Poslať článok e-mailom

E-mail príjemcu:*
Vaše meno:*
E-mail odosielateľa:*
*) povinné položky
17.2.2015
ID: 2793upozornenie pre užívateľov

Štrajk zamestnancov súdov sa uskutoční vo štvrtok 19. februára

Výstražný štrajk zamestnancov súdov sa uskutoční vo štvrtok 19. februára. Termín dnes oznámila predsedníčka Odborového zväzu justície Marta Božková. Zapoja sa do neho zamestnanci všetkých 62 okresných a krajských súdov na Slovensku, ktorí v tento deň neprídu do práce.

Odborári z taktických dôvodov nechceli spresniť deň štrajku skôr ako tri dni pred jeho konaním. "Činnosť súdov bude zabezpečovať vedenie súdu, zamestnanci nebudú v tento deň práci," uviedla pre TASR Božková. Podľa nej sa nič nezmenilo na ich minulotýždňovom oznámení, že do štrajku sa zapojí 93,2 percenta zamestnancov všeobecných súdov. Malo by ísť o zhruba 3700 z celkovo 4000 súdnych úradníkov.

Zamestnanci súdov vstupujú do štrajku so štyrmi požiadavkami - zvýšiť rozpočet ministerstva spravodlivosti o štvrtinu, zabezpečiť materiálno-personálny a ekonomický chod súdov, okamžite prijať osobitný zákon o postavení zamestnancov v justícii a zlepšiť sociálno-ekonomickú situáciu zamestnancov justície.

Požiadavky podporilo ministerstvo spravodlivosti, vedenie väčšiny súdov, sudcovské rady pri viacerých súdoch, Súdna rada i sudcovské združenia. Minister spravodlivosti Tomáš Borec, ktorý o zlepšení situácie v rezorte rokuje s ministrom financií Petrom Kažimírom minulý týždeň uviedol, že štrajk sa mu nepodarí zastaviť. Odborári totiž oznámili, že ho uskutočnia bez ohľadu na výsledok rokovaní ministrov. Neočakávajú totiž od nich zásadný posun.

Na deň štrajku odborári naplánovali protestné zhromaždenie v Bratislave, ktoré bude podobné tomu z novembra 2012. Podľa Božkovej príde vo štvrtok do hlavého mesta najmenej 500 zamestnancov súdov z celého Slovenska, ktorí sa zhromaždia napoludnie pred ministerstvom financií. Odtiaľ budú pochodovať k ministerstvu spravodlivosti.

Minister Borec minulý týždeň prisľúbil, že prevádzka súdov bude v deň štrajku zabezpečená. Hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus vysvetlil, že súdy v celom kraji budú pre občanov otvorené. "Výkon súdnictva bude zabezpečený v nevyhnutnom rozsahu," uviedol.

V podateľni súdov budú podľa Tarabusa pracovať vedúci pracovníci súdov tak, aby sa zabezpečilo prijímanie podaní. Hovorca pripustil, že môže byť zatvorené informačné centrum. To, či sa budú v deň štrajku konať pojednávania, podľa neho závisí od účasti zamestnancov na štrajku. "O postupe vo veci v prípade nariadeného pojednávania na deň štrajku rozhodne príslušný sudca alebo senát."

Aj hovorca Krajského súdu v Prešove Michal Drimák uviedol, že podateľne na súdoch v celom kraji budú v deň štrajku otvorené. "Sudcami budú zabezpečené služby v trestných a civilných veciach," informoval. Sudcovia podľa Drimáka nebudú rušiť pojednávania v trestných a civilných veciach naplánované na tento deň, a to v prípade, že budú splnené zákonné podmienky na prerokovanie veci.


Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk