou garantované právne nástroje osôb, ktoré sa cítia dotknuté na svojich…

Antibyrokracia po slovensky – Štátny príspevok pri narodení dieťaťa

Z rôznych médií je stále viac počuť o tom ako Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu prijíma rôzne opatrenia v orgánoch verejnej správy s cieľom čo najviac odbremeniť občanov Slovenskej republiky od požadovania rôznych dokumentov vydávaných a vedených štátnymi alebo samosprávnymi orgánmi (s preneseným výkonom štátnej správy)…

Vykonanie nezákonne získaného dôkazu v civilnom konaní

V praxi je možné sa stretnúť so situáciou, kedy je v konaní potrebné vykonať dôkaz zvukovej nahrávky zachytávajúcej priebeh rokovania alebo telefonátu, v podobe videozáznamu z bezpečnostnej kamery, prípadne inkriminujúcej fotografie.

Centru právnej pomoci sme pomohli navýšiť peniaze na osobné bankroty, pripravili sme aj zmeny pre nepoctivých dlžníkov

Po legislatívnej úprave z roku 2017 sa osobný bankrot stal oveľa dostupnejšou možnosťou, ako sa zbaviť svojich dlhov aj pre širokú verejnosť

Problematika zákonných (legálnych) vecných bremien

Cieľom tohto článku je vo veľmi koncíznej a zjednodušenej myšlienkovej a obsahovej konštrukcii prezentovať analýzu základných východiskových postulátov právnej úpravy zákonných (legálnych) vecných bremien (ďalej len „ZVB“), osobitne vo vzťahu k ZVB regulovaným zákonom č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách (ďalej len…

Štát chce Lesom SR ponechať povinný odvod, ale žiada viac nových stromov

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) prišli v pondelok na rokovanie s vedením štátneho podniku Lesy SR do Kriváňa s návrhom zmeniť znenie zákona o rozpočte na budúci rok, ktorý prikazuje lesníkom odviesť do štátneho rozpočtu minimálne päť miliónov eur ako povinný odvod. Štát chce odvod podniku…

Iniciátorom novely zákona o kontrole v štátnej správe bol Úrad vlády SR – sekcia kontroly

Poslanci NR SR schválili novelu zákona o kontrole v štátnej správe. Dôvodom novelizácie nebola len potreba upraviť kompetencie pri plnení úloh v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v SR, ale aj zohľadniť pôsobenie Implementačnej jednotky na Úrade vlády SR, ktorá plní úlohy v rámci projektu Hodnota za peniaze, a taktiež poznatky a skúsenosti…

Právna úprava a postup založenia spoločnosti s ručením obmedzeným v prípade elektronického podania

Právna úprava založenia spoločnosti s ručením obmedzeným (ďalej len ako „Spoločnosť s r. o.“ alebo aj ako „Spoločnosť“) je zakotvená v zákone č. 513/1991 Zb., Obchodný zákonník, v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „Obchodný zákonník“). S danou problematikou úzko súvisí i právna úprava obsiahnutá v zákone č. 530/2003 Z. z., o obchodnom…

De lege lata – Inštitút opravy chýb v katastrálnom operáte

Oprava chýb v katastrálnom operáte je osobitný právny inštitút upravený v ust. § 59 a nasl. zákona č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam v znení neskorších predpisov (ďalej len „Katastrálny zákon“), ktorému sa v právnej teórii venuje malá pozornosť, a to napriek tomu, že je v právnej…

Omyl v práve

Konanie v omyle nie je v právnom styku výnimočným javom. Pomerne často sa stáva, že konajúci subjekt nemá správnu predstavu o všetkých skutočnostiach, ktoré sa týkajú jeho právneho konania.

Ministerstvo spravodlivosti zakročí proti pochybným rozhodcovským konaniam

Ministerstvo spravodlivosti pripravilo novelu zákona o rozhodcovskom konaní.

Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch

Kabinet v stredu 21. augusta 2019 schválil návrh nového znenia zákona upravujúceho problematiku občianskych preukazov. Nový zákon vypracovalo ministerstvo vnútra s prvoradým zámerom zabezpečiť, aby každý náš občan s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky mal do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s…

Uznanie cudzieho rozhodnutia v manželských veciach

Rozhodnutia vydané na území iného štátu spravidla nemajú účinky v Slovenskej republike pokiaľ neboli slovenskými orgánmi uznané. V závislosti od krajiny, kde bolo vydané rozhodnutie je potrebné postupovať buď v súlade s zákonom č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom alebo podľa Nariadenia č. 2201/2003 z 27. novembra 2003 o…

Doručovanie písomností v práve

Doručenie písomných právnych úkonov, písomných právnych aktov či iných právne relevantných písomností (ďalej spolu aj „písomnosti“) ich adresátom je z pohľadu práva veľmi dôležitou skutočnosťou.