občianske právo

Občania majú záujem o biometrické občianske preukazy s bezkontaktným čipom

Policajné oddelenia dokladov počas štvrtka a piatka prijali vyše 6800 žiadostí o vydanie občianskeho preukazu. Ministerstvo vnútra začalo vydávať biometrické občianske preukazy s duálnym čipom od 1. decembra, teda o mesiac skôr oproti pôvodnému zámeru. 

Ministerstvo vnútra je pripravené vydávať biometrické občianske preukazy už od decembra

O biometrický občiansky preukaz s biometrickou podobou tváre a otlačkami prstov budú môcť od decembra požiadať v EÚ aj občania Slovenska. Dôvodom je uplatňovanie európskeho nariadenia o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie, na základe ktorého musí mať najneskôr v auguste 2031 každý obyvateľ Únie biometrický doklad, ktorý…

Zmeny v zákone o slobode informácií účinné od 1.1.2023

Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 8.11.2022 zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov (ďalej len „novela infozákona“). Novela infozákona prináša viaceré zmeny, ktoré sa týkajú jednak tých…

Závery Rady o ženách, mieri a bezpečnosti

Rodová rovnosť a ľudské práva sú základom univerzálnych hodnôt a predstavujú samostatné priority, ktoré sa uplatňujú vo všetkých politikách Európskej únie. Rada pripomína svoje závery o ženách, mieri a bezpečnosti z 10. decembra 2018, opätovne potvrdzuje platnosť strategického prístupu EÚ k otázke žien, mieru a bezpečnosti a zaväzuje sa v plnej…

Prispôsobenie rodinných prídavkov a rôznych daňových výhod, ktoré Rakúsko poskytuje pracovníkom v závislosti od štátu bydliska ich detí, je v rozpore s právom Únie

Tento mechanizmus predstavuje neodôvodnenú nepriamu diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti migrujúcich pracovníkov

Výživné vo veci starostlivosti o maloleté deti

Inštitút striedavej starostlivosti bol do slovenského právneho poriadku doplnený v roku 2010, a to novelou Zákona o rodine zákonom č. 217/2010 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o rodine).

Odborníci diskutovali na pôde MS SR na tému nenávistných prejavov

Na pozvanie ministra spravodlivosti Viliama Karasa uskutočnilo prvé pracovné stretnutie zo série diskusií na tému nenávistných prejavov a extrémizmu. Odborníci z viacerých úradov sa stretli na pôde Ministerstva spravodlivosti aby diskutovali o aktuálnom nastavení trestného práva a aby si vymenili skúsenosti nielen v oblasti prevencie…

K ochrane ľudských práv a dôstojnosti každého človeka

V súvislosti so schválením návrhu zákona skupiny poslancov upravujúcich niektoré práva LGBTI+ ľudí som predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi ponúkol prevzatie iniciatívy pri koordinácii diskusie o ochrane ľudských práv v našej krajine, vrátane LGBTI+ ľudí. Vyplýva to jednak z mojich kompetencií ako ministra spravodlivosti, a tiež ako predsedu Rady…

Doby starostlivosti o dieťa dosiahnuté v iných členských štátoch sa na účely výpočtu starobného dôchodku musia zohľadniť

Súdny dvor potvrdzuje svoju judikatúru, podľa ktorej je členský štát zodpovedný za vyplácanie dôchodku, v ktorom osoba poberajúca dôchodok výlučne pracovala a odvádzala príspevky, a to tak pred, ako aj po presune svojho bydliska do iného členského štátu, v ktorom sa venovala starostlivosti o svoje deti, povinný zohľadniť tieto doby starostlivosti…

Pri rozhodovaní či (ne)volať políciu už nezohráva rolu výška hmotnej škody – praktické dopady pri uplatňovaní práv z poistných zmlúv

Donedávna bola v našom právnom systéme zakotvená úprava, ktorá vodičom ukladala pri dopravnej nehode povinnosť „odhadnúť“ výšku škody na motorovom vozidle a následne, ak dospeli k záveru, že škoda zjavne prevyšuje sumu 3.990,- EUR, volať políciu.

Aké novely Zákonníka práce môžeme v januári 2023 očakávať?

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej ako „Zákonník práce″) predstavuje v slovenskej legislatíve jeden z najčastejšie novelizovaných právnych predpisov. V súčasnosti sú už prijaté dve novely, ktoré nadobudnú účinnosť 1. januára 2023.

Dlho očakávaná univerzálna nabíjačka sa v roku 2024 stane realitou

Do konca roka 2024 budú musieť byť všetky mobilné telefóny, tablety a digitálne fotoaparáty predávané v EÚ vybavené nabíjacím USB portom typu C. Na jar 2026 sa začne táto povinnosť vzťahovať aj na všetky notebooky. Nový právny predpis získal na utorňajšej plenárnej schôdzi podporu 602 poslancov, pričom 13 zákonodarcov hlasovalo proti a 8 sa…

Rada prijala právny predpis EÚ o primeraných minimálnych mzdách

Rada EÚ dnes s konečnou platnosťou prijala smernicu, ktorou sa podporí primeranosť zákonných minimálnych miezd, čím sa prispeje k dosiahnutiu dôstojných pracovných a životných podmienok zamestnancov v Európe.

Plánované novinky pri riešení vlastníctva pozemkov nezistených vlastníkov

Nezistených vlastníkov definuje zákon č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom. Ide vlastníkov pozemkov o ktorých nie sú v evidencii katastra na liste vlastníctva definované žiadne údaje, alebo vlastníkov u ktorých chýbajú určité údaje na ich jasnú identifikáciu, pričom však môže byť evidované napríklad ich…

Právna záväznosť referenda a limity jeho predmetu

Referendum je v súčasnosti veľmi populárnou a medializovanou témou. Deje sa tak nielen kvôli duálnemu chápaniu záväznosti referenda, ale aj kvôli neraz sporným formuláciám referendovej otázky resp. kvôli nesprávnemu vymedzeniu premetu referenda. Svoj diel na častom skloňovaní tohto ústavného inštitútu má však aj skutočnosť, že referendum býva…

Nekalé podmienky v spotrebiteľských zmluvách: vnútroštátne procesné zásady nemôžu brániť právam, ktoré osobám podliehajúcim súdnej právomoci vyplývajú z práva Únie

Zásada efektivity vyžaduje účinné preskúmanie potenciálnej nekalej povahy podmienok

Má dnes zamestnanec nárok na home office?

Aj keď v posledných mesiacoch pandémia COVID-19 ustúpila do úzadia, na Slovensku stále platí mimoriadna situácia vyhlásená uznesením vlády SR č. 111 zo dňa 11.03.2020 a pracovnoprávny rámec s tým spojený aj naďalej ovplyvňuje postavenie zamestnancov a zamestnávateľov. Aj dva roky po zavedení § 250b do Zákonníka práce, ktorým sa zaviedla možnosť…

Novela infozákona: ďalší krok k zvyšovaniu transparentnosti verejnej správy

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková predložila do medzirezortného pripomienkovania novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Navrhovaná úprava je výrazným posunom pre tých, ktorí o informácie žiadajú a rovnako pre tých, ktorí ich poskytujú. Významne rozširuje okruh poskytovaných informácií aj okruh povinných…

Ľudskoprávne garancie určitosti priestupku a pojem schválnosť

Slovenské deliktuálne právo na zákonnej úrovni v zásade pozná rozdelenie protiprávnych činov medzi trestné činy a administratívne delikty – priestupky a iné správne delikty. Text ľudskoprávnych garancií uvedených v Ústave Slovenskej republiky a medzinárodných ľudskoprávnych zmluvách, najmä Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd…

Spôsoby ukončenia pracovnej zmluvy pred vznikom pracovného pomeru

Zákonník práce[1] vo svojej druhej časti pomerne rozsiahlo rieši problematiku skončenia pracovného pomeru, pričom však tieto ustanovenia predpokladajú, že pracovný pomer už vznikol. Pracovný pomer pritom vzniká dňom určeným v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce, a to dokonca bez ohľadu nato či zamestnanec v tento deň skutočne nastúpil do…