občianske právo

Reštriktívne opatrenia v reakcii na vojnu na Ukrajine: zákaz poskytovať právne poradenské služby ruskej vláde a subjektom usadeným v Rusku je platný

Všeobecný súd opätovne potvrdil význam základného práva každej osoby poradiť sa s advokátom, pokiaľ ide o vedenie súdneho konania, predchádzanie takémuto konaniu alebo jeho predvídanie, a skonštatoval, že sporným zákazom sa toto právo nespochybňuje

Čakajú nás zmeny v infožiadostiach?

Dňa 7. 11. 2024 schválili poslanci Národnej rady novelu[1] zákona o slobodnom prístupe k informáciám[2]. Za účelom efektívnejšieho riadenia procesu poskytovania informácií a zabráneniu zneužívania tohto inštitútu sa sprísňujú podmienky na získanie informácií od orgánov verejnej moci.

Osobný bankrot

Osobný bankrot predstavuje formálny právny postup, ktorý umožňuje jednotlivcovi riešiť svoje finančné problémy v prípade, že nemá prostriedky na splácanie dlhov alebo ich splácanie by bolo preňho nadmernou záťažou. V mnohých krajinách ide o postup chrániaci dlžníka pred neúmerným nátlakom veriteľov a umožňuje mu nový štart. Poďme sa pozrieť na…

Koniec voľnej dostupnosti HHC a jej podôb v dôsledku novely zákona o omamných a psychotropných látkach

Doteraz voľne dostupná látka HHC, ktorá vyčíňa nie len v zahraničí dostala stopku na základe novely zákona č. 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch č. 246/2024 Z. z. (ďalej len „Zákon o omamných látkach“), ktorá nadobudla účinnosť 1. novembra 2024 a zaradila túto látku do zoznamu omamných látok (ďalej len…

Konateľ na kratší úväzok. Skutočnosť alebo fikcia?

Vo svete podnikania a obchodných spoločností vzniká napriek rozsiahlej právnej úprave množstvo rôznych otázok a problémov, ktoré sa nezriedka riešia súdnym sporom. Pozitívom tohto javu je však skutočnosť, že tieto spory prinášajú nové názory a stanoviská, ktoré sa následne uplatňujú v praxi na podobné situácie a vytvárajú tak akýsi…

ESG v praxi: Ako zaviesť udržateľné stratégie vo firme. Kde hľadať ESG princípy v každodennom fungovaní?

Novelou zákona o účtovníctve účinnou od 1. júna 2024 sa do právneho poriadku SR zaviedla smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2464 o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov: ESG - „Environmental, Social, Governance“. Jednou z významných povinností pre podnikateľov je úloha zahrnúť do výročnej správy individuálne vykazovanie…

Legalizácia čiernych stavieb v 2025

Dňa 06.11.2024 sa uskutočnila 58. schôdza Vlády Slovenskej republiky, predmetom ktorej bolo prerokovanie legislatívneho návrhu nového stavebného zákona.

Novela zákona o verejnom obstarávaní z roku 2024

Dňa 19.06.2024 schválila NR SR novelu zákona o verejnom obstarávaní z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Novela zákona bola do medzirezortného pripomienkového konania predložená dňa 08.02.2024 a posledné mesiace sa o predloženej novele intenzívne diskutovalo. Ministerstvo financií o predloženom…

Európska dátová stratégia

Európska únia si v roku 2020 stanovila za cieľ stať sa dátovým lídrom. Za týmto účelom vytvorila Európsku dátovú stratégiu (European data strategy), ktorá má postupne umožniť vytvorenie jednotného trhu s údajmi a ich voľný pohyb v rámci celej EÚ (a to vo verejnej ako i v súkromnej sfére).[1]

ESG ako konkurenčná výhoda: Prečo je dôležité konať teraz

Svet sa čoraz viac sústreďuje na klimatické zmeny, spoločenské výzvy a transparentné podnikanie. Pojem ESG – environmentálne, sociálne a riadiace faktory – sa tak stal neoddeliteľnou súčasťou strategického plánovania každého úspešného podnikania. Udržateľné podnikanie už dávno nie je len otázkou reputácie alebo plnenia regulačných povinností, ale…

Finančná správa od 1. novembra 2024 zavádza nový automatizovaný systém vývozu

Finančná správa informuje odbornú verejnosť o nasadení nového automatizovaného systému vývozu (AES) do produkčnej prevádzky, ktoré je naplánované v podmienkach Slovenskej republiky na 1. november 2024.

Presun povinností pri plánovaní nástupníctva v rodinnej firme

Nástupníctvo v rodinných firmách je často sprevádzané ťažkými úlohami, z ktorých mnohé sú pre vedenie firiem zaťažením a nemusia priamo súvisieť so strategickými otázkami o raste firmy. Postupné odovzdávanie firmy znamená pre vedenie aj naliehavosť určiť presun povinností, najmä v oblasti operatívy, aby malo vedenie firmy možnosť naplno sa venovať…

NIS 2: Likvidačné sankcie a rozšírený okruh povinných osôb. Koho sa zmeny týkajú?

Právny rámec v oblasti kybernetickej bezpečnosti uvedený do Európskej únie Smernicou NIS1 a nariadením Európskeho parlamentu a Rady č. 2019/881 (akt o kybernetickej bezpečnosti) boli aktualizované smernicou NIS 22, ktorá nadobudla účinnosť v roku 2023. Pôvodná smernica NIS bola do právneho poriadku Slovenskej republiky transponovaná zákonom č.

Notár neporušuje sankcie voči Rusku, keď osvedčuje predaj nehnuteľnosti, ktorá patrí ruskej spoločnosti nezapísanej na zozname

Notár svojím osvedčením neposkytuje právne poradenské služby, ale koná nezávisle a nestranne v rámci úlohy, ktorú mu zveril štát

Elektronické podvody a ich úskalia, ako to rieši nová navrhovaná právna úprava a prečo je to krok späť pre ochranu spotrebiteľa?

V tomto článku sa zameriame konkrétne na návrh Nariadenia o platobných službách na vnútornom trhu a o zmene nariadenia (EÚ) č. 1093/2010, ktoré uzrelo svetlo sveta ako časť súboru návrhov týkajúcich sa digitálnych platobných služieb v Európe, (ďalej len „Nariadenie“). Prostredníctvom týchto iniciatív sa Komisia snaží o modernizáciu a úpravu…

Spotrebiteľ, ktorý si objednal cestu do zahraničia, môže žalovať organizátora zájazdov na súde v mieste svojho bydliska

Platí to aj v prípade, že spotrebiteľ aj organizátor zájazdov majú bydlisko alebo sídlo v rovnakom členskom štáte

Na ceste za úspechom: Z Česka do Nemecka

Advokátska kancelária HAVEL & PARTNERS otvorila v máji ako prvá firma zo CEE regiónu priame zastúpenie vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku. „Sme bližšie našim zahraničným obchodným partnerom, zintenzívnili sme spoluprácu s tunajšími advokátskymi kanceláriami a umožňujeme ich lepšiu spoluprácu s českými a slovenskými podnikateľmi,“ hovorí v…

Sociálna pomoc: prístup štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom, k opatreniu sociálneho zabezpečenia, sociálnej pomoci alebo sociálnej ochrany nemôže byť podmienený pobytom v členskom štáte v trvaní aspoň 10 rokov

Členský štát nemôže podmieniť prístup štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom, k opatreniu sociálneho zabezpečenia, sociálnej pomoci alebo sociálnej ochrany splnením podmienky – ktorá sa vzťahuje aj na štátnych príslušníkov tohto členského štátu –, aby mali v tomto členskom štáte pobyt aspoň desať rokov, z čoho…

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa

Dňa 1. júla 2024 nadobudol účinnosť zákon č. 108/2024 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej aj ako „Zákon“), ktorým sa zásadne mení právna úprava spotrebiteľského práva na Slovensku. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa nahrádza nasledovné právne predpisy:

Pripravenosť na krízy: Rada prijala akt o núdzovej situácii na vnútornom trhu a jeho odolnosti

Rada dnes s konečnou platnosťou schválila nariadenie, ktorým sa stanovuje rámec opatrení týkajúcich sa núdzových situácií a odolnosti vnútorného trhu, známe ako akt o núdzovej situácii na vnútornom trhu a jeho odolnosti (IMERA). Prijatie tohto nariadenia predstavuje posledný krok v rozhodovacom procese.