Zamestnávanie osôb s dočasným útočiskom
S ohľadom na aktuálny ozbrojený konflikt na Ukrajine by sme sa v nasledujúcom texte chceli zamerať na zamestnávanie utečencov z Ukrajiny, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky.
S ohľadom na aktuálny ozbrojený konflikt na Ukrajine by sme sa v nasledujúcom texte chceli zamerať na zamestnávanie utečencov z Ukrajiny, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky.
Predstavujem Vám inštitút „ESOP“, ktorý sa v poslednom čase začína aj u nás v rôznych obdobách používať. Jeden takýto ESOP som nedávno implementoval a rád by som sa s Vami podelili o moje skúsenosti, najmä z právneho hľadiska.
V odborných kruhoch v oblasti pracovného práva v poslednom čase rezonoval rozsudok Najvyššieho Súdu Slovenskej republiky („NS SR“) 5Cdo/24/2019 týkajúci sa práce nadčas, ktorý bol neskôr zverejnený aj v zbierke stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky 7/2021 pod značkou R 82/2021[1]. Nižšie sme sa preto pozreli nato čo…
Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej len „Zákonník práce“) predstavuje jeden zo základných predpisov slovenského právneho poriadku a ako taký je pravidelne menený a dopĺňaný. Len v priebehu roka 2021 bol Zákonník práce novelizovaný celkovo štyrikrát, pričom v súčasnosti už prebieha legislatívny proces aj v súvislosti s ďalšou, oproti…
Aktuálne mediálnym priestorom a verejnou diskusiou rezonuje príbeh mladého 11-ročného dievčaťa, ktoré malo byť podľa medializovaných informácií partiou násťročných detí opité, vyzlečené a dobité, pričom skutok bol natočený na video, ktoré koluje aj po sociálnych sieťach. V dostupných informáciách sa uvádza, že v tejto súvislosti orgány činné v…
V čase poskytovania možnosti čerpania príspevkov tzv. Prvej pomoci počas mimoriadnej situácie spôsobenej koronavírusom na Slovensku platila pre oprávnených zamestnávateľov a podnikateľov výnimka pre zápis do Registra partnerov verejného sektora (RPVS).
Súdny dvor spresňuje rozsah pojmu „pracovný čas“ v súvislosti s dobou pracovnej pohotovosti vo forme nepretržitej dostupnosti
Talianske orgány odmietli priznať príspevok pri narodení dieťaťa a príspevok v materstve viacerým štátnym príslušníkom tretích krajín, ktorí sa oprávnene zdržiavajú v Taliansku a sú držiteľmi jednotného pracovného povolenia získaného na základe talianskej právnej úpravy preberajúcej smernicu 2011/981. Toto odmietnutie bolo odôvodnené skutočnosťou…
Nový smer v posudzovaní pracovníkov tzv. platforiem: Po tom ako dňa 19. 02. 2021 Najvyšší súd vo Veľkej Británii rozhodol[1], že vodiči spoločnosti Uber sú zamestnancami, pridala sa v tomto smere ďalšia krajina, v ktorej súd vyslovil rovnaké právne závery.
Toto odôvodnenie však musí zodpovedať skutočnej potrebe zamestnávateľa a v rámci zosúladenia dotknutých práv a záujmov môžu vnútroštátne súdy zohľadniť kontext vlastný ich členskému štátu a najmä priaznivejšie vnútroštátne ustanovenia, pokiaľ ide o ochranu slobody náboženského vyznania
Jednou zo zásadných zmien, ktoré priniesla posledná novela zákonníka práce, prijatá zákonom č. 76/2021 Z. z., je aj nový výpovedný dôvod na strane zamestnávateľa. Po novom bude zamestnávateľ oprávnený ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorý dovŕšil 65 rokov veku a zároveň vek potrebný na starobný dôchodok. Zatiaľ čo viaceré zmeny, ktoré…
Tesco Stores je maloobchodným predajcom výrobkov cez internet aj prostredníctvom svojich predajní nachádzajúcich sa v Spojenom kráľovstve. V týchto obchodoch s rôznou veľkosťou celkovo zamestnáva približne 250 000 pracovníkov, ktorí vykonávajú rôzne druhy práce. Táto spoločnosť má tiež distribučnú sieť s približne 11 000 zamestnancami, ktorí…
Definíciu pojmu pracovný úraz nájdeme v § 195 Zákonníka práce[1].
Pracovným úrazom je poškodenie zdravia alebo jeho smrť úrazom, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení...
Obmedzenie výkonu inej (konkurenčnej) činnosti pre jedného z účastníkov zmluvného vzťahu sa v aplikačnej praxi vyskytuje už pomerne často. Využívanie konkurenčnej doložky však má svoje špecifiká v závislosti od toho, či ide o obchodno - právny alebo pracovno - právny vzťah resp. od toho, v akom zmluvnom type má byť uplatnená. V prípade, že…
Dňa 29. júla 2021 Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky („Ministerstvo“) predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona[1], ktorým sa, okrem iných zákonov, mení a dopĺňa aj zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov („Zákonník práce“)[2].
Rozhodnutie zamestnávateľa o organizačnej zmene (ako hmotnoprávny predpoklad pre výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce) nie je potrebné prijať väčšinou konateľov zamestnávateľa (spoločnosti s ručením obmedzeným)
Zamestnávatelia sa snažia predísť tomu, aby ich kľúčoví zamestnanci prechádzali k inému zamestnávateľovi, obzvlášť, ak je to konkurent. Často ich k tomu vedú reálne obavy o osud firemného know-how a iných komerčne citlivých informácií. Ak sa tak deje jednostranne, takéto kroky spravidla nie sú problematické z pohľadu protimonopolného práva. V…
Môže zamestnávateľ, ktorý má s jedným zamestnancom uzatvorené dva pracovné pomery, rozvrhnúť zamestnancovi pracovný čas v rámci jednej pracovnej zmluvy počas doby nepretržitého denného odpočinku vyplývajúcej z inej pracovnej zmluvy uzatvorenej s týmto zamestnávateľom? Na túto otázku odpovedal Súdny dvor Európskej únie vo svojom rozhodnutí vo veci…
Čas pracovnej pohotovosti vo forme nepretržitej dostupnosti zamestnanca pre zamestnávateľa môže byť v celom rozsahu považovaný za pracovný čas, aj keď sa zamestnanec nezdržiava na pracovisku a ani sa nemusí zdržiavať na konkrétnom mieste. Vyplýva to z Rozsudku SD EÚ C‑580/19 zo dňa 9. marca 2021.
Ste zamestnávateľom? Normujete aj Vy prácu svojich zamestnancov? Napadlo Vám, že aj takáto Vaša činnosť by mohla spadať pod gesciu právnych predpisov v oblasti ochrany osobných údajov? Zaujíma Vás na čo si dávať pozor, aby ste okrem konania v súlade s pracovnoprávnymi predpismi normovali spotrebu práce zamestnanca a uplatňovali normy spotreby…
Dňa 1. apríla 2025 nadobudol účinnosť nový Stavebný zákon (zák. č. 25/2025 Z.z.), ktorý zásadným spôsobom mení pravidlá výstavby na Slovensku. Spolu so Stavebným zákonom bol...
S nástupom digitalizácie a rozvoja elektronických služieb došlo k zintenzívneniu legislatívnych opatrení, ktorých ciele zahŕňajú ochranu spotrebiteľov a zaistenie prístupnosti služieb...
Finančná správa SR intenzívne komunikuje o pripravovanom systéme efaktúra s podnikateľským sektorom. Revolučná zmena vo fakturáciách, ktorú štát plánuje spustiť v roku 2027...
V rámci legislatívneho procesu zverejnilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (ďalej len „ministerstvo“) dňa 15.05.2025 tzv. Predbežnú informáciu, v zmysle ktorej...
Môže to tak byť aj v prípade, keď sa individuálna závažnosť porušenia tejto povinnosti a jeho dôsledky pre spotrebiteľa môžu v jednotlivých prípadoch líšiť.
V uplynulých dňoch bola verejnosť opakovane zavádzaná tvrdeniami, že Slovenská republika svojím postojom k Pandemickej dohode ide proti celosvetovému konsenzu a riskuje medzinárodnú...
Takéto opatrenie však musí byť primerané vo vzťahu k legitímnym cieľom, ktoré má dosiahnuť.
Odstupné pri skončení obchodného zastúpenia predstavuje nástroj kompenzácie obchodného zástupcu, ktorý investoval svoje úsilie, know-how a podnikateľské kapacity do budovania klientely...
Rok 2025 priniesol zásadnú reformu stavebného práva na Slovensku. Nový stavebný zákon č. 25/2025 Z. z., účinný od 1. apríla 2025, nahrádza predchádzajúce legislatívne rámce a...
Na Slovensku v súčasnosti aktívne prebieha pripomienkové konanie k návrhu novely zákona č. 452/2021 Z. z. o elektronických komunikáciách (ďalej len „ZEK“), ktoré sa skončilo dňa...