správne právo

Čaká nás voľba predsedu/predsedníčky Najvyššieho správneho súdu

Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Márie Kolíkovej minulý rok presadilo niekoľko zásadných zmien, ktoré sú napĺňaním Programového vyhlásenia vlády v časti Obnova dôvery v právny štát. Jednou z nich je aj zriadenie Najvyššieho správneho súdu, ktorý má fungovať od augusta tohto roka. Pred nami je teraz voľba prvého predsedu alebo prvej…

Návrh novej súdnej mapy

Téma spravodlivosti bola predmetom nejednej predvolebnej kampane. Po víťazstve v uplynulých parlamentných voľbách sa Vláda Slovenskej republiky vo vlastnom programovom vyhlásení zaviazala premeniť Slovensko na „skutočne právny štát“, ktorý by bol schopný zaistiť rovnosť občanov pred zákonom a zabezpečiť účinnú ochranu ich práv. Za týmto účelom…

Nadobudnutie nehnuteľnosti maloletým

Nadobudnutie nehnuteľnosti maloletým si vyžaduje splnenie viacerých podmienok a uskutočnenie krokov ešte pred tým ako dôjde k samotnému podaniu návrhu na vklad. Tým, že maloletý nie je spôsobilý na právne úkony, tak za neho ho koná jeho zákonný zástupca. Pokiaľ však dôjde k stretu záujmov maloletého a jeho zákonného zástupcu, je potreba…

Súdny poplatok v sporoch týkajúcich sa poškodenia zdravia pacienta

Jednou z hlavných otázok, ktoré si poškodený pacient v procese rozhodovania sa ohľadom začatia súdneho konania vo veci poškodenia svojho zdravia kladie, je, či je za podanie žaloby potrebné platiť súdny poplatok alebo nie.

Zmeny v revíznych postupoch podľa návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní – už zasa

Každý by rád menil zákon o verejnom obstarávan. Minulý a predminulý rok sme v rovnakom čase uverejnili článok o zmenách v právnej úprave revíznych postupov podľa zákona o verejnom obstarávaní, ktoré priniesla novela zákona účinná od začiatku roka 2019 a ktoré mala priniesť ďalšia novela, ktorá sa však nakoniec pre neprehlasované veto prezidentky…

Môže požadovať policajt alebo zamestnávateľ doklad o negatívnom teste na COVID-19 ?

Súčasná vláda SR sa nepoučila z protiprávnych a protiústavných opatrení, ktoré prijímala v súvislosti prvou vlnou pandémie COVID-19 na jar 2020 a v nastavenom trende pokračuje aj pri opatreniach v súvislosti s druhou vlnou pandémie COVID-19 na jeseň 2020. Takéto konanie vlády môžeme porovnať s autoritárskymi vládami potláčajúcimi základné ľudské…

Význam nariadenia neodkladného opatrenia popri zabezpečovacom opatrení

V aktuálnom príspevku sa budeme zaoberať praktickým významom nariadenia neodkladného opatrenia a zabezpečovacieho opatrenia pre veriteľa peňažnej pohľadávky. Uvedieme nedostatky zabezpečovacieho opatrenia, a taktiež dôvody pre nariadenie oboch opatrení popri sebe.

Nadobudnutie majetku od nevlastníka: Nedbalí vlastníci, traste sa

Zásada, že nikto nemôže na iného previesť viac práv, ako má on sám[1], je taká stará ako rímske právo. Moderné právne poriadky túto zásadu uplatňujú, zároveň však pripúšťajú i jej prelomenie – obvykle pomocou inštitútu vydržania ako aj nadobudnutia veci od nevlastníka.

Poslanci posunuli efektívnejšie zaisťovanie majetku aj nové trestné činy prikrmovania a ohýbania práva do druhého čítania

Poslanci Národnej rady SR v prvom čítaní odobrili rozsiahly návrh zákona k zaisťovaniu majetku, ktorý predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Cieľom zákona je zefektívniť systém zaisťovania majetku a zabezpečiť jeho správu. Návrh zákona tiež zavádza dve nové skutkové podstaty trestných činov, a to trestný čin zneužitia práva (ohýbanie…

Štát aktivoval už takmer 90 percent e-schránok nepodnikateľského sektora, ďalšia fáza aktivácie začne v novembri

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) aktivovala doposiaľ 68 728 z približne 78 880 elektronických schránok právnických osôb zapísaných v inom ako v Obchodom registri. Elektronickú schránku má tak aktivovanú už 87 % organizácií nepodnikateľského sektora.

K inštitútu zmeny žaloby v civilnom sporovom konaní

V sporovom konaní platí, že predmet sporu vymedzuje žalobca. Žalobca totiž vo svojom žalobnom návrhu uvedie to, čoho sa na súde domáha a tým vymedzí, o čom daný spor bude.

Budú opäť zavedené obmedzenia pri prevode poľnohospodárskej pôdy?

Začiatkom roka 2019 sme v našom článku informovali o uvoľnení podmienok nadobúdania poľnohospodárskych pozemkov. Uvoľnenie nastalo rozhodnutím Ústavného súdu SR, ktorý vyslovil nesúlad zákona o nadobúdaní vlastníctva k poľnohospodárskemu pozemku s Ústavou Slovenskej republiky.

Sudcovská tvorba práva

Je známe, že súdy nie sú nositeľom zákonodarnej moci, nemôžu teda prijímať všeobecne záväzné právne normy (napr. zákony). Niekedy sa zjednodušene uvádza, že súdy nemôžu tvoriť právo. To však už nie je celkom správne. Súdy samozrejme nemôžu prijímať všeobecne záväzné právne predpisy. To ale neznamená, že nemôžu právo dotvárať v prípade, ak je…

Rozsudok pre zmeškanie z dôvodu neúčasti sporovej strany na pojednávaní

V praxi sa často stretávame so situáciou, kedy sa strana sporu z rôznych dôvodov nedostaví na pojednávanie a svoju neúčasť neospravedlní včas a vážnymi okolnosťami.

Navrhované zmeny v zákone o štátnom občianstve

Ministerstvo vnútra 31. júla 2020 predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve.[1] Jeho hlavnou ideou je zmierniť podmienky, za ktorých prichádza ku strate občianstva. Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť 1. februára 2021.

Možno zažalovať štát v súvislosti s protiepidemiologickými opatreniami?

Pomerne frekventovanou sa v poslednej dobe, a to nielen v právnych kruhoch, stáva otázka prípadnej zodpovednosti štátu za opatrenia prijaté v boji s koronavírusom. Štát totižto od 12. 3. 2020 výrazne zasiahol nielen do bežného fungovania spoločnosti, ale aj do základných práv a slobôd jednotlivcov.

Skutkové tvrdenia, ich popretie, nesporné skutkové zistenia a koncentrácia konania

Jednou zo základných procesných povinností strán sporu je povinnosť tvrdiť. Inak povedané, strany sporu sú povinné uvádzať skutkové tvrdenia.

Všeobecný súd sa dopustil nesprávneho právneho posúdenia, keď rozhodol, že existencia zmluvy o poskytovaní výučby uzatvorenej medzi účastníkom konania a jeho advokátom porušuje požiadavku nezávislosti tohto zástupcu v konaní na súdoch Únie Súdny dvor preto napadnuté uznesenie zrušil

V rozsudku Uniwersytet Wrocławski a Poľsko/REA (spojené veci C-515/17 P a C-561/17 P) vyhlásenom 4. februára 2020 Súdny dvor, zasadajúci vo veľkej komore, zrušil uznesenie Všeobecného súdu Európskej únie[1], ktorým bola ako zjavne neprípustná zamietnutá žaloba podaná Vroclavskou univerzitou proti rozhodnutiam Výkonnej agentúry pre výskum (REA), a…

Zneužívanie právomoci verejného činiteľa počas pandémie COVID-19?

V súvislosti s konaním vlády Slovenskej republiky a jej členov počas pandémie COVID-19 sa neustále objavujú nové pochybenia a porušenia platných zákonov v Slovenskej republike. Okrem už spomínanej protiprávnej a protiústavnej štátnej karantény sa v posledných dňoch zistilo, že pravdepodobne neexistuje a ani neexistoval žiaden právny základ pre…

Prehľad zmien vo vzťahu k Obchodnému zákonníku a obchodnému registru s účinnosťou od 01.10.2020

Za účelom ochrany malých a stredných podnikateľov, v rámci zefektívnenia boja proti daňovým podvodom, prostredníctvom vytvorenia možností na potieranie nečestných praktík pri likvidácii obchodných spoločností, bol dňa 22.10.2019 prijatý zákon č. 390/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších…