európske právo

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade Adamčo proti Slovenskej republike

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol o porušení práva na spravodlivé konanie, zaručeného článkom 6 Dohovoru na ochranu ľudských práv a základných slobôd.

Poľské pravidlá týkajúce sa veku odchodu do dôchodku pre sudcov a prokurátorov prijaté v júli 2017 sú v rozpore s právom Únie

V rozsudku Komisia/Poľsko (Nezávislosť všeobecných súdov) (C-192/18) z 5. novembra 2019 Súdny dvor zasadajúci vo veľkej komore vyhovel žalobe o nesplnenie povinnosti, ktorú podala Európska komisia proti Poľskej republike, a konštatoval, že tento členský štát si nesplnil povinnosti, ktoré mu vyplývajú z práva Únie, a to jednak tým, že zaviedol…

Bezpečnejšie cesty – EÚ posilňuje pravidlá riadenia cestnej infraštruktúry

EÚ chce znížiť počet smrteľných nehôd a vážnych zranení na cestách tým, že sa zabezpečí, aby boli cesty, tunely a mosty lepšie navrhované a udržiavané. V tejto súvislosti dnes Rada prijala revidované pravidlá, ktorými sa stanovuje systematickejší prístup k bezpečnejšej cestnej infraštruktúre. Reforma je súčasťou úsilia EÚ o splnenie svojich…

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade práva na spravodlivé konanie

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Lispuch a Lispuchová proti Slovenskej republike, v ktorom sťažovatelia namietali porušenie práva na spravodlivé konanie v dôsledku zrušenia právoplatného rozsudku v ich prospech na základe mimoriadneho dovolania podaného generálnym prokurátorom Slovenskej republiky. ESĽP skonštatoval…

Lepšia ochrana oznamovateľov: nové pravidlá pre celú EÚ platné od roku 2021

EÚ sa chystá garantovať vysokú úroveň ochrany oznamovateľov v širokej škále odvetví vrátane verejného obstarávania, finančných služieb, prania špinavých peňazí, bezpečnosti výrobkov a dopravy, jadrovej bezpečnosti, verejného zdravia, ochrany spotrebiteľov a údajov.

Ukladanie cookies si vyžaduje aktívny súhlas používateľa internetu

Vopred označené začiarkavacie políčko teda nestačí

Všeobecný súd EÚ potvrdzuje rozhodnutie Komisie zaregistrovať návrh európskej iniciatívy občanov „Menšinový balíček – milión podpisov za rozmanitosť v Európe“

Návrh patrí do právomocí Komisie, ktorá svoje rozhodnutie dostatočne odôvodnila

Boj proti sociálnemu dumpingu pokračuje

Od 30. júla 2020 budú mať zamestnanci z ekonomicky menej rozvinutých krajín lepšie pracovné podmienky pri ich cezhraničnom vysielaní a podnikatelia naopak, väčšie náklady pri poskytovaní služieb do ekonomicky rozvinutejších krajín. Dôvodom je revízia smernice EÚ o vysielaní zamestnancov.

Ako uspieť pred Európskou komisiou a ušetriť štátu 4,1 milióna eur

Európska komisia zastavila vyšetrovanie Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) vo veci obvinenia z marenia neohlásenej inšpekcie spojenej s podozrením z kartelovej dohody štátnych železničných spoločností SR (ZSSK), ČR (ČD) a Rakúska (ÖBB). ZSSK sa podarilo uspieť aj vďaka spolupráci s najväčšou nezávislou česko-slovenskou advokátskou…

Telekomunikačné podniky musia bezplatne poskytnúť orgánu spracúvajúcemu tiesňové volania na čísle „112“ informácie umožňujúce určiť polohu volajúceho

Členské štáty musia zabezpečiť, aby bola táto povinnosť splnená, aj keď mobilný telefón nemá SIM kartu

Možnosť platiť inkasom SEPA nemožno podmieniť bydliskom na vnútroštátnom území

Verein für Konsumenteninformation, rakúske združenie pre informovanie spotrebiteľov, napadlo na rakúskych súdoch podmienku vloženú do všeobecných prepravných podmienok nemeckého železničného podniku Deutsche Bahn, podľa ktorej možno za lístky rezervované na internetovej stránke spoločnosti Deutsche Bahn zaplatiť prostredníctvom schémy pre inkaso…

Právomoc kontrolovať výber umiestnenia staníc na meranie kvality ovzdušia

Vnútroštátne súdy majú právomoc kontrolovať výber umiestnenia staníc na meranie kvality ovzdušia a prijať voči dotknutému vnútroštátnemu orgánu všetky potrebné opatrenia

Na posúdenie dodržania limitných hodnôt sa musí vziať do úvahy úroveň znečistenia na každom vzorkovacom mieste samostatne

Vzorkovanie (sampling)

Vzorkovanie (sampling) môže byť zásahom do práv výrobcu zvukového záznamu, ak sa k nemu pristúpi bez jeho súhlasu

Použitie hudobnej vzorky v pozmenenej a sluchom nerozpoznateľnej podobe odobratej zo zvukového záznamu však nie je zásahom do týchto práv, a to aj bez udelenia takého súhlasu

Nemanželské spolužitie ako novodobý fenomén v spoločnosti a jeho úprava v judikatúre Európskeho súdu pre ľudské práva

Táto práca sa snaží o vymedzenie základných pojmov v spojitosti s problematikou nemanželského spolužitia ako inštitútu, ktorý napriek spoločenskej požiadavke aktuálne rieši zákon v SR len okrajovo. Pozornosť je venovaná rozhodovacej praxi ESĽP zaoberajúcej sa vymedzením nemanželského spolužitia voči „starobylej“ inštitúcii manželstva v súvislosti…

Zriadenie organizačnej zložky zahraničnou právnickou osobou v Španielsku

Jednou z alternatív, ako môže zahraničná právnická osoba podnikať na území Španielska je zriadenie organizačnej zložky – „sucursal“.

Pojem „prevádzka vozidiel“

Situácia, v ktorej sa vozidlo zaparkované viac ako 24 hodín v súkromnej garáži budovy vznietilo, čím vyvolalo požiar, ktorého príčinou bol elektrický skrat vo vozidle a ktorý poškodil túto budovu, patrí pod pojem „prevádzka vozidiel“ v zmysle smernice o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových…

Správca internetovej stránky

Správca internetovej stránky, na ktorej sa nachádza tlačidlo „Páči sa mi to“ spoločnosti Facebook, môže byť spoločne so spoločnosťou Facebook zodpovedný za zber osobných údajov návštevníkov jeho stránky a ich prenos spoločnosti Facebook

Naopak v zásade nie je zodpovedný za ďalšie spracovanie týchto údajov samotnou spoločnosťou…

Judikatura v oblasti európskeho práva sociálneho poistenia

Sociálna poisťovňa, ktorá konala a rozhodovala o existencii povinného sociálneho poistenia podľa slovenskej legislatívy vo vzťahu k osobe, ktorej bola určená podľa čl. 16 ods. 3 alebo podľa čl. 16 ods. 4 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009 zo 16. septembra 2009 (vykonávacie nariadenie), ktorým sa stanovuje postup vykonávania…

Doplatila by Miriam Lexmann aj na medzeru v práve?

V posledných týždňoch rezonovala nielen medzi odbornou verejnosťou kauza Miriam Lexmann. Tá ako zvolená poslankyňa Európskeho parlamentu za Kresťanskodemokratické hnutie musí vyčkať s uplatnením svojho mandátu až do momentu, v ktorom Veľká Británia opustí Európsku úniu. Na tom by nebolo nič až tak výnimočné /podobný osud napokon postretol aj…

Rozsudok SDEÚ a jeho vplyv na evidenciu pracovného času podľa slovenského práva

Súdny dvor Európskej únie v rozhodnutí zo 14. mája 2019 vo veci CCOO zaviazal členské štáty uložiť zamestnávateľom povinnosť zaviesť objektívny systém umožňujúci meranie dĺžky denného pracovného času odpracovaného každým zamestnancom. Aký vplyv má toto rozhodnutie na slovenských zamestnávateľov? Ak ako zamestnávateľ postupujem podľa § 99 Zákonníka…