občianske právo

Hmotnoprávne podmienky vyhotovenia kamerového záznamu a jeho procesná prípustnosť

Mnohí ľudia si v súčasnosti chránia vlastné obydlie a vonkajší priestor okolo neho kamerovým informačným systémom (ďalej aj „KIS“). KIS sníma a zaznamenáva nielen osoby, ktoré sú vlastníkmi tohto systému, ale aj tretie osoby. V tomto článku sa budeme zaoberať okrem iného tým, (i) aké sú zákonné podmienky zaznamenávania činnosti tretích osôb…

Poslanci podporujú efektívnejšie exekúcie, chcú odbremeniť súdy

Skoncovať s donekonečna otvorenými exekučnými konaniami, odbremenenie súdov od exekučnej agendy a tým zlepšenie prístupu k spravodlivosti. To je cieľom návrhu novely Exekučného poriadku, ktorý poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.

Lepšiu dostupnosť osobného bankrotu poslanci posunuli do 2. čítania

Zlepšiť dostupnosť možnosti oddlženia pre tých, ktorí sa z vlastnej viny alebo iných dôvodov ocitli v dlhovej pasci a nevedia sa z nej dostať. To je hlavný cieľ návrhu novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý poslanci NR SR posunuli do druhého čítania.

Právny charakter mobilného domu podľa stavebných predpisov

Mobilné domy sa stávajú čoraz využívanejšou alternatívou dočasného, prevažne rekreačného bývania. Ide o obydlia umožňujúce transport z miesta na miesto, ktorých výhodou sú nízke obstarávacie náklady, náklady na následnú správu, minimálne starosti s údržbou a rýchle zhotovenie domu v akomkoľvek ročnom období. Mobilný dom je kompromisom medzi…

Smrť blízkej osoby ako zásah do osobnostných práv môže založiť aj nárok na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch

Súčasťou osobnostných práv je aj právo na súkromný a rodinný život, ktoré zahŕňa taktiež právo na vytváranie a rozvíjanie vzťahov s blízkymi osobami. V prípade smrti blízkej osoby - napríklad pri dopravnej nehode alebo v dôsledku nesprávne vykonaného zdravotníckeho úkonu, možno za určitých okolností vyvodiť zodpovednosť za zásah do osobnostných…

Mediácia pomáha v kultivovanom rozvode, môže zachrániť manželstvo

Od začiatku júla platí na Slovensku nový mimosporový poriadok, ktorý ustavuje rozvodové konanie. Po novom kladie väčší dôraz na rodinnú mediáciu pri manželských súdnych sporoch. Mediácia pomáha partnerom v kultivovanom rozvode, obnovení komunikácie a uzavretí dohody bez súdu. V niektorých prípadoch môže manželstvo zachrániť pred rozpadom.

Stret práva na slobodu prejavu a osobnostných práv a jeho riešenie testom proporcionality

Sloboda prejavu na jednej strane a osobnostné práva vrátane ústavného práva na súkromie na strane druhej predstavujú základné práva fyzických osôb v demokratickej spoločnosti. V poslednej dobe sa na súdoch objavujú mnohé súdne spory o ochranu osobnosti týkajúce sa posúdenia, či zverejnenie určitého vyjadrenia bolo spôsobilé zasiahnuť do…

MS SR: Zverejnilo predbežnú informáciu k príprave novely exekučného zákona

Ministerstvo spravodlivosti zverejnilo predbežnú informáciu k pripravovanej novele zákona o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti. Jej cieľom sú efektívnejšie exekúcie, dostupnejší osobný bankrot a rýchlejšie vymáhanie nárokov na súdoch.

K zriadeniu exekučného záložného práva a výkonu exekúcie na skôr zaťaženú nehnuteľnosť

Je možné zriadiť exekučné záložné právo na nehnuteľnosť, ktorá je už zaťažená skorším (zmluvným) záložným právom, bez súhlasu prednostného záložného veriteľa a vykonať exekúciu?

Procesná neprípustnosť mimoriadneho dovolania a jej dopad na rozsah prieskumnej právomoci dovolacieho súdu z hľadiska § 242 ods. 1 OSP

Mimoriadne dovolanie predstavuje v podmienkach SR kontroverzný inštitút civilného procesného práva, ktorým sa dlhodobo zaoberá tak súdna prax, ako aj odborná právna spisba.

Vyhotovovanie kópii autorského diela pre osobnú potrebu v zmysle nového Autorského zákona

1. januára 2016 nadobudol účinnosť zákon č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon, podľa ktorého vyhotovovanie kópii autorských diel pre osobnú potrebu bude legálne iba v prípade využitia autorizovaných zdrojov. Aktuálna úprava tak nadväzuje na rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie z apríla 2014, ktorý definitívne zaujal stanovisko, že akékoľvek…

Rekodifikácia procesného práva na Slovensku

Dňa 1. Júla 2016 nadobudnú na Slovensku účinnosť tri nové procesné kódexy, ktoré slovenský parlament schválil už 21.5.2015. Prijatie nových kódexov je čo do dôležitosti a rozsahu najväčšia právna reforma od vzniku samostatného Slovenska.

Nové povinnosti obchodníkov pri ochrane spotrebiteľa

Obchodníkom, ktorí predávajú tovar alebo poskytujú služby online pribudli od 1. februára 2016 nové povinnosti. Od uvedeného dátumu totiž nadobudol účinnosť zákon č. 391/2015 Z. z. o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov ( „zákon o alternatívnom riešení sporov“). Zákonom o alternatívnom riešení sporov sa do nášho právneho poriadku v plnej…

K niektorým praktickým otázkam odstúpenia od zmluvy

Odstúpenie je jedným z právnych nástrojov na dosiahnutie zrušenia, a teda ukončenia zmluvy. V praxi je pomerne často využívaný, niekedy sú s ním však spojené určité praktické problémy, ktorým je vhodné sa vyvarovať, aby nám namiesto riešenia, ktoré sme chceli dosiahnuť ukončením zmluvy, nevznikol ďalší problém, najmä právne neisté postavenie…

Konflikt doménového mena a ochrannej známky

K porušeniu alebo ohrozeniu práv majiteľa ochrannej známky často dochádza pri strete ochrannej známky a inými právami súťažiteľov na trhu, medzi ktoré patrí napríklad právo obchodného mena, nezapísaného označenia používaného v obchodnom styku alebo doménového mena.

Spotrebiteľské spory sa budú riešiť aj pomocou mediácie

Spotrebiteľské spory bude možné od januára riešiť alternatívne, pomocou mediácie. Postarať sa o to má novela zákona o mediácii, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska. Týmto sa čiastočne preberá európska smernica o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov.

Licenčné zmluvy podľa nového autorského zákona

Dňa 1.1.2016 vstúpi do účinnosti nový autorský zákon. Do oblasti autorského práva a práv súvisiacich s autorským právom prináša niekoľko zmien, ktoré sa týkajú aj licenčných zmlúv, čiže zmlúv, na základe ktorých nadobúdateľ získava súhlas na použitie autorského diela.

Zmeny v autorskoprávnej ochrane v súvislosti s novým autorským zákonom

V nasledovných riadkoch by sme Vám radi prezentovali zmeny, ktoré so sebou prináša novoprijatá právna úprava, a to v podobe zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon (ďalej aj len ako “nový autorský zákon“).

MS SR: Ľudia budú viac chránení pred exekúciami, na účte im ostane viac

Ochrana ľudí pred exekúciami sa má od januára 2016 zvýšiť, na účte by mali mať viac peňazí. Avizoval to minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) s tým, že zmeny prinesie novelizácia nariadenia vlády o rozsahu zrážok zo mzdy, ktorá už prešla pripomienkovaním.

Ochranná známka a jej registrácia

Pri otázke čo sa vlastne rozumie pod pojmom ochranná známka si uvedomíme, že pojem ochranná známka nie je v právnom poriadku Slovenskej republiky vôbec definovaným. V zmysle § 2 zákona č. 506/2009 Z. z. o ochranných známkach v platnom znení je výlučne vymedzené, aké označenie môže byť ochrannou známkou. Je to akékoľvek označenie, ktoré (i) tvoria…