občianske právo

Za všetkým hľadaj...reklamu?!

V období digitalizácie komerčného prostredia a vzniku nových modifikovaných marketingových taktík je ťažké si ustrážiť všetky formy reklamy využívané v marketingovej komunikácii. Nové reklamné formy pritom častokrát vykazujú znaky zakázanej reklamy alebo balansujú na hrane jej prípustnosti, na čo doplácajú najmä spotrebitelia a féroví…

Prax zamestnávateľa spočívajúca vo vyplácaní príplatku ku mzde len pracovníkom so zdravotným postihnutím, ktorí predložili potvrdenie osvedčujúce zdravotné postihnutie po dátume, ktorý si sám zvolil, môže predstavovať priamu alebo nepriamu diskrimináciu založenú na zdravotnom postihnutí

VL bola zamestnaná v nemocnici v Krakove (Poľsko) od októbra 2011 do septembra 2016. V decembri 2011 jej bolo vydané potvrdenie osvedčujúce zdravotné postihnutie, ktoré v tom istom mesiaci odovzdala svojmu zamestnávateľovi. Riaditeľ tohto zariadenia s cieľom znížiť výšku príspevkov nemocnice do Štátneho fondu pre integráciu osôb so zdravotným…

G-komponent je aj naďalej predmetom konaní pred súdmi Slovenskej republiky

Naprieč celou Slovenskou republikou už dlhé roky prebiehajú početné konania ohľadom G-komponentu, teda poplatku za prístup do distribučnej sústavy. Najnovšie sa vec dostala znova pred Ústavný súd SR. Medzitým sa 1. januára 2019 stala účinnou nová právna úprava zákona o energetike č. 251/2012 Z. z.[1], ktorá výber G-komponentu opäť zlegalizovala.

Ktoré fyzické osoby sa považujú za konečných užívateľov výhod v združení majetku?

Pre mnohé fyzické osoby pôsobiace v združeniach majetku (nadácie, neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, neinvestičné fondy a iné účelové združenia majetku) môže byť mätúce, či sa aj ony považujú za konečných užívateľov výhod. Podmienky, pri ktorých sa na fyzické osoby vzťahuje legislatíva týkajúca sa konečného užívateľa…

Ako sa v Taliansku vysporiadali s (ne)platením nájomného za nebytové priestory počas Covid-19?

Situácia na Slovensku

V oblasti nájmu nebytových priestorov vznikla situácia, kedy mnohí nájomcovia nebytových priestorov mali síce uzatvorené nájomné zmluvy, ktoré ich oprávňovali užívať nebytové priestory za účelom výkonu ich podnikateľskej činnosti, z dôvodu pandémie Covid-19 však boli na základe uznesenia Vlády SR nútení tieto prevádzky…

Zmluvná úprava informačného modelu

Jedným z predpokladov úspešnej realizácie projektu je správne nastavenie zmluvných vzťahov. Zmluvná úprava informačného modelu vzhľadom na absenciu legislatívnej úpravy informačného modelovania stavieb a zmluvných štandardov predstavuje (nielen) pre právnikov náročnú výzvu. Aktuálny vývoj v Českej republike predstavuje inšpiráciu a možné riešenie…

Vyjadrenie sporovej strany a výpoveď svedka ako neoprávnený zásah do práva na ochranu osobnosti

Do práva na ochranu osobnosti je možné zasiahnuť akýmkoľvek spôsobom, ktorý môže ohroziť alebo porušiť právo na ochranu osobnosti. Nie je preto výnimkou, že do práva na ochranu osobnosti sa dá zasiahnuť aj vyjadrením sporovej strany alebo svedeckou výpoveďou.

Koniec rokovaní v hodine dvanástej (Zodpovednosť za bezdôvodné ukončenie rokovaní)

Predstavme si situáciu. Dve strany začnú rokovania o zmluve. Rokovania o zmluve sa nesú v pozitívnom duchu. Strana A svojim správaním navodzuje, že Strana B očakáva, že zmluva medzi nimi bude definitívne uzavretá v najbližšom čase. Dolaďujú sa už len určité detaily zmluvy. Zrazu strana A, v hodine dvanástej, nečakane a bez akéhokoľvek rozumného…

Dopad pandémie na rozvodovosť

Pandémia je zaťažkávacou skúškou nielen pre súdržnosť spoločnosti ako takej. Opatrenia a s tým súvisiace obmedzenia (vrátane práce z domu, obmedzenia pohybu, či vplyvu nezamestnanosti na hospodárenie domácností) patria medzi faktory, ktoré mohli negatívne ovplyvňovať rodinné väzby, či dokonca viesť aj k rozvratu manželstva. I keď by sa dalo…

Ktorí pacienti majú nárok na postkovidovú liečbu v kúpeľoch?

U mnohých pacientov, ktorí prekonali infekciu koronavírusom SARS-COV2, sú zaznamenávané pretrvávajúce zdravotné ťažkostí, ktoré sa u týchto pacientov predtým nevyskytovali. Tento stav je označovaný ako tzv. postkovidový syndróm a zahŕňa množstvo príznakov so známkami respiračného, nervového, kardiovaskulárneho, či svalového…

Nové pravidlá pre vydržanie pozemku sú účinné

Od 1.2.2021 je účinné ďalšie významné opatrenie ministerstva spravodlivosti, ktoré súvisí s ochranou vlastníckeho práva. Na vydržanie pozemku už nebude stačiť len osvedčenie s notárskou pečiatkou. Potvrdzovanie tzv. vydržania sa presúva z notárov na súdy. Táto zmena prišla aj ako reakcia na mnohé prípady, keď prostredníctvom inštitútu tzv.

Možnosť ukončenia pracovného pomeru po dovŕšení 65 rokov veku zamestnanca

Nedávno schválená novela Zákonníka práce a ďalších právnych predpisov (zákon č. 76/2021 Z. z.) s účinnosťou od 1. januára 2022 rozšíri možnosti zamestnávateľa ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorý dovŕšil 65 rokov veku a vek určený na nárok na starobný dôchodok (obe tieto podmienky musia byť splnené…

Novela zákona o dani z príjmov zavádza CFC pravidlá aj pre fyzické osoby. Aké budú jej dôsledky?

V decembri 2020 schválila NRSR vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej ako „ZDP“). Okrem implementácie článku 9a Smernice rady (EU) 2017/952 z 29. mája 2017 týkajúceho sa úpravy hybridných nesúladov s tretími krajinami, sa predmetnou novelou do ZDP zavádzajú pravidlá pre zdaňovanie príjmov…

Gastrolístky alebo peniaze – nová možnosť výberu zamestnanca

Národná rada SR 4. februára 2021 schválila ďalšiu novelu Zákonníka práce a ďalších právnych predpisov (zákon č. 76/2021 Z. z.), ktorá s účinnosťou od 1. marca 2021 okrem iného prináša možnosť zamestnancom vybrať si medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie.

Dočasná ochrana a jej dopad na zmluvné vzťahy podnikateľa pod dočasnou ochranou

V súvislosti s negatívnymi dopadmi šírenia ochorenia COVID -19 na podnikateľské prostredie bol s účinnosťou od 1.1.2021 prijatý zákon č. 421/2020 Z. z. o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Aktuálna judikatúra vo veci nárokov z vád diela

Najvyšší súd Slovenskej republiky vydal dňa 27. mája 2020 uznesenie sp. zn. 3Obdo/3/2020, ktoré bolo zaradené do zbierky stanovísk NS a rozhodnutí súdov SR ako R 59/2020. Toto uznesenie sa týka nárokov objednávateľa v prípade, ak zhotoviteľ dodá dielo s vadami, následne pristúpi k odstráneniu vád nahradením časti diela a odmietne odstrániť ďalšie…

Postavenie informačného modelovania stavieb (BIM) a informačného modelu v právnej úprave Slovenskej republiky

Oblasť stavebníctva (podobne ako iné oblasti) prechádza procesom digitalizácie a využívanie metódy informačného modelovania stavieb (BIM) predstavuje jeden z aspektov tohto vývoja, pričom výsledkom využitia tejto metódy je informačný model stavby. V článku poukazujem na absenciu jednoznačnej právnej úpravy informačných modelov a informačného…

Rôzne spôsoby akvizície: Ktorá je pre investora výhodnejšia?

Slovenský právny poriadok nedefinuje pojem „akvizícia“ napriek tomu, že je tento pojem často využívaný tak v ekonomickej, ako aj právnej terminológií. Akvizíciou sa rozumie pohltenie, ovládnutie menšej alebo ekonomicky slabšej cieľovej spoločnosti väčšou spoločnosťou, prípadne silnejšou spoločnosťou s väčším kapitálom. Účelom uskutočnenia…

Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike

Ministerstvo spravodlivosti začalo s realizáciou projektu „Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike“ (ADR).

Bytové domy – efektívne a rýchle a riešenie nezákonného zriadenia individuálneho vykurovania bytu jedným z vlastníkov

Vykurovacia politika bytových domov v Slovenskej republike, neprešla od jej vzniku v roku 1993 zásadnými reformnými zmenami, čo sa v praktickom každodennom živote môže a aj sa prejavuje v podobe vznikania množstva technických aj právnych problémov, ktorých opis a možné riešenia prináša advokátska kancelária KVASŇOVSKÝ & PARTNERS | ADVOKÁTI s.r.o.