obchodné právo

Novela Zákona o verejnom obstarávaní

Dňa 13.2.2013 schválila Národná rada Slovenskej republiky v poradí už devätnástu novelu zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o verejnom obstarávaní“), uverejnenú v Zbierke zákonov pod číslom 28/2013 (ďalej len „Novela“), ktorá nadobudla účinnosť dňa…

Novela Obchodného zákonníka

Overovanie podpisov predsedu valného zhromaždenia a jediného spoločníka v spoločnosti s ručením obmedzeným

V zmysle § 127a ods. 3 Obchodného zákonníka zápisnicu o valnom zhromaždení podpisuje predseda valného zhromaždenia a zapisovateľ. Novela dopĺňa, že pravosť podpisu predsedu valného zhromaždenia resp. pri jednoosobových spoločnostiach s…

Leniency program alebo cesta ako, sa vyhnúť pokutám z kartelovej dohody

Dohody obmedzujúce hospodársku súťaž známe aj ako kartelové dohody alebo kartely patria k základným a najnebezpečnejším formám protisúťažného konania, ktoré sú v prípade odhalenia prísne postihované. Kartelisti vedomí si ilegálnosti svojho konania a vysokých finančných či v niektorých prípadoch trestných sankcií, neschopní však odolať možnému…

Nové pravidlá pre obchodovanie s potravinami

Dňa 01. januára 2013 nadobudol účinnosť zákon č. 362/2012 Z. z. o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Tento zákon vecne nadväzuje na poslednú úpravu, účinnú v období od 01. mája 2010 do 31. júla 2011. Nezavádza teda koncept tzv. ekonomickej závislosti, ktorý by užšie vymedzil okruh subjektov, na ktoré…

Novela zákona o verejnom obstarávaní

Dňa 29.2.2012 schválila Národná rada Slovenskej republiky v poradí už osemnástu novelu zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o verejnom obstarávaní“) uverejnenú v Zbierke zákonov pod číslom 91/2012 (ďalej len „novela“), ktorá nadobudlaúčinnosť dňa…

Chcem predať svoj obchodný podiel v s.r.o. Ako na to?

Novelou Obchodného zákonníka nastali od 1. októbra aj zmeny pri prevode obchodného podielu v s.r.o. Ako teda správne previesť obchodný podiel? Aké sú podmienky prevodu obchodného podielu a aké dokumenty je potrebné vyhotoviť?

Když daňaři mění Obchodní zákoník

Poslední novela slovenského Obchodního zákoníku si již od svého přijetí vysloužila značnou dávku kritiky, a to především s ohledem na prodloužení procesu založení s.r.o., další zbytečnou byrokracii, a v neposlední řade i zásah do smluvní volnosti u převodů obchodních podílů. Od 1. 10. 2012 totiž fyzické i právnické osoby potřebují k založení…

Podnikanie na Slovensku v kocke: Ako zrušiť spoločnosť s ručením obmedzeným a ukončiť podnikanie?

Máte spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorú nepoužívate alebo ste sa rozhodli podnikanie zavesiť na klinec a chceli by ste ju zrušiť? Neviete, kde začať a čo to bude odnášať? Zrušenie spoločnosti s ručením obmedzeným síce znamená určitú administratívnu a časovú záťaž, ale nie je to nemožné. Prosím, presvedčte sa…

Novela Obchodného zákonníka

Národná rada SR schválila v júli 2012 novelu zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty, ktorá obsahuje i úpravu zákona č. 513/1991 Z. z. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov.

Novela slovenského Obchodného zákonníka

Dňa 22.8.2012 vyšiel v Zbierke zákonov zákon č. 246/2012 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len „Novela“). Okrem zmeny zákona o dani z pridanej hodnoty Novela podstatným spôsobom mení aj zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný…

Podnikanie na Slovensku v kocke: Chcem kúpiť ready-made (secondhand) spoločnosť. S čím by som mal počítať?

Ak sa rozhodnete začať podnikať ako právnická osoba, určite sa budete zamýšľať nad tým, či si spoločnosť kúpiť alebo si ju založiť. Obidve tieto formy začatia podnikania majú svoje výhody aj nevýhody. Aké to sú? A čo môžete od kúpy tzv. ready-made, resp. secondhand spoločnosti očakávať?

Podnikanie na Slovensku v kocke: Trápia Vás dlžníci? Bráňte sa pred nimi pokiaľ je čas.

V obchodnom styku sa neraz stane, že obchodný partner neplní svoje záväzky riadne a včas, prípadne vôbec. Príčiny môžu byť rôzne, objektívna platobná neschopnosť alebo aj platobná „neochota“. Čo teda robiť, aby ste sa do takej situácie nedostali? A ako riešiť situáciu, keď máme pohľadávky po lehote splatnosti a dlžník sa k ich plateniu…

Je vaša firma platobne neschopná? Nemusí krachnúť, existuje reštrukturalizácia. Ako na to?

Každému podnikateľovi sa môže stať, že nemôže plniť svoje záväzky a dostane sa do konkurzu, v ktorom je jeho majetok speňažený za účelom aspoň čiastočného uspokojenia jeho veriteľov. To vo väčšine prípadov môže znamenať koniec podnikateľskej činnosti a likvidáciu podnikateľa. Preto v prípade, ak je platobná neschopnosť podnikateľa len dočasná a…

Podnikanie na Slovensku v kocke. Zakladám firmu. Aký jej môžem dať názov?

Výber obchodného mena netreba podceňovať, pretože je dôležitou súčasťou prezentácie podnikateľa pred zákazníkmi a obchodnými partnermi. Môže vypovedať nielen o tom, aké služby alebo tovar podnikateľ ponúka, ale aj o osobe podnikateľa. Pre jednotlivé formy podnikania platia rôzne zásady výberu mena. A aké to sú?

Podnikanie na Slovensku v kocke. Základné informácie o tom ako podnikať na Slovensku.

Chceli by ste začať podnikať na Slovensku a neviete ako na to? Zaujíma Vás, ako založiť s.r.o., prípadne koľko to bude stáť? Alebo už podnikáte a chceli by ste sa dozvedieť viac informácii o niektorých povinnostiach, ktoré Vám zo slovenských právnych predpisov vyplývajú? Poprípade máte záujem svoju podnikateľskú činnosť ukončiť a chcete vedieť, čo…