Články

Má dnes zamestnanec nárok na home office?

Aj keď v posledných mesiacoch pandémia COVID-19 ustúpila do úzadia, na Slovensku stále platí mimoriadna situácia vyhlásená uznesením vlády SR č. 111 zo dňa 11.03.2020 a pracovnoprávny rámec s tým spojený aj naďalej ovplyvňuje postavenie zamestnancov a zamestnávateľov. Aj dva roky po zavedení § 250b do Zákonníka práce, ktorým sa zaviedla možnosť…

Udalosti uplynulého týždňa

Na rokovaní Vlády SR schválili členovia vlády ďalšiu finančnú pomoc pre seniorov v podobe vyplatenia takzvaného 14. dôchodku v novembri 2022. Jeho vyplateniu predchádza novela zákona o 13. dôchodku, ktorú pripravil rezort práce, ako pomoc pre seniorov v období vysokej inflácie. Novela navrhuje vyplatiť 70% zo sumy 13. dôchodku v novembrovom…

Porušovanie ako tradícia?

Svet, ako ho poznáme, je sústavný boj. Môžeme ho prirovnať k ringu, pričom podnikanie je bojový šport, ktorý sa v ňom sústavne organizuje. Bohužiaľ, prirodzeným dôsledkom je aj porušovanie pravidiel, písaných či nepísaných. To sa týka aj obchodného tajomstva, ktoré je častým útokom rušiteľov. Tento článok je pokračovaním prvého článku s názvom…

Efektívnejší výkon medzinárodných sankcií

Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Márie Kolíkovej predložilo do medzirezortného pripomienkovania Návrh zmien vo vykonávaní medzinárodných sankcií v Slovenskej republike. Predkladaný materiál nadväzuje na uznesenie vlády z marca tohto roka k Návrhu opatrení na zabezpečenie efektívneho vykonávania medzinárodných sankcií, s osobitným zameraním…

Povinnosť poskytovateľov online služieb zdieľania obsahu kontrolovať obsah, ktorý si užívatelia želajú nahrať na svojich platformách pred ich šírením verejnosti, je zabezpečená primeranými zárukami, aby sa zaručila jej zlučiteľnosť s právom na slobodu prejavu a na informácie

Súdny dvor zamieta žalobu podanú Poľskom proti článku 17 smernice o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom na digitálnom jednotnom trhu

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozhodnutie v prípade neprimeranej dĺžky súdneho konania

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozhodnutie v prípade Vassová proti Slovenskej republike, v ktorom sa sťažovateľka sťažovala na porušenie práva na prejedanie veci v primeranej lehote. ESĽP rozhodol v prospech Slovenskej republiky a vyhlásil sťažnosť za neprijateľnú.

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo vnútra sprístupnilo novú verziu aplikácie eID klient, ktorá upozorňuje používateľov elektronických občianskych preukazov, že najneskôr v posledný deň tohto roka im budú zrušené platné kvalifikované certifikáty pre elektronický podpis. Rezort tak pokračuje v informovaní o potrebe výmeny občianskych preukazov pre minimálne 30 000 ľudí…

Novela infozákona: ďalší krok k zvyšovaniu transparentnosti verejnej správy

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková predložila do medzirezortného pripomienkovania novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Navrhovaná úprava je výrazným posunom pre tých, ktorí o informácie žiadajú a rovnako pre tých, ktorí ich poskytujú. Významne rozširuje okruh poskytovaných informácií aj okruh povinných…

Členský štát môže v prípade závažného ohrozenia svojho verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti obnoviť kontrolu na svojich hraniciach s inými členskými štátmi, avšak nesmie prekročiť maximálnu celkovú dobu šiestich mesiacov

Opätovné uplatnenie takéhoto opatrenia môže byť odôvodnené len v prípade, že dôjde k novému závažnému ohrozeniu

DEAL MONITOR

Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.

Ľudskoprávne garancie určitosti priestupku a pojem schválnosť

Slovenské deliktuálne právo na zákonnej úrovni v zásade pozná rozdelenie protiprávnych činov medzi trestné činy a administratívne delikty – priestupky a iné správne delikty. Text ľudskoprávnych garancií uvedených v Ústave Slovenskej republiky a medzinárodných ľudskoprávnych zmluvách, najmä Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd…

Udalosti uplynulého týždňa

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok 12. septembra 2022 v Prezidentskom paláci na mediálnom vyhlásení informovala o svojom rozhodnutí ohľadom referenda. Prezidentka referendum vypíše. V prípade prvej otázky z doručenej petície sa však zároveň obráti na ústavný súd vzhľadom k jej spornému zneniu. Po rozhodnutí ústavného súdu prezidentka vypíše…

Otvorene o obchodnom tajomstve

V prostredí slobody podnikania je prirodzeným faktom vznik konkurencie na obchodnom trhu. Subjekty sa ocitajú v hospodárskej súťaži, kde navzájom súperia. Aby bol subjekt úspešný, musí využiť niečo, čím predstihne ostatných súťažiteľov, resp. podnikateľov, vďaka čomu získa výhodu, a to vo forme postupov a metód, ktoré sám vytvoril a ktoré nie sú…

Samotná skutočnosť, že sudca bol vymenovaný v čase, keď členský štát, ktorého je predstaviteľom, ešte nepredstavoval demokratický režim, nespochybňuje nezávislosť a nestrannosť tohto sudcu

Poľský Najvyšší súd musí rozhodnúť v poslednom stupni o údajnej nekalej povahe indexačnej doložky v zmluve o úvere medzi spotrebiteľmi a poľskou bankou Getin Noble Bank.

Spôsoby ukončenia pracovnej zmluvy pred vznikom pracovného pomeru

Zákonník práce[1] vo svojej druhej časti pomerne rozsiahlo rieši problematiku skončenia pracovného pomeru, pričom však tieto ustanovenia predpokladajú, že pracovný pomer už vznikol. Pracovný pomer pritom vzniká dňom určeným v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce, a to dokonca bez ohľadu nato či zamestnanec v tento deň skutočne nastúpil do…

Udalosti uplynulého týždňa

Neskorá spravodlivosť nie je spravodlivosť. V situáciách, kedy ľudia nadobudnú presvedčenie, že štát im dostatočne nepomohol, respektíve im nie je v primeranej dobe schopný zabezpečiť spravodlivosť, celkom prirodzene pociťujú stratu dôstojnosti, ktorá sa stáva zdrojom ich frustrácie, hnevu, zvyšujúcej sa nedôvery v štát a jeho…

Väčšia ochrana spotrebiteľov

Ministerstvo spravodlivosti predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o žalobách na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov. Cieľom je zaistiť, aby spotrebitelia mali k dispozícii účinný a efektívny mechanizmus pre žaloby na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov a zvýšiť tak dôveru spotrebiteľov, posilniť ich…

K výkladu pojmu „vymáhanie postúpeného nároku“ podľa ustanovenia § 530 Občianskeho zákonníka z pohľadu možnosti postupcu podať odporovaciu žalobu

Predstavte si nasledovnú modelovú situáciu: Ste majiteľom pohľadávky, avšak rozhodli ste sa, že ju „predáte“ - postúpite. Záujemca je ochotný za postúpenie pohľadávky zaplatiť, avšak keďže si uvedomuje, že dlžník s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať ambíciu svoj dlh splniť, ale bude robiť obštrukcie, zaplatí Vám len pod podmienkou, že si súdne…

Výnimka pre tzv. rozmnoženinu na súkromné použitie sa uplatní podľa smernice o autorskom práve na ukladanie rozmnoženiny chráneného diela na súkromné účely v cloude

Nositelia práv musia dostať primeranú kompenzáciu, pričom jej zaplatenie však nemusia nevyhnutne znášať poskytovatelia cloudu

Ochrana osobných údajov v zdravotníckych zariadeniach. Realita alebo zbožné želanie pacientov?

Predstavte si to: Sedíte v čakárni svojho lekára, keď zrazu konečne zaznie výzva na vstup do ordinácie spolu s Vaším priezviskom. Alebo nedajbože ležíte na nemocničnom lôžku a z rozhovoru zdravotníckeho personálu zaznie meno pacienta, ktorého poznáte, lebo býva vo vedľajšom byte. Prípadne v rámci chodbového rozhovoru personálu nemocnice…