obchodné právo

Čo s konateľskou zmluvou po odvolaní z funkcie?

Vzťah medzi spoločnosťou a konateľom (členom predstavenstva) býva často upravený vo vzájomnej zmluve. Vzťahy medzi zmluvnými stranami sú pri jej uzatváraní často euforické. Spoločnosť sa teší zo získania kvalitného manažéra, konateľ (člen predstavenstva) z novej pozície. Nad detailmi si obvykle nikto dlho hlavu neláme. Nezriedka sa stáva, že do…

Novela zákona o verejnom obstarávaní

Dňa 29.04.2015 sa stala účinnou novela zákona o verejnom obstarávaní č 87/2015 Z. z., ktorá v ustanovení § 26 ods.1 písm. c) dopĺňa podmienky účasti týkajúcich sa osobného postavenia, tým že verejného obstarávania sa môže zúčastniť len subjekt, ktorý „nie je v reštrukturalizácii“.

Transferové oceňovanie služieb

Právo transferového oceňovania predstavuje osobitný súbor právnych pravidiel, ktorých predmetom je celé spektrum aktivít vykonávaných závislými osobami v ich vzájomných vzťahoch a vyžaduje preukázanie dodržania princípu nezávislého vzťahu. S účinnosťou od 1. januára 2015 sa tieto pravidlá v Slovenskej republike vzťahujú tak na zahraničné závislé…

Výkladové stanovisko vydané Úradom pre verejné obstarávanie

Dňa 15. mája 2015 vydal Úrad pre verejné obstarávanie výkladové stanovisko č. 4/2015 k preukazovaniu majetkovej účasti podľa §26a zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní v znení neskorších predpisov.

Chránite si svoje obchodné tajomstvá? Čo je obchodné tajomstvo a ako ho chrániť

Práve obchodné tajomstvo robí podnikateľa mnohokrát výnimočným. Informácie utajované pred verejnosťou a hlavne konkurentmi sú jedným zo základných predpokladov jeho úspechu. A preto podnikateľom vzniká dôvod ich ochrany a stráženia. Pojem obchodné tajomstvo sa v slovníku podnikateľa objavuje pomerne často, ale nie vždy je používané správne. Čo je…

Novela Obchodného zákonníka kladie dôraz na zodpovedného podnikateľa

Okolnosti prijatia poslednej novely Obchodného zákonníka, postavili do úzadia širšiu odbornú diskusiu k jednotlivým novým inštitútom v našom právnom poriadku, ktoré predmetná novela zavádza a ktorých zásadným „lightmotívom“ je zvýšenie tzv. fiduciárnych povinností členov štatutárnych orgánov obchodných spoločností. Nízka vymáhateľnosť práva v…

Výnimky z postupov verejného obstarávania: in-house entity podľa novej smernice 2014/24/EÚ o verejnom obstarávaní

Verejní obstarávatelia nie sú povinní dodávateľsky zabezpečovať alebo externalizovať poskytovanie služieb, ktoré si želajú zabezpečiť sami alebo organizovať prostredníctvom iných ako verejných zákaziek[1]. V zmysle tohto princípu, zdôrazneného v 5. bode preambuly novej smernice o verejnom obstarávaní[2], by sa na verejné zákazky zadávané…

Ako zabezpečiť prolongáciu bankovej záruky pri zmene zmluvy

Zmena obsahu práv a povinností medzi stranami zmluvy, či už v dôsledku dohody strán, omeškania, suspenzie alebo vyššej moci sú častými situáciami pri realizácii uzavretej zmluvy vo vnútornom vzťahu medzi zmluvnými stranami, ktoré nepôsobia bez ďalšieho voči poskytovateľovi abstraktnej záruky vystavenej podľa Uniform Rules for Demand Guarantees…

Zádržné právo ako významný zabezpečovací inštitút

Podľa Občianskeho zákonníka, „kto je povinný vydať hnuteľnú vec, môže ju zadržať, aby zabezpečil svoju splatnú peňažnú pohľadávku voči tomu, komu je inak povinný vec vydať“. Ide o inštitút tzv. práv k cudzím veciam zavedený do právneho poriadku SR novelou Občianskeho zákonníka z r. 1991, ktorý nebol dosiaľ novelizovaný. Ide o na prvý pohľad…

Mám viac spoločností, ktoré spolu navzájom obchodujú. Na čo si dávať pozor?

Obchodný zákonník vo svojich ustanoveniach upravuje viaceré prípady, v ktorých sa kladú podmienky pre uzatváranie zmlúv medzi spoločníkmi alebo konateľmi a „ich spoločnosťami“. Ich cieľom je hlavne sprehľadnenie týchto obchodov a dosiahnutie reálneho oceňovania predmetu zmlúv. Pozrime sa preto na povinnosti a obmedzenia, ktoré vám z nich…

Vymáhanie náhrady škody spôsobenej porušením pravidiel hospodárskej súťaže - Čakajú nás zásadné zmeny?

Otázka vymáhania náhrady škody spôsobenej porušením práva na ochranu hospodárskej súťaže nepochybne predstavuje veľmi podnetnú a zaujímavú tému.

Novy "dizajn" rozhdocovskeho konania v slovenskom prave

Od 1.1.2015 nadobudli účinnosť dva právne predpisy upravujúce nové pravidlá rozhodcovského konania pre spotrebiteľské ako aj pre štandardné „nespotrebiteľské“ spory. Nižšie vyberáme niektoré z podstatných zmien, ktoré môžu byť zaujímavé z pohľadu účastníkov rozhodcovského konania.

Dawn Raids a právo na právnu pomoc

Nespokojnosť s porušovaním zaužívaných pravidiel spravodlivého a vyváženého fungovania kontroly dodržiavania pravidiel hospodárskej súťaže počas výkonu neočakávaných inšpekcii u podnikateľov - súťažiteľov, vyjadrila Slovenská advokátska komora formou výzvy zo dňa 23. 12. 2014 na dodržiavanie práva na právnu pomoc pri výkone neohlásených inšpekcií…

Čo očakávať od trestnej zodpovednosti právnických osôb?

Trestnú zodpovednosť právnických osôb bolo možné v určitej podobe odvodiť aj z doteraz platnej právnej úpravy, avšak tá „skutočná“ zodpovednosť prichádza až teraz. Zaviesť ju má zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb, ktorého návrh aktuálne prerokúva vláda SR a jeho účinnosť je plánovaná na 1. júla 2015…

Účasť schránkových firiem v obstarávaní

Od budúceho roka by sa malo zamedziť účasti tzv. schránkových firiem vo verejnom obstarávaní. Sprísnenie podmienok prináša návrh novely zákona o verejnom obstarávaní z dielne predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), ktorý schválil kabinet. Národnej rade navrhuje prerokovať normu v skrátenom legislatívnom konaní, aby mohla začať platiť už od 1.

Novela Obchodného zákonníka a nadobúdanie majetku medzi spriaznenými osobami

Aktuálna novela Obchodného zákonníka sa dotýka aj nadobúdania majetku medzi spriaznenými osobami, ktoré je upravené v ustanovení § 59a Obchodného zákonníka. Reaguje na zavedenie jednoeurových spoločností s ručením obmedzeným, zavádza povinnosť vrátenia plnenia, ktoré bolo spoločnosti poskytnuté na základe neúčinnej zmluvy, a ručenie členov…

Účinnosť súčasných rozhodcovských doložiek a rozhodcovských zmlúv po 1.1.2015

NR SR schválila vlády návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 244/2002 Z. z. o rozhodcovskom konaní a o zmene a doplnení zákona č. 371/2004 Z. z. o sídlach a obvodoch súdov Slovenskej republiky a o zmene zákona č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov (parlamentná tlač 1126) (ďalej len…

Novela Obchodného zákonníka od 1.1.2015

Novela Obchodného zákonníka, ktorá bola schválená Národnou radou Slovenskej republiky dňa 21. 10. 2014 prináša viaceré zmeny týkajúce sa nielen spoločností s ručením obmedzeným.

Zákaz vrátenia pôžičiek spoločníkom počas „krízy“

Práve schválená novela Obchodného zákonníka zavádza pojem „spoločnosť v kríze“ a stanoví, kedy takáto spoločnosť nesmie vrátiť spoločníkom plnenia, ktoré jej poskytli. Podľa novely budú pôžičky a úvery spoločníkov poskytnuté spoločnosti počas „krízy“ de facto podriadenými záväzkami.

Je ochrana spotrebiteľa nepriestrelná?

Byť na Slovensku spotrebiteľom, ktorý neplatí, sa naozaj oplatí. Povinne a zadarmo k tomu spotrebiteľom pomáhajú súdy s požehnaním toho Najvyššieho.