správne právo

Poslanci posunuli efektívnejšie zaisťovanie majetku aj nové trestné činy prikrmovania a ohýbania práva do druhého čítania

Poslanci Národnej rady SR v prvom čítaní odobrili rozsiahly návrh zákona k zaisťovaniu majetku, ktorý predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Cieľom zákona je zefektívniť systém zaisťovania majetku a zabezpečiť jeho správu. Návrh zákona tiež zavádza dve nové skutkové podstaty trestných činov, a to trestný čin zneužitia práva (ohýbanie…

Štát aktivoval už takmer 90 percent e-schránok nepodnikateľského sektora, ďalšia fáza aktivácie začne v novembri

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) aktivovala doposiaľ 68 728 z približne 78 880 elektronických schránok právnických osôb zapísaných v inom ako v Obchodom registri. Elektronickú schránku má tak aktivovanú už 87 % organizácií nepodnikateľského sektora.

K inštitútu zmeny žaloby v civilnom sporovom konaní

V sporovom konaní platí, že predmet sporu vymedzuje žalobca. Žalobca totiž vo svojom žalobnom návrhu uvedie to, čoho sa na súde domáha a tým vymedzí, o čom daný spor bude.

Budú opäť zavedené obmedzenia pri prevode poľnohospodárskej pôdy?

Začiatkom roka 2019 sme v našom článku informovali o uvoľnení podmienok nadobúdania poľnohospodárskych pozemkov. Uvoľnenie nastalo rozhodnutím Ústavného súdu SR, ktorý vyslovil nesúlad zákona o nadobúdaní vlastníctva k poľnohospodárskemu pozemku s Ústavou Slovenskej republiky.

Sudcovská tvorba práva

Je známe, že súdy nie sú nositeľom zákonodarnej moci, nemôžu teda prijímať všeobecne záväzné právne normy (napr. zákony). Niekedy sa zjednodušene uvádza, že súdy nemôžu tvoriť právo. To však už nie je celkom správne. Súdy samozrejme nemôžu prijímať všeobecne záväzné právne predpisy. To ale neznamená, že nemôžu právo dotvárať v prípade, ak je…

Rozsudok pre zmeškanie z dôvodu neúčasti sporovej strany na pojednávaní

V praxi sa často stretávame so situáciou, kedy sa strana sporu z rôznych dôvodov nedostaví na pojednávanie a svoju neúčasť neospravedlní včas a vážnymi okolnosťami.

Navrhované zmeny v zákone o štátnom občianstve

Ministerstvo vnútra 31. júla 2020 predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve.[1] Jeho hlavnou ideou je zmierniť podmienky, za ktorých prichádza ku strate občianstva. Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť 1. februára 2021.

Možno zažalovať štát v súvislosti s protiepidemiologickými opatreniami?

Pomerne frekventovanou sa v poslednej dobe, a to nielen v právnych kruhoch, stáva otázka prípadnej zodpovednosti štátu za opatrenia prijaté v boji s koronavírusom. Štát totižto od 12. 3. 2020 výrazne zasiahol nielen do bežného fungovania spoločnosti, ale aj do základných práv a slobôd jednotlivcov.

Skutkové tvrdenia, ich popretie, nesporné skutkové zistenia a koncentrácia konania

Jednou zo základných procesných povinností strán sporu je povinnosť tvrdiť. Inak povedané, strany sporu sú povinné uvádzať skutkové tvrdenia.

Všeobecný súd sa dopustil nesprávneho právneho posúdenia, keď rozhodol, že existencia zmluvy o poskytovaní výučby uzatvorenej medzi účastníkom konania a jeho advokátom porušuje požiadavku nezávislosti tohto zástupcu v konaní na súdoch Únie Súdny dvor preto napadnuté uznesenie zrušil

V rozsudku Uniwersytet Wrocławski a Poľsko/REA (spojené veci C-515/17 P a C-561/17 P) vyhlásenom 4. februára 2020 Súdny dvor, zasadajúci vo veľkej komore, zrušil uznesenie Všeobecného súdu Európskej únie[1], ktorým bola ako zjavne neprípustná zamietnutá žaloba podaná Vroclavskou univerzitou proti rozhodnutiam Výkonnej agentúry pre výskum (REA), a…

Zneužívanie právomoci verejného činiteľa počas pandémie COVID-19?

V súvislosti s konaním vlády Slovenskej republiky a jej členov počas pandémie COVID-19 sa neustále objavujú nové pochybenia a porušenia platných zákonov v Slovenskej republike. Okrem už spomínanej protiprávnej a protiústavnej štátnej karantény sa v posledných dňoch zistilo, že pravdepodobne neexistuje a ani neexistoval žiaden právny základ pre…

Prehľad zmien vo vzťahu k Obchodnému zákonníku a obchodnému registru s účinnosťou od 01.10.2020

Za účelom ochrany malých a stredných podnikateľov, v rámci zefektívnenia boja proti daňovým podvodom, prostredníctvom vytvorenia možností na potieranie nečestných praktík pri likvidácii obchodných spoločností, bol dňa 22.10.2019 prijatý zákon č. 390/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších…

Určenie uplatniteľnej legislatívy v zmysle Nariadenia ES č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia

Cieľom Nariadenia ES č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia je stanoviť pravidlá koordinácie vnútroštátnych systémov sociálneho zabezpečenia. Na Slovensku Sociálna poisťovňa určuje uplatniteľnú legislatívu a to formou vydania potvrdenia, pričom takéto určenie je rozhodujúce z hľadiska určenia slovenských právnych predpisov…

Predĺženie lehoty na vykonanie úkonu v civilnom konaní

V civilnom konaní sa neustále vyskytujú situácie, kedy strana sporu musí vykonať úkon v konaní a na vykonanie tohto úkonu má len určitý čas (lehotu).

Ukončovanie starých exekučných konaní a paušálne trovy exekútora v podnikateľskej praxi

Nadobudnutím účinnosti zákona č. 233/2019 Z. z. ľudovo označovaného ako tzv. exekučná amnestia (ďalej len „zákon“)[1] sa rok 2020 bude niesť v znamení zastavovania starých exekúcií/exekučných konaní.[2] Mnohým obchodným spoločnostiam už boli doručené upovedomenia o zastavení starej exekúcie s výzvou na úhradu tzv. paušálnych trov exekučného…

Predĺženie lehoty na vykonanie úkonu v civilnom konaní

V civilnom konaní sa neustále vyskytujú situácie, kedy strana sporu musí vykonať úkon v konaní a na vykonanie tohto úkonu má len určitý čas (lehotu).

Právo na tlmočníka podľa medzinárodného práva a právo konať vo svojom jazyku podľa slovenského práva

V súčasnej dobe je čoraz častejším javom na súdoch účasť strany, ktorá neovláda slovenský jazyk resp. z pohľadu medzinárodného práva jazyk, v ktorom sa vedie konanie. Ustanovenie tlmočníka a konanie v jazyku, ktorému strana rozumie je tak prirodzenou súčasťou práva na spravodlivý súdny proces.

Ako postupovať pri zrušení zmluvy o prevode nehnuteľnosti?

Prevod nehnuteľnosti je obyčajne transakciou, ktorá má dve fázy. Prvou z nich je uzatvorenie príslušnej zmluvy (napr. kúpnej zmluvy, darovacej zmluvy). Druhou fázou býva registrácia prevodu nehnuteľnosti na príslušnom orgáne (katastrálnom odbore príslušného okresného úradu) (ďalej len „Katastrálny úrad“). K zmene vlastníka nehnuteľnosti teda…

Na súdoch pribudnú špeciálne miestnosti, ktoré pomôžu pri zisťovaní názoru dieťaťa a vypočúvaní obzvlášť zraniteľnej obete

​Ministerstvo spravodlivosti SR pracuje na zriaďovaní špeciálnych miestností na súdoch, ktoré pomôžu pri zisťovaní názoru dieťaťa a pri vypočúvaní obzvlášť zraniteľnej obete. Okrem samotných miestností sa vďaka projektu zabezpečí aj vytvorenie metodiky na zisťovanie názoru dieťaťa a zraniteľných obetí, ako aj edukačný program a mediálna…

Rozsudok pre zmeškanie ako efektívny nástroj v rukách súdu z pohľadu prirodzeného práva

Prijatím Civilného sporového poriadku autori daného zákona ale aj zákonodarca samotný očakávali a zároveň avizovali zefektívnenie a zrýchlenie súdnych konaní s kumulatívnym zachovaním zákonitosti procesu rozhodovania. Za jeden z nástrojov, ktorý má prispievať k danému účelu môžeme jednoznačne považovať aj rozsudok pre zmeškanie, ako žalobcu tak…