Články

Zmeny v zákone o verejnom obstarávaní – aký bol rok 2023 a čo nás čaká v 2024

Zákon o verejnom obstarávaní – bez zmien v roku 2023

Od roku 2018 publikujeme každoročný súhrn zmien v pravidlách verejného obstarávania a systéme revíznych postupov podľa slovenského zákona o verejnom obstarávaní. Apetít po zmenách pravidiel v tejto oblasti sa zdá byť neukojiteľný. Tak sa stalo, že zákon, prijatý v roku 2015, má už viac ako 20…

Udalosti uplynulého týždňa

Štát pomôže ľuďom pri splácaní úverov. Návrh zákona o pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií, dnes schválila vláda SR. Nový príspevok v podobe štátnej sociálnej dávky poskytne štát a prispeje tak občanovi na zvýšenú splátku úveru na bývanie…

Každý má právo poznať dátum a dôvody oboznámenia sa s jeho osobnými údajmi

Okolnosť, že prevádzkovateľ vykonáva bankovú činnosť, nemá vplyv na rozsah tohto práva

Aplikačné problémy pri posudzovaní podvodného konania v oblastí daní - nedostatočné právne posúdenie veci v zmysle Rozsudku Súdneho dvora Európskej únie v spojených veciach C 440/04 Axel Kittel a Recolta Recycling SPRL

Európska únia si dlhodobo kladie za cieľ podporovať voľný pohyb tovarov a služieb, čo viedlo k vytvoreniu jednotného systému DPH už v roku 1977. Tento systém však stále obsahuje medzery, ktoré vytvárajú pre daňové subjekty možnosť realizovať daňové podvody. Právny rámec Európskej únie nie je dostatočne odolný voči nečestným praktikám daňových…

Vnútroštátny orgán na ochranu hospodárskej súťaže môže v rámci preskúmania, či došlo k zneužitiu dominantného postavenia, konštatovať porušenie GDPR

Musí však v súlade so zásadou lojálnej spolupráce zohľadniť každé rozhodnutie alebo vyšetrovanie dozorného orgánu, ktorý je príslušný podľa tohto nariadenia

Notári ako externí registrátori do obchodného registra, kde je „pes zakopaný“?

Slovenskí advokáti a pravdepodobne aj iné právnické profesie už niekoľko rokov počúvajú o pozitívnych skúsenostiach českých kolegov s registráciou údajov v obchodnom registri prostredníctvom notárov ako externých registrátorov.

Udalosti uplynulého týždňa

Poslanci Národnej rady (NR) SR budú o novele zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v utorkovom večernom hlasovaní. Návrh novely zákona hovorí o tom, že optimalizácia siete nemocníc bude zatiaľ pokračovať za plného rozsahu poskytovania zdravotnej starostlivosti vo všetkých…

Inflačná doložka v rodičovských dohodách o výživnom

Inflačná doložka v poslednej dobe rapídne naberá na význame naprieč všetkými krajinami eurozóny. Azda najväčší význam má ale na Slovensku, ktoré bolo v septembri už štvrtý mesiac krajinou s najvyššou infláciou spomedzi všetkých (20) krajín eurozóny.[1] Štandardne býva inflačná doložka súčasťou kúpnej zmluvy, nájomnej zmluvy alebo zmluvy o dielo…

Výzva na predkladanie návrhov na laureátov Ceny ministra spravodlivosti za významný prínos v oblasti ľudských práv

Ministerstvo spravodlivosti zverejňuje výzvu na predkladanie návrhov na laureátov Ceny ministra spravodlivosti SR za významný prínos v oblasti ľudských práv. Návrhy na expertov a občianskych aktivistov pôsobiacich v oblasti presadzovania ľudských práv, ako aj bežných ľudí, ktorí sa stali obeťou porušovania ich práv a svojím príbehom prispeli k…

Nová slovenská regulácia premien spoločností

Slovenská úprava doteraz neumožňovala rozdelenie spoločností, spôsobom, že by rozdeľovaná spoločnosť ostala existovať a jej časť by sa odštiepila či už do novozaloženej alebo existujúcej spoločnosti. Na rozdiel od niektorých iných európskych právnych poriadkov, medzi ktoré patria napríklad český, belgický, fínsky alebo francúzsky, slovenská právna…

Premeny obchodných spoločností a družstiev po novom – 4. časť – cezhraničné premeny v detaile

Ďalší článok zo série venujúcej sa premenám obchodných spoločností podľa zákona č. 309/2023 Z. z. o premenách obchodných spoločností a družstiev a o zmene a doplnení niektorých zákonov („Zákon o premenách“) je zameraný na cezhraničné premeny obchodných spoločností.

Udalosti uplynulého týždňa

Všetci poberatelia dôchodkov dostanú k súčasnému 13. dôchodku aj mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 150 eur. Vyplýva to z návrhu zákona o 13. dôchodku, ktorý dnes prijala vláda. Na doplatenie 13. dôchodku v tomto roku tak štát vyčlení ďalších 220 miliónov eur. Paušálny príspevok bude vyplácať Sociálna poisťovňa už v decembri…

Nezaopatrené dieťa v medziach práva sociálneho zabezpečenia

V súčasnosti sa čoraz častejšie stretávame s dualitou v pojmológii. Problém však nastane v prípade, ak sú definície pojmov rozdielne. Rozdiely v definícií týkajú nezaopatreného dieťaťa, a to konkrétne v Zákone o sociálnom poistení a v Zákon o prídavku na dieťa.

Voľný pohyb pracovníkov bráni právnej úprave členského štátu podmieňujúcej náhradu škody tým, aby opatrenie izolácie uložili jeho vlastné správne orgány

Takáto právna úprava môže viesť k nepriamej diskriminácii migrujúcich pracovníkov

Konanie v mene zamestnávateľa

Podnikanie má z právneho hľadiska dve základné formy. Jednou z nich je podnikanie fyzickej osoby vo svojom vlastnom mene, ako napríklad v prípade živnostníkov a druhým prípadom je podnikanie prostredníctvom právnických osôb, teda spravidla obchodných spoločností. Podľa zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej…

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR dnes na tlačovej konferencii predstavilo novú formu vyplácania 13. dôchodku na budúci rok. Zvýšený 13. dôchodok bude vyplatený všetkým seniorom v decembri 2024 vo výške priemerného dôchodku za tento kalendárny rok. Kvalifikovaný odhad je 606 eur. Minister práce Erik Tomáš zdôraznil, že v…

Európske zelené dlhopisy: Rada prijala nové nariadenie na podporu udržateľného financovania

Rada prijala nariadenie, ktorým sa vytvára norma pre európske zelené dlhopisy. V nariadení sa stanovujú jednotné požiadavky na emitentov dlhopisov, ktorí chcú používať označenie „európsky zelený dlhopis“ alebo „EuGB“ pre svoje environmentálne udržateľné dlhopisy.

Daňová exekúcia prikázaním inej peňažnej pohľadávky – aktuálne aplikačné problémy.

Inou peňažnou pohľadávkou než pohľadávkou z účtu v banke je každá pohľadávka daňového dlžníka, voči inej osobe, ktorej predmetom je peňažné plnenie. Príkaz dlžníkovi daňového dlžníka obsahujúci arestatórium znamená začatie daňovej exekúcie a súčasne zákaz vyplatiť pohľadávku daňovému dlžníkovi. Správca dane však častokrát nevykonáva dokazovanie…

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade Plechlo proti Slovenskej republike

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol, že došlo k porušeniu práva sťažovateľa na rešpektovanie súkromného života a korešpondencie (článok 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd)

Boj proti korupcii: právo EÚ nebráni tomu, aby mala osoba zákaz vykonávať akúkoľvek volenú verejnú funkciu počas obdobia troch rokov, ak táto osoba pri vykonávaní takejto funkcie porušila pravidlá týkajúce sa konfliktu záujmov

Dotknutá osoba však musí mať možnosť, aby takúto sankciu preskúmal súd, najmä vzhľadom na dodržanie zásady primeranosti