DEAL MONITOR
Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.
Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.
Ako je zo samotného názvu zrejmé, cieľom tohto príspevku je predstaviť zmeny, ktoré prináša nová právna úprava zákona č. 201/2022 Z. z. o výstavbe, ktorý bol v apríli 2021 schválený Národnou radou SR a nadobudne účinnosť 1. apríla 2024 (ďalej len „Nový zákon o výstavbe“).[1]
Poslanci NR SR schválili dočasné zníženie DPH pre gastro prevádzky na 10% do konca marca s cieľom pomôcť týmto subjektom preklenúť náročne obdobie spôsobené energetickou krízou. Znížená sadzba DPH sa bude vzťahovať na podávanie jedál alebo nápojov, ak sú sprevádzané okamžitou konzumáciou. Pri predaji jedla a nápojov bez priamej konzumácie, teda…
Jednoznačnej najznámejším medzinárodným predpisom týkajúcim sa klimatických umien je Parížska dohoda. Zďaleka však nie je jediným. Je zrejmé, že dymiaci komín nerobí vzduch čistejší a že ak budeme vyhadzovať odpadky kde sa nám zachce, nakoniec v nich utopíme aj ryby. Aj keď je človek celkom malý tvor, pre prírodu je jednoznačne najväčším netvorom.
To znamená, že spoločnosti budú čoskoro povinné zverejňovať podrobné informácie o aspektoch udržateľnosti. Zvýši sa tým zodpovednosť podnikov, zabráni sa uplatňovaniu rozdielnych noriem udržateľnosti a uľahčí sa prechod na udržateľné hospodárstvo.
Policajné oddelenia dokladov počas štvrtka a piatka prijali vyše 6800 žiadostí o vydanie občianskeho preukazu. Ministerstvo vnútra začalo vydávať biometrické občianske preukazy s duálnym čipom od 1. decembra, teda o mesiac skôr oproti pôvodnému zámeru.
Dňa 1. novembra 2022 nadobudla účinnosť novela Zákonníka práce, ktorou prišlo k zásadným zmenám v pracovnoprávnej oblasti. Tieto zmeny vyplývajú najmä z transpozície (i) smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1152 z 20. júna 2019 o transparentných a predvídateľných pracovných podmienkach v Európskej únii a (ii) smernice Európskeho…
Na reforme slovenského trestného práva v súčasnosti intenzívne pracujú desiatky odborníkov zo všetkých relevantných inštitúcii. Tento týždeň sa na pôde Ministerstva spravodlivosti SR stretlo na koordinačnom on-line podujatí viac ako 70 zástupcov súdov, orgánov činných v trestnom konaní a tiež predstaviteľov verejnej i mimovládnej…
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) 17. novembra 2022 zverejnil svoje rozhodnutie z 18. októbra 2022 v prípade Papaj proti Slovenskej republike, v ktorom sa sťažovateľ sťažoval na porušenie svojho práva na spravodlivé súdne konanie, práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života a práva na účinný prostriedok nápravy. ESĽP rozhodol…
Európska Komisia prijala v máji tohto roka nové Nariadenie o blokových výnimkách pre vertikálne dohody[1] (ďalej ako „VBER“)[2], ktoré začalo platiť od 1. júna. Napriek tomu, že nariadenie vychádza zo znenia predchádzajúceho nariadenia o blokových výnimkách pre vertikálne dohody (ďalej ako „VBER 2010“), ktoré prestalo platiť 31. mája 2022[3]…
O biometrický občiansky preukaz s biometrickou podobou tváre a otlačkami prstov budú môcť od decembra požiadať v EÚ aj občania Slovenska. Dôvodom je uplatňovanie európskeho nariadenia o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie, na základe ktorého musí mať najneskôr v auguste 2031 každý obyvateľ Únie biometrický doklad, ktorý…
Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 8.11.2022 zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov (ďalej len „novela infozákona“). Novela infozákona prináša viaceré zmeny, ktoré sa týkajú jednak tých…
O biometrický občiansky preukaz s biometrickou podobou tváre a otlačkami prstov budú môcť od decembra požiadať v EÚ aj občania Slovenska. Dôvodom je uplatňovanie európskeho nariadenia o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie, na základe ktorého musí mať najneskôr v auguste 2031 každý obyvateľ Únie biometrický doklad, ktorý…
Rodová rovnosť a ľudské práva sú základom univerzálnych hodnôt a predstavujú samostatné priority, ktoré sa uplatňujú vo všetkých politikách Európskej únie. Rada pripomína svoje závery o ženách, mieri a bezpečnosti z 10. decembra 2018, opätovne potvrdzuje platnosť strategického prístupu EÚ k otázke žien, mieru a bezpečnosti a zaväzuje sa v plnej…
Na účely boja proti závažnej trestnej činnosti však členské štáty môžu pri prísnom dodržiavaní zásady proporcionality stanoviť najmä cielené a/alebo urýchlené uchovávanie takýchto údajov, ako aj všeobecné a nediferencované uchovávanie IP adries
S účinnosťou od 1. januára 2023 v zmysle nepriamej novely Zákonníka práce (zverejnená v Zbierke zákonov ako zákon č. 222/2022 Z. z. o štátnej podpore nájomného bývania a o zmene a doplnení niektorých zákonov zo dňa 25.05.2022) môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi príspevok na štátom podporované bývanie. To znamená, že pôjde o možnosť a nie…
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR poskytne ďalšiu jednorazovú finančnú pomoc poskytovateľom sociálnych služieb. Dotácia na inflačnú pomoc má pomôcť s úhradami zvýšených prevádzkových nákladov v dôsledku rastu miery inflácie a s tým spojených cien energií. Inflačná pomoc zároveň prispeje k udržateľnosti a dostupnosti poskytovaných…
Európsky parlament dal zelenú novému zákonu EÚ, ktorý zaisťuje, že zahraničné dotácie poskytované krajinami spoza hraníc EÚ nenarušia vnútorný trh Únie.
Význam svedeckých výpovedí v medzinárodných rozhodcovských konaniach s cudzím prvkom je nesporný. Hoci vo všeobecnosti nie je zakázané, aby samotný rozhodcovský senát nariadil výsluch určitého svedka, častejšie sa svedkovia zúčastňujú rozhodcovského konania na návrh sporových strán.
Rozhodnutia zástupcov členských štátov o umiestnení nového sídla EMA a sídla ELA sú akty politickej povahy bez záväzných právnych účinkov, takže proti nim nemožno podať žalobu o neplatnosť.
Dňa 1. apríla 2025 nadobudol účinnosť nový Stavebný zákon (zák. č. 25/2025 Z.z.), ktorý zásadným spôsobom mení pravidlá výstavby na Slovensku. Spolu so Stavebným zákonom bol...
Národná rada SR nedávno v prvom čítaní schválila návrh novely zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti[1] („Zákon“), ktorá prináša viaceré významné zmeny v oblasti...
S nástupom digitalizácie a rozvoja elektronických služieb došlo k zintenzívneniu legislatívnych opatrení, ktorých ciele zahŕňajú ochranu spotrebiteľov a zaistenie prístupnosti služieb...
Holdingové štruktúry sa stávajú čoraz častejším predmetom kontroly v oblasti daní, najmä s ohľadom na prípadné daňové výhody, ktoré zainteresované osoby môžu zo založených...
Vedeli ste, že môžete podnikať s niekým, kto sa oficiálne nikde neobjaví? Žiadny zápis v obchodnom registri, žiadne verejné vystupovanie, a napriek tomu zarába spolu s vami. Pre osoby,...
Finančná správa SR intenzívne komunikuje o pripravovanom systéme efaktúra s podnikateľským sektorom. Revolučná zmena vo fakturáciách, ktorú štát plánuje spustiť v roku 2027...
Európsky súd pre ľudské práva 29. apríla 2025 rozhodol, že Slovenská republika porušila právo na súkromie notára Kavečanského, keď počas trestného konania došlo k prehliadke jeho...
Môže to tak byť aj v prípade, keď sa individuálna závažnosť porušenia tejto povinnosti a jeho dôsledky pre spotrebiteľa môžu v jednotlivých prípadoch líšiť.
Ústavný súd potvrdil ústavnosť sporných ustanovení zákona o poľovníctve | Vláda schválila zvýšenie platov učiteľov | Európska komisia začala konania pre porušenia práva EÚ |...
V uplynulých dňoch bola verejnosť opakovane zavádzaná tvrdeniami, že Slovenská republika svojím postojom k Pandemickej dohode ide proti celosvetovému konsenzu a riskuje medzinárodnú...