trestné právo

Súdny dvor spresnil niektoré ustanovenia smernice o zaistení a konfiškácii prostriedkov a príjmov z trestnej činnosti v Európskej únii

Táto smernica bráni vnútroštátnej právnej úprave, ktorá umožňuje skonfiškovať v prospech štátu majetok, o ktorom sa tvrdí, že patrí inej osobe než páchateľovi predmetného trestného činu, ak táto tretia osoba nemá možnosť byť účastníkom konania o konfiškácii

7 nových označení "intervenčné centrum"

3.11.2021 zasadala hodnotiaca komisia, ktorej rokovanie sa týkalo 11 žiadostí o zápis označenia „intervenčné centrum“. Hodnotiaca komisia odporučila MS SR zápis označenia „intervenčné centrum“ deviatim žiadateľom a vzhľadom na odporúčanie komisie a splnenie podmienok podľa § 28a ods. 1 zákona č. 274/2017 Z. z. o obetiach trestných činov a o zmene…

Subjekty poskytujúce pomoc obetiam trestných činov môžu žiadať o zápis označenia „intervenčné centrum“

Požiadať o zápis označenia „intervenčné centrum“ môže podľa §28a zákona o obetiach subjekt, ktorý: získal akreditáciu ministerstva na poskytovanie špecializovanej odbornej pomoci obetiam trestného činu domáceho násilia v príslušnom samosprávnom kraji/okresoch príslušného samosprávneho kraja, preukázateľne poskytuje odbornú pomoc obetiam domáceho…

Humanizácia podmienok vo výkone väzby

Ako demokratická krajina by sme mali využiť príležitosť na zlepšenie podmienok väzenstva, ktoré čelí kritike aj zo strany spoločnosti za to, v akých podmienkach sa nachádzajú obvinení a odsúdení. Pokračovať v humanizácii a zmierňovaní obmedzení osôb vo výkone väzby a vo výkone trestu v kontexte odporúčaní vnútroštátnych a medzinárodných inštitúcií…

Uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci z pohľadu § 363 Trestného poriadku

Nasledujúci príspevok sa zameriava na problematiku uznesenia o začatí trestného stíhania[1], sťažnosťou, ako aj problematikou ustanovenia § 363 a nasledujúcich Trestného poriadku.

Lepšia pomoc pre obete trestných činov aj zlepšenie prístupu spotrebiteľov k spravodlivosti

​Od 1.7.2021 je účinná novela zákona o obetiach trestných činov ako aj novela zákona o upomínacom konaní.

​Novela zákona o obetiach trestných činov významne posilňuje práva obetí a ich ochranu. Úprava je zameraná na posilnenie práv obetí a ich ochranu pred ďalšou viktimizáciou vo viacerých oblastiach, ako napríklad zjednodušenie prístupu k…

Domáce násilie a možnosť ochrany prostriedkami súkromného práva. Ústava SR a právo vlastniť majetok

V právnom priadku Slovenskej republiky je právo vlastniť majetok v ústavnoprávnej rovine ústavodarcom právne reglementované v článku 20 ods. 1[1] Ústavy Slovenskej republiky ako aj v čl. 11 ods. 1[2] Listiny základných práv a slobôd. Z hľadiska systematiky Ústavy sa právo vlastniť majetok radí medzi základné práva a…

Prístup ku všetkým údajom o prenose dát a polohe, ktoré umožňujú vyvodiť presné závery o súkromnom živote, možno v súvislosti s trestným konaním povoliť iba na účely boja proti závažnej trestnej činnosti alebo predchádzania vážnym hrozbám pre verejnú bezpečnosť

Právo Únie okrem toho bráni vnútroštátnej právnej úprave, ktorá priznáva právomoc prokuratúre povoliť prístup orgánu verejnej moci k týmto údajom na účely prípravného trestného konania

Fyzická osoba, ktorá podlieha administratívnemu vyšetrovaniu pre delikt obchodovania s využitím dôverných informácií, má právo odoprieť výpoveď, ak by z jej odpovedí mohla vyplynúť jej zodpovednosť za porušenie, za ktoré možno uložiť správne sankcie trestnej povahy, alebo jej trestnoprávna zodpovednosť

Právo odoprieť výpoveď však nemôže odôvodniť akýkoľvek nedostatok spolupráce s príslušnými orgánmi, ako odmietnutie dostaviť sa na vypočutie alebo zdržiavaciu taktiku

Vláda schválila úpravu podmienok aj lehoty trvania väzby

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková predložila na rokovanie vlády novelu Trestného poriadku, cieľom ktorej je upraviť lehotu trvania tzv. kolúznej väzby a výslovne v zákone ustanoviť vyšší štandard náležitostí pre návrh na vzatie obvineného do väzby a rozhodnutia súdu o väzbe. Ministri posunuli materiál do parlamentu.

Trestný rozkaz

Trestný rozkaz je v rámci právneho poriadku Slovenskej republiky zjednodušená forma odsudzujúceho rozhodnutia v trestnom konaní, ktorý má povahu odsudzujúceho rozsudku. Možno ním rozhodnúť o vine, o treste, o náhrade škody a o ochrannom opatrení. Kedy súdy tento inštitút môžu využívať?

Úprava podmienok aj lehoty trvania väzby

Do medzirezortného pripomienkového konania sme predložili novelu Trestného poriadku. Cieľom návrhu je upraviť lehotu trvania tzv. kolúznej väzby a výslovne v zákone ustanoviť vyšší štandard náležitostí pre návrh na vzatie obvineného do väzby a rozhodnutia súdu o väzbe.

Väzba obvineného v Slovenskej republike s návrhom na úpravu jej podmienok

Väzba ako závažný zásah do ústavných slobôd jednotlivca

Inštitút „kajúcnika“ a jeho riziká

Výmenou za svoje svedectvo páchateľ trestnej činnosti získa beztrestnosť resp. zníženie trestu. Takýchto svedkov poznáme v súčasnosti z mnohých „mediálne známych trestných káuz“. Využitie inšitútu kajúcnika so sebou však nesie mnohé riziká.

Parlament posunul ďalej zlepšenie pomoci pre obete trestných činov

Parlament dnes v prvom čítaní schválil návrh zameraný na posilnenie práv obetí trestných činov a ich ochranu, ktorý v pléne predstavila ministerka spravodlivosti, Mária Kolíková. Novela sa zameriava na posilnenie práv obetí a ich ochranu pred ďalšou viktimizáciou vo viacerých oblastiach, ako napríklad zjednodušenie prístupu k odškodneniu, či…

Obnova civilného konania v dôsledku trestného činu sudcu

V tomto článku sa budeme zaoberať obnovou civilného konania, v ktorom bolo rozhodnuté v neprospech strany v dôsledku trestného činu sudcu.

Prezumpcia neviny a rozhodnutie o vzatí do väzby

Všeobecne k základným zásadám trestného konania. Zásady trestného konania sa chápu ako vedúce právne idey, ktorým toto hlavné postavenie priznáva zákonodarca[1] v zákone[2]. Na nich je totiž vybudovaná organizácia trestného konania, úprava činnosti jeho orgánov[3], rozdelenie funkcií v trestnom konaní a všetky systémové a štrukturálne…

Zlepšujeme pomoc pre obete trestných činov

​Obete trestných činov majú v trestnej politike štátu osobitné miesto. Musia „prekonať“ celé trestné konanie a následne sú často „nútené“ sa osobitne domáhať náhrady ujmy, ktorá im bola trestnou činnosťou spôsobená. Pri obetiach domáceho násilia je, žiaľ, stále nezriedkavým javom, že obeť nie je pochopená políciou ani prokuratúrou, a teda nemá…

Zlepšujeme pomoc pre obete trestných činov

​Ministerstvo spravodlivosti pripravilo právnu úpravu, zameranú na posilnenie práv obetí trestných činov a ich ochranu. Na stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou ju predstavila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Ochrana obetí je službou, ktorú v demokratickej spoločnosti musí štát garantovať a pripravenou úpravou chceme úroveň tejto…

Poslanci posunuli efektívnejšie zaisťovanie majetku aj nové trestné činy prikrmovania a ohýbania práva do druhého čítania

Poslanci Národnej rady SR v prvom čítaní odobrili rozsiahly návrh zákona k zaisťovaniu majetku, ktorý predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Cieľom zákona je zefektívniť systém zaisťovania majetku a zabezpečiť jeho správu. Návrh zákona tiež zavádza dve nové skutkové podstaty trestných činov, a to trestný čin zneužitia práva (ohýbanie…