trestné právo

Vláda schválila efektívnejšie zaisťovanie majetku aj nové trestné činy prikrmovania a ohýbania práva

​Vláda odobrila rozsiahly návrh zákona k zaisťovaniu majetku, ktorý na rokovanie predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Cieľom zákona je zefektívniť systém zaisťovania majetku a zabezpečiť jeho správu. Návrh zákona tiež zavádza dve nové skutkové podstaty trestných činov, a to trestný čin zneužitia práva (ohýbanie práva) a trestný čin…

Čo robiť, ak som bol zadržaný?

Ústava Slovenskej republiky garantuje vo svojej druhej hlave základné práva a slobody (ďalej len „Základné práva“). Na účely trestného konania je častokrát zo strany orgánov činných v trestnom konaní (ďalej len „OČTK“) potrebné zabezpečiť prítomnosť určitých osôb na úkonoch trestného konania . Tieto procesné úkony trestného konania zväčša…

Trestné sadzby v čase krízovej situácie

Udalosti posledných týždňov a dní významne zasiahli do životov občanov Slovenskej republiky v mnohých aspektoch. Vláda SR v súvislosti s ohrozením verejného zdravia z dôvodu šírenia ochorenia COVID-19 prijala niekoľko opatrení vrátane vyhlásenia[1] a rozšírenia[2] núdzového stavu v súlade s čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti…

Ukládání trestu propadnutí věci ve světle nejnovější judikatury Ústavního soudu

Trest propadnutí věcí je jedním z alternativních trestů, které lze uložit odsouzenému v trestním řízení, a jeho právní úprava je zakotvena v ust. § 70 trestního zákoníku, přičemž soud může uložit trest propadnutí věci, které bylo užito ke spáchání trestného činu nebo která byla ke spáchání trestného činu určena. Trest propadnutí věci lze rovněž…

Elektronické náramky kontrolujú stále viac odsúdených

​Elektronické náramky sa však nevyužívajú len pri alternatívnom trestaní. Zbor väzenskej a justičnej stráže ich využíva na kontrolu pohybu odsúdených, ktorí dostali povolenie na dočasné opustenie ústavu.​

Rezort elektronicky monitoruje už 200 odsúdených mimo väzenia

​Novela Trestného zákona, ktorá je účinná od 1. augusta 2019, prináša prvé výsledky.

Zaistenie nároku poškodeného v trestnom konaní

V trestnom konaní má poškodený právo uplatniť si nárok na náhradu škody a navrhnúť, aby súd v odsudzujúcom rozsudku uložil obžalovanému povinnosť nahradiť spôsobenú škodu. V tomto smere je potrebné pripomenúť, že škoda nemusí byť vždy len majetková, ale môže ísť aj o ujmu na zdraví, morálnu či inú ujmu. Návrh môže poškodený uplatniť najneskôr do…

Novelizácia trestných kódexov a modernizácia dokazovania v trestnom procese prostredníctvom videokonferencií

Vláda Slovenskej republiky dňa 17. apríla 2019 prerokovala a schválila vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov, zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov, a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony a následne ho predložila na rokovanie Národnej…

Vláda schválila návrh zákona o zaistení majetku

Nové pravidlá pre zaisťovanie majetku prinášajúce zlepšenie a prehľadnosť pri jeho správe rezortu spravodlivosti schválila vláda SR.

K byrokracii, nielen v Compliance, prispievame bohužiaľ všetci

V apríli aktualizovala Trestná Divízia Ministerstva spravodlivosti USA („DOJ”), smernicu týkajúcu sa posudzovania kvality a efektivity Compliance programov s cieľom “pomôcť prokurátorom a vyšetrovateľom pri prijímaní rozhodnutí o tom, či a do akej miery je compliance program firmy účinný”[1].

Compliance management systém v kontexte trestnej zodpovednosti právnických osôb

Predpoklady trestnej zodpovednosti právnických osôb:

Štatistiky trestnej agendy za uplynulých 11 mesiacov roku 2018

​Aj v uplynulom roku museli slovenské súdy vydať rozsudky, ktorými uznali vinnými zo spáchania trestných činov 21 488 osôb. Z tohto celkového počtu odsúdených bolo 3414 žien, čo predstavuje 18%. V súvislosti s ukladaním trestov je potrebné uviesť, že do výkonu trestu odňatia slobody muselo nastúpiť len necelých 16% z celkového počtu…

Nedovolená svojpomoc a trestnoprávne následky

Nedovolená svojpomoc môže okrem zodpovednosti za škodu spôsobenú konaním v rozpore so zákonom naplniť aj skutkové podstaty niektorých trestných činov ako napr. Poškodzovanie cudzej veci podľa § 245 Trestného zákona alebo Porušovanie domovej slobody podľa § 194 Trestného zákona. Podľa nálezu Ústavného súdu Českej republiky z 29.4.2014, sp. zn. I ÚS…

Zle uchopená kybernetická bezpečnosť môže firmu stáť až 300 000 eur

Od apríla tohto roka má Slovensko v platnosti nový zákon o kybernetickej bezpečnosti, ktorý do praxe priniesol niekoľko kľúčových zmien a nových povinností. Začiatkom októbra uplynula prvá zákonná lehota, dokedy mali všetky dotknuté subjekty podať Národnému bezpečnostnému úradu (NBÚ) oznámenia o prekročení kritérií vo vzťahu ku každej vykonávanej…

Zaistenie majetku ako nástroj Compliance alebo prokurátor vo Vašej zasadačke

Počas uhorkovej sezóny sme mali príležitosť sledovať, čo spôsobilo väzobné stíhanie jednej známej osoby, eufemisticky nazývanej ako „kontroverzný podnikateľ“. Dokonca došlo aj k zaisteniu jeho majetku na účely trestného konania v celkovej výške 10,7 milióna eur.[1] Práve tento okamih, tak nezvyčajný v našich podmienkach trestnej justície po…

Oznámenie Spojeného kráľovstva o svojom úmysle vystúpiť z EÚ nemá za následok, že výkon európskeho zatykača vydaného týmto členským štátom má byť odmietnutý alebo odložený

V prípade neexistencie závažných a preukázaných dôvodov domnievať sa, že po vystúpení vydávajúceho členského štátu z Únie hrozí osobe, na ktorú je tento európsky zatykač vydaný, že bude zbavená práv priznaných Chartou a rámcovým rozhodnutím[1], musí byť tento zatykač vykonaný, pokiaľ je tento členský štát členom…

Aj poslanci pozitívne reagujú na legislatívne návrhy rezortu spravodlivosti

​Využívanie alternatívnych trestov bude efektívnejšie, náš návrh poslanci posunuli do druhého čítania.

Počítačová kriminalita a jej páchatelia a obete

Počítačová kriminalita predstavuje jednu z najnovších a zatiaľ nie veľmi riešených problematík, ako na Slovensku, tak aj vo svete. Táto problematika prináša mnoho nových otázok, na ktoré nie sú zatiaľ jasne podané odpovede, či už v rámci výskumu alebo štatistiky, alebo aj preventívnych opatrení proti počítačovej kriminalite. Nižšie si dovoľujeme…

Compliance programy a ich význam z pohľadu trestnej zodpovednosti právnických osôb v Slovenskej republike

S účinnosťou odo dňa 1. 7. 2016 pozná trestnú zodpovednosť právnických osôb aj právny poriadok Slovenskej republiky. K prijatiu slovenského zákona č. 91/2016 Z. z., o trestnej zodpovednosti právnických osôb, došlo po viac ako štyroch rokoch po nadobudnutí účinnosti českého zákona č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení…

Trestná zodpovednosť právnických osôb

Trestná zodpovednosť právnických osôb je upravená v Zákone č. 91/2016 Z. z. o trestnej zodpovednosti právnických osôb, ktorý nadobudol účinnosť. 1. júla 2016. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že návrh zákona vychádzal z návrhu opatrení na zabezpečenie plnenia odporúčaní prijatých pracovnou skupinou OECD pre úplatkárstvo v medzinárodných…