trestné právo

Čo čaká podnikateľskú sféru v súvislosti s trestnou zodpovednosťou právnických osôb?

Prvý deň letných prázdnin nadobudne účinnosť zákon č. 91/2016 Z. z. o trestnej zodpovednosti právnických osôb. Pre právny sektor, bez ohľadu na to, či pôjde o advokátov alebo právnikov z radu in-house, jednoznačne môže byť veľkou výzvou. Ešte väčšou výzvou však bude pre samotné firmy.

Novela Trestného zákona, ktorá mení a dopĺňa aj zákon c. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

V Zbierke zákonov Slovenskej republiky bola publikovaná novela Trestného zákona, ktorá o. i. mení a dopĺňa aj zákon c. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, a to s účinnosťou od…

GP: Trestné oznámenie už možno podať aj elektronicky

Trestné oznámenie možno podať aj cez internet, bez toho, aby bolo potrebné niekam chodiť. Prostredníctvom ústredného portálu verejnej správy www.slovensko.sk to občanom – držiteľom elektronických občianskych preukazov so zaručeným elektronickým podpisom, umožňuje projekt Elektronické služby Generálnej prokuratúry (GP) SR.

Testovanie systému náramkov pre odsúdených bolo úspešné

Nasadeniu Elektronického systému monitoringu osôb (ESMO) do praxe už nič nebráni. Po skončení pilotnej prevádzky to oznámil minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Právnické osoby majú podliehať trestnej zodpovednosti, štát je výnimka

Za spáchanie trestného činu by mali byť trestaní nielen ľudia, ale aj právnické osoby. Majú im hroziť rôzne tresty od zrušenia firmy, cez peňažné pokuty či zákazu účasti na verejnom obstarávaní. Počíta s tým návrh zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb, ktorý prijala vláda.

Čo očakávať od trestnej zodpovednosti právnických osôb?

Trestnú zodpovednosť právnických osôb bolo možné v určitej podobe odvodiť aj z doteraz platnej právnej úpravy, avšak tá „skutočná“ zodpovednosť prichádza až teraz. Zaviesť ju má zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb, ktorého návrh aktuálne prerokúva vláda SR a jeho účinnosť je plánovaná na 1. júla 2015…

Protikorupčný zákon má zelenú

(TASR) Oznamovatelia protiprávnej a protispoločenskej činnosti budú od januára 2015 chránení. Parlament schválil zákon o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti.

Elektronický monitoring odsúdených

(TASR) Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR pripravilo zákon, podľa ktorého sa bude riadiť Elektronický systém monitoringu osôb (ESMO). Ide o projekt, ktorý má okrem iného sfunkčniť ukladanie trestu domáceho väzenia na Slovensku.

Návrh zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti

Národná rada SR posunula do druhého čítania návrh zákona o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti. Návrh zákona upravuje ochranu zamestnancov pred prípadnými postihmi za oznámenie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti a povinnosti zamestnávateľov pri prijímaní a vybavovaní takýchto…

Na Slovensku je korupcia takmer bez trestu, trestá sa len tisícina prípadov

(TASR) Korupcia na Slovensku je takmer bez trestu. Tvrdia to zástupcovia mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko (TIS) na základe analýzy súdnych rozhodnutí Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vo veciach korupcie za roky 2012 až 2014 (239 prípadov). Z nej vyplýva, že ročne sa potrestajú páchatelia za úplatky v…

Porušenie práva na osobnú slobodu

Z judikatúry Ústavného súdu Slovenskej republiky (ďalej len „ústavný súd“) vyplýva, že každé pozbavenie slobody musí byť zákonné, t. j. musí byť vykonané v súlade s konaním ustanoveným zákonom. Každé opatrenie, ktorým je jednotlivec pozbavený slobody, musí byť zlučiteľné s účelom čl. 17 Ústavy Slovenskej republiky (ďalej len „ústava“)…

Príčiny porušovania základného práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov a základného práva na súdnu a inú právnu ochranu

Z iniciatívy predsedníčky Ústavného súdu Slovenskej republiky JUDr. Ivetty Macejkovej, PhD., Ústavný súd Slovenskej republiky (ďalej aj „ústavný súd“) v záujme efektívnejšieho realizovania výkonu rozhodnutí ústavného súdu a zabránenia opätovnému vzniku zbytočných prieťahov v občianskom súdnom konaní a trestnom konaní od začiatku roku 2010…

Nevyplatenie faktúry ako trestný čin

Poslanci Národnej rady SR Igor Matovič a Martin Fecko podali dňa 25.04.2014 návrh na vydanie zákona, ktorým sa mal doplniť zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov o novú skutkovú podstatu trestného činu pod ustanovením §214a a to nevyplatenie faktúry.

Neprijateľnosť sťažnosti vo veci Ďuračka proti SR

Európsky súd pre ľudské práva (ďalej len „ESĽP“) prijal rozhodnutie v prospech Slovenskej republiky v prípade Ďuračka proti Slovenskej republike. Sťažovateľ, pán Peter Ďuračka, sa podľa článku 5 ods. 1 Dohovoru sťažoval, že od 30. októbra 2008 do 3. novembra 2008 bol väznený bez akéhokoľvek relevantného právneho…

Ne bis in idem v schengenskom priestore

​Pravidlo, podľa ktorého uplatnenie zásady ne bis in idem v schengenskom priestore vyžaduje, aby trest uložený v členskom štáte bol vykonaný alebo sa práve vykonával, nie je v rozpore s Chartou základných práv. Ak trest spočíva v treste odňatia slobody a pokute, pričom oba tresty sú uložené ako hlavné, zaplatenie pokuty nepostačuje na to, aby bolo…

Návrh zákona o oznamovateľoch protispoločenskej činnosti

Návrh zákona o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti upravuje ochranu zamestnancov pred prípadnými postihmi za oznámenie korupcie a inej protispoločenskej činnosti a povinnosti zamestnávateľov pri prijímaní a vybavovaní takýchto podaní.

Rada pre probáciu a mediáciu - efektívnejšie ukladanie alternatívnych trestov

V záujme zefektívnenia súčasného systému ukladania takýchto trestov a odstraňovania prekážok pri využívaní moderných nástrojov trestnej politiky minister spravodlivosti obnovil činnosť Rady pre probáciu a mediáciu.

Zjednodušenie cezhraničnej spolupráce bez porušovania práv podozrivých

Justičné orgány, ktoré žiadajú kolegov v iných členských štátoch o pomoc pri vyšetrovaní zločinov, napríklad vykonaním domových prehliadok alebo vypočutím svedkov, by sa mali dočkať rýchlejšej a pozitívnejšej reakcie. Vyplýva to z navrhovaných pravidiel o európskom vyšetrovacom príkaze (EIO), ktoré schválil Európsky…

Najmenej štyri roky vo väzení za závažnú manipuláciu s trhom

Páchatelia, ktorým podľa vnútroštátnych predpisov hrozí najvyšší možný trest za závažnú manipuláciu s trhom, akou bola napríklad kauza LIBOR, by mali byť odsúdení na odňatie slobody v trvaní minimálne štyroch rokov. Vyplýva to z textu smernice, ktorý schválil Európsky parlament. Nové pravidlá, ktoré si kladú za cieľ obnovenie dôvery vo finančné…

Pravidlá týkajúce sa odsúdených osôb alebo osôb čakajúcich na súdne konanie v inej krajine EÚ

Spoločné pravidlá týkajúce sa záležitostí súvisiacich s väzbou, ktoré jednomyseľne prijali členské štáty, boli podľa novej správy Európskej komisie implementované len v približne polovici z 28 krajín EÚ.