Články

Pomoc pre vymazané subjekty z ORSR

Podávame pomocnú ruku zapísaným osobám (spoločnostiam), ktoré boli minulý mesiac vymazané z obchodného registra. A to napriek tomu, že k ich výmazu došlo v dôsledku nedodržania povinností týchto spoločností. Domnievame sa však, že v súčasnej situácii je namieste bojovať za každé pracovné miesto a každú osobu, ktorá vykonáva podnikateľskú…

10 otázok pre … Pavla Horňáka

JUDr. Pavol Horňák, PhD., LL.M. je riadiaci partner advokátskej kancelárie GHS Legal, s.r.o. pôsobiacej v Bratislave, Prahe, Olomouci a Viedni. Advokátom sa stal v roku 2008 a od roku 2013 pôsobí v rámci GHS Legal, kde vedie tím sporovej agendy a arbitráže.

Súdny dvor potvrdzuje právo občanov Únie, ktorí sú ekonomicky nečinní a majú bydlisko v inom členskom štáte, ako je členský štát ich pôvodu, aby boli poistení v rámci systému verejného zdravotného poistenia hostiteľského členského štátu

Právo Únie však neukladá povinnosť bezplatného poistenia v uvedenom systéme

Podávate návrh na zápis zmien údajov o spoločnosti do obchodného registra? Nezabúdajte na novú povinnosť

Ako sme Vás informovali už v auguste, novela zákona o obchodnom registri účinná od 1.10.2020 zaviedla povinnosť štatutárnych orgánov doplniť identifikačné údaje o vybraných osobách do Obchodného registra (náš pôvodný článok k tejto téme nájdete na tomto odkaze:…

Udalosti uplynulého týždňa

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) zverejnil 2. decembra 2021 svoje rozhodnutie z 10. novembra 2021 v prípade Magát proti Slovenskej republike, ktorým vyhlásil sťažnosť za neprijateľnú. Sťažovateľ namietal neprimeranú dĺžku konania podľa článku 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane práv a základných slobôd. So sťažnosťou sa štyrikrát obrátil na ústavný…

Použitie zahraničných verejných listín

Za verejnú listinu sa vo všeobecnosti považuje akýkoľvek dokument, ktorý bol vydaný alebo overený verejnou autoritou. Môže ísť o rodný list, vysvedčenie o štátnej skúške alebo prekladateľskú doložku. Ako však postupovať, ak potrebujeme použiť na úradné účely listinu, ktorá bola vydaná v inom štáte?

Súdny dvor spresňuje prípady, v ktorých sa smernica o niektorých aspektoch organizácie pracovného času neuplatňuje na činnosti vykonávané vojakmi

Táto smernica nebráni tomu, aby sa doba strážnej služby, počas ktorej je vojak povinný zdržiavať sa v kasárňach, kde bol pridelený, pričom nevykonáva skutočnú prácu, odmeňovala iným spôsobom ako doba strážnej služby, počas ktorej tento vojak skutočne pracuje

Novela infozákona: ďalší krok k zvyšovaniu transparentnosti verejnej správy

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková predložila do medzirezortného pripomienkovania novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Navrhovaná úprava je výrazným posunom pre tých, ktorí o informácie žiadajú a rovnako pre tých, ktorí ich poskytujú. Významne rozširuje okruh poskytovaných informácií aj okruh povinných…

Možno podmieniť konanie za spoločnosť súčasným konaním prokuristu a konateľa s účinnosťou voči tretím osobám?

Viaceré slovenské spoločnosti podmieňujú konanie v ich mene tým, že pre platnosť právneho úkonu vyžadujú súčasné konanie prokuristu a konateľa. Takto zaužívaný postup je ovplyvnený zahraničnou (najmä nemeckou a rakúskou) právnou úpravou, kde je takáto limitácia bežná, v odbornej literatúre nazývaná ako tzv. nepravá kolektívna prokúra, kde…

Udalosti uplynulého týždňa

Vzhľadom na zhoršujúci sa vývoj epidemiologickej situácie považujeme za nevyhnutné zvýšiť podporu ekonomiky, podnikov a zamestnancov. Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR poskytuje najvyššiu pomoc na ochranu pracovných miest v histórii Slovenska. Na základe uznesenia vlády SR budeme za mesiace november a december 2021 vyplácať príspevky…

Posúdenie zmluvného dojednania ako nepriateľnej podmienky podľa generálnej klauzuly

Neprijateľné podmienky obsiahnuté v spotrebiteľských zmluvách sa považujú v zmysle § 53 ods. 5 Občianskeho zákonníka za neplatné. V určitých prípadoch môžu spôsobiť dokonca neplatnosť celej zmluvy. Napriek tomu sa s nimi v praxi stále často stretávame.

Spolupráca hygienikov s advokátmi pri vymáhaní protipandemických opatrení

Advokáti v regiónoch budú pomáhať hygienikom s prípravou rozhodnutí a podkladov v súvislosti s vymáhaním protipandemických opatrení. Pružnejšiu spoluprácu umožnia upravené pravidlá, ktoré ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dnes predložila na rokovanie vlády po dohode s ministrom zdravotníctva, hlavným hygienikom ako aj Slovenskou advokátskou…

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol v dvoch prípadoch týkajúcich sa práva na prejednanie veci v primeranej lehote

​Štrasburg. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudky v prípadoch Balogh a Adamčo proti Slovenskej republike a Oros proti Slovenskej republike, v ktorých sa sťažovatelia sťažovali na neprimeranú dĺžku konaní na súdoch a správnych orgánoch. ESĽP v oboch prípadoch skonštatoval porušenie práva na prejednanie veci v primeranej…

DEAL MONITOR

Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.

K rastu cien v stavebníctve a k vhodnému indexu

V tomto období sme svedkami výrazného zdraženia cien niektorých komodít a stavebných materiálov (ďalej spoločne iba „zdraženie komodít“). Zhotovitelia stavieb financovaných z verejných zdrojov sa dožadujú kompenzácie tohto zdraženia komodít z verejných financií.

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo financií predstavilo tretiu časť našej daňovej revolúcie, tentokrát zameranú na zdaňovanie firiem. Daň z príjmu pre právnické osoby by sa podľa nášho návrhu mala znížiť na 19 percent. Podnikateľ si zároveň bude môcť dodatočne znížiť základ dane až o 50 percent, a to tým, že si urýchli odpis produktívneho majetku. Majiteľ viacerých…

Parlament schválil nové pravidlá pre vyvodzovanie disciplinárnej zodpovednosti

Poslanci v parlamente 92 hlasmi definitívne schválili vládny návrh zákona o disciplinárnom poriadku Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky, ktorý predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Cieľom návrhu zákona je upraviť a zjednotiť procesnú úpravu disciplinárneho konania vo veciach sudcov, prokurátorov, notárov a súdnych…

Funkčný „whistleblowing" na Slovensku

Téma Whistleblowingu, resp. oznamovania protispoločenskej činnosti nie je na Slovensku úplne nová, prvý raz bola zavedená do legislatívy už v roku 2015 účinnosťou zákona č. 307/2014 Z. z. o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti. Tento zákon bol v roku 2019 nahradený novým zákonom č. 54/2019 Z. z. o ochrane…

Vybrané právne aspekty spotrebiteľských súťaží

Spotrebiteľská súťaž je v súčasnej dobe obľúbený marketingový nástroj, ktorým sa spoločnosti snažia zvýšiť medzi svojimi zákazníkmi a potenciálnymi zákazníkmi povedomie o svojich produktov a službách. Pri nastavovaní takejto súťaže však treba z pohľadu vyhlasovateľa brať do úvahy rôzne právne aspekty tak aby sa vyhlasovateľ súťaže vyhol prípadným…

Analýza exekučnej reformy

Analytické centrum ministerstva spravodlivosti vo svojej najnovšej analýze posudzuje vplyvy novely Exekučného poriadku, ktorá je v praxi od roku 2017 a ktorá zásadne zreformovala exekučné konanie. Vznikol vtedy napríklad jeden exekučný súd v Banskej Bystrici, rovnako bol zavedený náhodný výber exekútorov. Ministerskí analytici za štvorročné…