trestné právo

Reforma trestnej politiky napreduje prácami na zmenách v trestnom poriadku

Ministerstvo spravodlivosti SR pokračuje v prácach na modernizácii trestnej politiky, ktorej cieľom je účinnejšie efektívnejšie presadzovanie cieľov trestného práva. Po úspešnom predložení návrhu reformy Trestného zákona do Národnej rady SR má v súčasnosti prioritu reforma trestného práva procesného, teda vypracovanie návrhu novely Trestného…

Právna úprava ochrany pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti

Legalizácia príjmov z trestnej činnosti predstavuje hrozbu, v boji proti ktorej bolo nevyhnutné prijať dôkladné inštitucionálne a legislatívne opatrenia, a to rovnako na národnej, ako aj medzinárodnej úrovni. V rámci Európskej únii sa v tejto súvislosti dnes uplatňujú spoločné pravidlá, a to na základe smerníc vydavaných Európskym parlamentom.

Vydanie občana Únie do tretieho štátu na účely výkonu trestu možno odôvodniť snahou zabrániť riziku beztrestnosti

O taký prípad ide najmä vtedy, keď je dožiadaný členský štát v zmysle medzinárodného práva povinný vydať dotknutú osobu a tretí štát, ktorý o vydanie žiada, nesúhlasí s výkonom trestu na území dožiadaného členského štátu

Násilie páchané na ženách a dievčatách: EÚ prijala sankcie voči deviatim osobám a trom subjektom v rámci svojho globálneho sankčného režimu v oblasti ľudských práv

Rada7.3.2023 rozhodla o uložení reštriktívnych opatreniach voči deviatim osobám a trom subjektom vzhľadom na ich úlohu pri páchaní závažného porušovania a zneužívania ľudských práv, najmä sexuálneho a rodovo motivovaného násilia. Týmto dnešným rozhodnutím sa opätovne potvrdzuje odhodlanie EÚ presadzovať a chrániť ľudské práva na celom…

Moderná trestná politika – návrh novely Trestného zákona

Minister spravodlivosti Viliam Karas predstavil výsledok práce na rozsiahlej reforme Trestného zákona. Cieľom novely zákona je priniesť viac spravodlivosti a lepšie využívanie moderných, európskych nástrojov trestného práva. Predložené materiály sú výsledkom dlhodobého práce širokej odbornej komunity.

Sex bez súhlasu obete je trestným činom – šírenie tvrdení, že ak obeť aktívne nekladie odpor, tak nejde o trestný čin, je nebezpečná a nezodpovedná dezinformácia

Ministerstvo spravodlivosti SR predložilo na rokovanie Legislatívnej rady vlády SR rozsiahlu novelu Trestného zákona. Jej súčasťou je nová definícia súhlasu, ktorá sa týka aj trestného činu znásilnenia a iného sexuálneho násilia. Táto zmena má za cieľ jednoznačne potvrdiť, že podmienkou trestnosti nie je aktívne bránenie sa obete. Ak teda páchateľ…

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok týkajúci sa práva na výsluch svedkov v trestnom konaní

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Vasaráb a Paulus proti Slovenskej republike, v ktorom konštatoval porušenie práva na výsluch svedkov v trestnom konaní, zaručeného článkom 6 ods. 1 a ods. 3 písm. d) Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Ako ďalej s uloženými miliónovými pokutami za potravinové správne delikty a nepravá retroaktivita v správnom trestaní

Približne po štyroch rokoch uzrelo svetlo sveta rozhodnutie Ústavného súdu SR[1] v konaní o súlade § 28 ods. 8 zákona o potravinách[2] s Ústavou SR[3] resp. ľudovo povedané v konaní o kontrole ústavnosti tzv. miliónových pokút za potravinové správne delikty. Na prvý pohľad môže človeka výrok o zastavení konania sklamať. Ak ho to však neodradí…

Na reforme trestného práva pracuje viac ako 70 odborníkov zo všetkých relevantných inštitúcií

Na reforme slovenského trestného práva v súčasnosti intenzívne pracujú desiatky odborníkov zo všetkých relevantných inštitúcii. Na pôde Ministerstva spravodlivosti SR se stretlo na koordinačnom on-line podujatí viac ako 70 zástupcov súdov, orgánov činných v trestnom konaní a tiež predstaviteľov verejnej i mimovládnej sféry. Ich úlohou je podrobne…

Odborníci diskutovali na pôde MS SR na tému nenávistných prejavov

Na pozvanie ministra spravodlivosti Viliama Karasa uskutočnilo prvé pracovné stretnutie zo série diskusií na tému nenávistných prejavov a extrémizmu. Odborníci z viacerých úradov sa stretli na pôde Ministerstva spravodlivosti aby diskutovali o aktuálnom nastavení trestného práva a aby si vymenili skúsenosti nielen v oblasti prevencie…

V prípade, že nie je možné obvinenú osobu nájsť, môže by súdená alebo odsúdená v jej neprítomnosti, ale následne má právo na obnovu konania vo veci samej v jej prítomnosti

Toto právo jej však možno odoprieť, ak sa úmyselne vyhýbala súdnemu konaniu tým, že bránila orgánom, aby ju informovali o súdnom konaní

Kumulácia stíhaní a sankcií trestnej povahy v práve hospodárskej súťaže: Súdny dvor spresňuje ochranu, ktorú poskytuje právo Únie proti dvojakému trestaniu

Charta základných práv Európskej únie (ďalej len „Charta“) stanovuje, že „nikoho nemožno stíhať alebo potrestať v trestnom konaní za trestný čin, za ktorý už bol v rámci Únie oslobodený alebo odsúdený konečným rozsudkom v súlade so zákonom“. Súdny dvor sa dnes vo svojich dvoch rozsudkoch vyjadril k rozsahu ochrany, ktorú poskytuje tento zákaz…

Recenzia

ŠÁMAL, P., GŘIVNA, T., BOHUSLAV, L., NOVOTNÝ, O., HERCZEG, J., VANDUCHOVÁ, M. a kol. Trestní právo hmotné. 9. vyd. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2022, 1204 s.

AML a pokuty

Práva a povinnosti právnických osôb a fyzických osôb pri predchádzaní a odhaľovaní legalizácie príjmov z trestnej činnosti upravené v zákone č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „AML…

Vláda schválila humanizáciu podmienok vo výkone väzby

Ako demokratická krajina by sme mali využiť príležitosť na zlepšenie podmienok väzenstva, ktoré najmä v ostatnom období čelí kritike aj zo strany spoločnosti za to, v akých podmienkach sa nachádzajú obvinení a odsúdení. Pokračovať v humanizácii a zmierňovaní obmedzení osôb vo výkone väzby a vo výkone trestu v kontexte odporúčaní vnútroštátnych a…

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok týkajúci sa práva na rešpektovanie súkromného života odsúdeného

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Maslák proti Slovenskej republike (č. 2), v ktorom konštatoval porušenie práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života odsúdeného.

Pomohol otcovi pri samovražde, no dedičstva sa dočká

V tomto článku sa zameriavame na analýzu dedičskej (ne)spôsobilosti, pričom tento inštitút porovnávame z pohľadu slovenského a českého práva, najmä s poukazom na relatívne nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu Českej republiky zo dňa 16.06.2021 pod spisovou značkou 24 Cdo 106/2021.

Bude diskusia predstavovať riziko trestného stíhania?

Koncom roka 2021 predstavilo Ministerstvo spravodlivosti návrh zákona[1], ktorým sa s účinnosťou od 1.6.2022 má meniť a dopĺňať Trestný zákon. Uvedená novela prináša rozsiahle zmeny, ako aj úpravu nových trestných činov. Podľa dôvodovej správy sa o. i. „navr­hu­je vy­tvo­riť no­vú skut­ko­vú pod­sta­tu tres­tné­ho či­nu ší­re­nia nep­rav­di­vej…

Šikana v kybernetickom priestore a jej trestnoprávne dôsledky

Aktuálne mediálnym priestorom a verejnou diskusiou rezonuje príbeh mladého 11-ročného dievčaťa, ktoré malo byť podľa medializovaných informácií partiou násťročných detí opité, vyzlečené a dobité, pričom skutok bol natočený na video, ktoré koluje aj po sociálnych sieťach. V dostupných informáciách sa uvádza, že v tejto súvislosti orgány činné v…

Vyššie trestné sadzby aj povolené platby v tisícoch eur v hotovosti: Aké rôzne právne zmeny priniesol núdzový stav?

Spätný pohľad na obmedzenia súvisiace s pandémiou Covid-19, v ktorom vysvetlíme rozdiel medzi mimoriadnou situáciou, núdzovým stavom a lockdownom a čo tieto inštitúty znamenajú z právneho hľadiska pre náš bežný život prinášajú právnici z advokátskej kancelárie RUŽIČKA AND PARTNERS.