Články

Náhrada škody spôsobená kartelovou dohodu: vnútroštátna právna úprava, ktorá bráni hromadným žalobám o vymáhanie, môže byť v rozpore s právom Únie

Tak je to aj v prípade, ak vnútroštátne právo nestanovuje žiadny kolektívny spôsob koncentrácie individuálnych nárokov osôb poškodených kartelovou dohodou a podanie individuálnej žaloby o náhradu škody sa zdá byť nemožné alebo neprimerane ťažké.

K možnostiam presunu dôkazného bremena v daňovom konaní z pohľadu judikatúry a daňového poriadku

Presun dôkazného bremena medzi daňovým subjektom a správcom dane patrí medzi zásadné otázky daňového konania. V praxi sa často objavujú prípady, kedy je na daňový subjekt kladená neprimeraná dôkazná povinnosť, ktorá prekračuje požiadavky ustanovení Zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov…

Udalosti uplynulého týždňa

Parlament schválil sprísnenie pravidiel pre neziskové organizácie | Prezident podpísal novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci | Úprava zákona o športe posilní status športovcov | Vláda súhlasí s pristúpením Slovenska k dohovoru o policajnej spolupráci | Prezident plánuje vetovať zvýhodnené výsluhové dôchodky prokurátorov | Schválená “Covid…

Rada prijala pravidlá na rozšírenie spolupráce a výmeny informácií medzi daňovými orgánmi na minimálne efektívne zdaňovanie právnických osôb

Rada dnes prijala smernicu (DAC9), ktorou sa rozšíri spolupráca a výmena informácií v oblasti minimálneho efektívneho zdaňovania právnických osôb. Cieľom tejto smernice je uviesť do praxe konkrétne ustanovenia smernice o druhom pilieri, ktorou sa v EÚ vykonáva globálna dohoda G20/OECD o medzinárodnej daňovej reforme.

Štipendium Erasmus+: suma zaplatená študentovi sa nemá zohľadňovať pri výpočte dane z príjmu rodiča, na ktorého je tento študent odkázaný

Chorvátsky študent poberal podporu na vzdelávaciu mobilitu v rámci programu Erasmus+ na účely študijného pobytu na univerzite vo Fínsku. Chorvátska daňová správa informovala jeho matku, že zvýšenie základnej osobnej odpočítateľnej položky v prípade nezaopatreného dieťaťa, ktoré jej bolo vždy priznané, bolo za príslušný rok zrušené. Prahové hodnoty…

ESG a spoločenská zodpovednosť: Oveľa viac ako tradičný sponzoring. Nový rozmer spolupráce medzi biznisom a neziskovým sektorom

Sociálny rozmer udržateľného podnikania, známy ako pilier „S” v rámci ESG, sa často zjednodušuje iba na otázky týkajúce sa starostlivosti o zamestnancov a zlepšovania ich pracovných podmienok. Táto oblasť ESG je bezpochyby významná a nesmierne dôležitá, no predstavuje iba jednu časť širšieho kontextu sociálnych aspektov. ESG totiž ponúka omnoho…

Predlicenčný dialóg s NBS: Naša skúsenosť s historicky prvým stretnutím a kľúčové faktory pre budúcich žiadateľov o povolenie na poskytovanie služieb kryptoaktív

Regulácia kryptoaktív sa vo svete dynamicky rozvíja, pričom Európska únia prostredníctvom nariadenia MiCA nastavuje jednotný rámec pre tento inovatívny, no zároveň rizikový sektor. Na Slovensku, kde za dohľad a reguláciu zodpovedá Národná banka Slovenska (NBS), dostávajú budúci poskytovatelia služieb kryptoaktív jedinečnú možnosť viesť…

Udalosti uplynulého týždňa

Parlament schválil zákon o transparentnosti neziskových organizácií | Ombudsman upozorňuje na zásah do práv pri novele o neziskovkách | Ministerstvo zdravotníctva obhajuje nový zákon o psychologickej činnosti | Ústavný súd potvrdil väčšinu noviel Trestného zákona | Vládna splnomocnenkyňa: Zákon o mimovládkach bol pripravený…

Rozsudok ESĽP v prípade Kulák proti SR

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) 3. apríla 2025 rozhodol, že Slovenská republika porušila právo na súkromie advokáta v prípade Kulák proti Slovenskej republike. Sťažovateľ namietal prehliadku jeho kancelárie a zaistenie počítača v rámci trestného konania, začatého v súvislosti s podozrením z úplatkárstva a zneužívania právomocí. Prehliadka sa…

DEAL MONITOR

Prinášame Vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií. Tentokrát sú reportované mandáty advokátske kancelárie LEGATE.

Úvodom k novému stavebnému zákonu

Od 1. apríla 2025 vstúpi do účinnosti nový stavebný zákon (zákon č. 25/2025), ktorý prináša významné zmeny v oblasti povoľovania stavieb, práv a povinností stavebníkov, zhotoviteľov a ďalších účastníkov výstavby. Nová legislatíva reaguje na potrebu zjednodušenia procesov najmä pri náročnejších developerských projektoch a infraštruktúre…

Udalosti uplynulého týždňa

Parlament schválil odškodnenie pokút z obdobia pandémie | Kontroverzná novela o mimovládnych organizáciách vyvolala protesty | Nová daň z finančných transakcií vyvolala napätie | Nový zákon o ochrane svedka posilní boj proti organizovanému zločinu | EÚ odloží nové pravidlá reportingu o udržateľnosti | Súd EÚ zamietol zrýchlené konanie v spore…

Mzdy sa riadia už aj reprezentatívnymi kolektívnymi zmluvami, hoci sa firmy nepodieľali na ich prijímaní

Mzdy a pracovné podmienky už nebude určovať len dohoda medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Od začiatku roka ich definujú aj reprezentatívne kolektívne zmluvy, ktoré majú predstavovať minimálny štandard odmeňovania a pracovných podmienok pre spoločnosti v danom sektore.

Právnická firma roka 2025

Týždenník TREND v spolupráci s EPRAVO.SK vyhlásili víťazov prestížnej súťaže Právnická firma roka 2025. Cieľom tohto každoročného podujatia je poskytnúť slovenskému trhu prehľad o špičkových právnických kanceláriách v kľúčových odboroch práva. Slávnostný galavečer sa konal 9. apríla 2025 v historických priestoroch hotela Radisson Blu Carlton v…

Organizácia pracovného času: zamestnávatelia zamestnávajúci pracovníkov v domácnosti musia zaviesť systém umožňujúci merať dĺžku denného pracovného času odpracovaného každým pracovníkom v domácnosti

Pracovníčka v domácnosti, ktorá bola prijatá do zamestnania na plný pracovný úväzok, napadla neplatné skončenie svojho pracovného pomeru na španielskom súde. Skončenie jej pracovného pomeru bolo vyhlásené za protiprávne a jej zamestnávateľom bola uložená povinnosť zaplatiť jej určité sumy z titulu náhrady za nevyčerpané dni dovolenky a…

Možnosti ochrany a spravovania rodinného majetku podľa aktuálnej jurisdikcie Slovenskej a Českej republiky

Rodinné podniky, ako sme uviedli v predchádzajúcich článkoch, zohrávajú kľúčovú úlohu v hospodárskej štruktúre Slovenska, pričom tvoria značný počet podnikateľských subjektov v krajine. V súčasnom dynamickom podnikateľskom prostredí hľadá mnoho rodinných podnikov efektívne spôsoby na spravovanie a ochranu svojho majetku, a to najmä v prípadoch…

Udalosti uplynulého týždňa

Parlament schválil nový zákon o ochrane svedka | Schválený zákon o poskytovaní údajov pre adresnú energopomoc | Účinnosť nového stavebného zákona od 1. apríla | Novela o rente pre generálneho prokurátora | Zákon o všeobecnej bezpečnosti výrobkov | Schválenie nového Paktu EÚ o migrácii a azyle | Rozsudok Súdneho dvora EÚ k právam transrodových osôb…

Členský štát nemôže vylúčiť z nároku na rodinné prídavky zahraničného pracovníka, ktorého deti narodené v tretej krajine nepreukážu, že na jeho územie vstúpili legálne

Štátni príslušníci tretích krajín, ktorí boli prijatí do členského štátu na účely vykonávania legálneho zamestnania, majú právo na rovnaké zaobchádzanie ako vlastní štátni príslušníci.

Generačná výmena vo firmách: Ako úspešne odovzdať rodinný podnik novej generácii

Tento článok sa zaoberá jednou z najvýznamnejších výziev, ktoré stoja pred rodinnými podnikmi – generačnou výmenou. Ako pripraviť firmu na odovzdanie novej generácii, aké riziká sa s tým spájajú a aké stratégie zvoliť, aby bola zmena úspešná? Odpovede na tieto otázky sú kľúčom k udržaniu úspešného rodinného podniku aj pre budúce…

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol v dvoch prípadoch proti SR

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo štvrtok vyhlásil rozsudok vo veci Krátky proti Slovenskej republike a rozhodnutie vo veci Kiaček proti Slovenskej republike.