obchodné právo

Mám viac spoločností, ktoré spolu navzájom obchodujú. Na čo si dávať pozor?

Obchodný zákonník vo svojich ustanoveniach upravuje viaceré prípady, v ktorých sa kladú podmienky pre uzatváranie zmlúv medzi spoločníkmi alebo konateľmi a „ich spoločnosťami“. Ich cieľom je hlavne sprehľadnenie týchto obchodov a dosiahnutie reálneho oceňovania predmetu zmlúv. Pozrime sa preto na povinnosti a obmedzenia, ktoré vám z nich…

Cezhraničná kúpa tovaru medzi podnikateľmi v EÚ a príslušnosť súdov

Kúpa a predaj tovaru[1] medzi podnikateľmi v rámci členských krajín Európskej únie patrí k obchodom, s ktorými sa stretáva väčšina spoločností. Vzhľadom na vysoký počet kúpnych zmlúv, ktoré sa uzatvárajú medzi obchodnými spoločnosťami so sídlom v niektorej z členských krajín EÚ, nie je prekvapujúci ani vysoký počet súdnych sporov, ktorým čelia…

Hromadné akcie – vybrané otázky

Akcie, ako základný pojmový znak akciovej spoločnosti sú častým námetom odborných diskusií. V praxi obľúbeným hromadným akciám sa však odborná diskusia príliš nevenuje. Akciové spoločnosti často uprednostňujú hromadné akcie pred vydávaním jednotlivých listinných akcií a to zo zrejmých dôvodov, ako sú materiálna a časová úspora, uľahčenie…

Obchodujete so zahraničným partnerom? Akým právom sa bude riadiť váš obchodný vzťah?

Nájsť odpoveď na uvedenú otázku nie je vždy ľahké. Preto by ste si ju mali položiť už pri uzatváraní zmluvy a nie až vtedy, keď sa v zmluvnom vzťahu s vaším obchodným partnerom vyskytne problém.

Vláda schválila novelu Obchodného zákonníka

Klamať pri zakladaní eseročiek bude ťažšie. Novela Obchodného zákonníka obmedzuje možnosť fiktívnych vkladov spoločníkov.

Európska komisia otvorila verejnú konzultáciu ohľadom jednoosobových spoločností

Cieľom konzultácie je získať čo najpodrobnejšie informácie a názory na to, či by sa harmonizáciou vnútroštátnych predpisov v oblasti spoločností s jediným spoločníkom vytvorili jednoduché, flexibilné a všeobecne známe pravidlá (najmä vo vzťahu k malým a stredným podnikateľom) v celej EÚ. Komisia rovnako zisťuje, či by sa znížili náklady, ktorým…

Rekodifikačný boom v ČR – s.r.o. po novom

Dňa 1.1.2014 sa v Českej republike, v rámci rekodifikácie súkromného práva, stane účinným nový zákon o obchodných korporáciách, ktorý spoločne s novým občianskym zákonníkom nahradia súčasný obchodný zákonník a občiansky zákonník. Nakoľko ide o komplexnú rekodifikáciu, zameriame sa v našich článkoch na vybrané tematické okruhy. V tomto článku…

Koniec poplatkov za vedenie úverového účtu

S účinkami od 10. 6. 2013 sa bankám, stavebným sporiteľniam a veriteľom spotrebiteľských úverov zakazuje od spotrebiteľov žiadať poplatky za vedenie úverového účtu.

Posilnenie možnosti posudzovania štandardných zmluvných podmienok súdom

Súdny dvor Európskej Únie (SDEU) 21.3.2013 rozhodol, že „štandardná zmluvná podmienka v spotrebiteľských zmluvách podlieha preskúmaniu svojej nekalej povahy aj v tom prípade, že len preberá vnútroštátnu právnu úpravu určenú pre inú kategóriu zmlúv.“

Súčasné trendy v práve na ochranu spotrebiteľa

Skutočnosť, že ochrane spotrebiteľa sa v súčasnosti venuje zvýšená pozornosť, je zrejmá aj s prihliadnutím na zvýšenú aplikačnú činnosť súdov Slovenskej republiky v tejto oblasti. Predmetom tohto článku je stručný pohľad na aplikáciu práva na ochranu spotrebiteľa zo strany súdov v prípadoch jeho kolízie zo základnými právnymi princípmi slovenského…

Súkromné "presadzovanie" súťažných pravidiel

Prostredníctvom iniciatív súťažných orgánov členských krajín, predovšetkým však zo strany Európskej komisie, sa kladie dôraz na zvýšenie povedomia o možnostiach presadzovať súťažné princípy prostredníctvom súkromných (civilných) sporov, čo tiež súvisí so zabezpečením vhodného legislatívneho prostredia na národnej úrovni. Zdôrazňuje sa celý rad…

Hrozba neplatnosti rozhodcovských doložiek obsiahnutých v prílohách zmlúv či všeobecných obchodných podmienkach

Najvyšší súd Slovenskej republiky vydal uznesenie, ktoré môže mať zásadný význam z pohľadu formálnych náležitostí uzatvárania rozhodcovských zmlúv vo forme rozhodcovskej doložky k zmluve.

Veľká novela zákona o verejnom obstarávaní

Skrýva sa diabol v detaile?

Zákon o verejnom obstarávaní[1] podstúpil najzásadnejšiu zmenu od svojho prijatia v roku 2006. Novela, ktorá nadobudne účinnosť 1. júla tohto roku, je výsledkom viac ako neštandardného legislatívneho procesu. Po medzirezortnom pripomienkovom konaní bol totiž text novely zásadne zmenený. K prepracovanému zneniu ale už…

"Veľká" novela zákona o verejnom obstarávání

Už len pár dní zostává do uverejnenia novely zákona o verejnom obstarávaní v Zbierke zákonov. Okrem menších zmien týkajúcich sa konania o námietkach, ktoré nadobudnú účinnosť dňom jej vyhlásenia, nadobudne Novela účinnosť dňa 6. júla 2013. Ustanovenia týkajúce sa povinnej certifikácie zariadení na elektronické aukcie nadobudnú účinnosť až 1.

Novela Obchodného zákonníka

Nedávno prijatá novela Obchodného zákonníka zavádza s účinnosťou od 1. februára 2013 do slovenského právneho poriadku pomerne významné zmeny v oblasti obchodného práva.

Zmeny vo verejnom obstarávaní

V pondelok 18. februára 2013 sa stala účinnou novela zákona o verejnom obstarávaní (ďalej len ZVO)[1], ktorá sa zrejme zapíše do histórie ako jedna z najrýchlejších legislatívnych zmien vôbec. Jej nástup je o to šokujúcejší, že parlament paralelne rokuje o ďalšej novele ZVO takisto z dielne ministerstva vnútra, ktorá je obsahovo do značnej miery…

Know-how. Čo to je a ako ho využiť v rámci podnikania?

Na rozdiel od Sokrata, ktorý už v 5. storočí pred naším letopočtom mal jasno a „vedel, že nič nevie“, dnes existujú aj šťastlivci, ktorí vedia, že niečo vedia. A tí najlepší z nich tieto svoje „vedomosti“, moderne nazývané „know-how“, dokážu v rámci svojho podnikania využiť a speňažiť.

Poveriť alebo splnomocniť zamestnanca?

V praxi je stále bežné, keď zamestnávatelia splnomocňujú svojich zamestnancov aj v tých prípadoch, v ktorých to nie je potrebné. V ďalšom texte poukážeme na základné rozdiely medzi poverením a plnomocenstvom a vysvetlíme, v akých situáciách postačuje poverenie zamestnanca, a kedy je už namieste zamestnanca splnomocniť. Zameriame sa pritom na…

(Ne)možnosť výkonu záložného práva na obchodný podiel?

Od 1. októbra 2012 pribudla spoločníkom spoločností s ručením obmedzeným nová povinnosť. Slovenské fyzické a právnické osoby sú povinné doložiť k zápisu prevodov svojich väčšinových obchodných podielov do obchodného registra súhlas správcu dane. Ten dostanú len tie osoby, ktoré nemajú nedoplatky na daniach. Cieľom tohto opatrenia štátu je zamedziť…

Spoločnosť s ručením obmedzeným alebo akciová spoločnosť, čo je pre mňa lepšie?

Rozhodujete sa akú spoločnosť si založíte? Ste naklonení založiť si spoločnosť s ručením obmedzeným a nad akciovou spoločnosťou neuvažujete? Možno robíte správne alebo možno sa dopúšťate chyby. Pre zjednodušenie vašej situácie vám prinášame jednoduché porovnanie oboch spoločností.