obchodné právo

Náhrada škody spôsobená kartelovou dohodu: vnútroštátna právna úprava, ktorá bráni hromadným žalobám o vymáhanie, môže byť v rozpore s právom Únie

Tak je to aj v prípade, ak vnútroštátne právo nestanovuje žiadny kolektívny spôsob koncentrácie individuálnych nárokov osôb poškodených kartelovou dohodou a podanie individuálnej žaloby o náhradu škody sa zdá byť nemožné alebo neprimerane ťažké.

ESG a spoločenská zodpovednosť: Oveľa viac ako tradičný sponzoring. Nový rozmer spolupráce medzi biznisom a neziskovým sektorom

Sociálny rozmer udržateľného podnikania, známy ako pilier „S” v rámci ESG, sa často zjednodušuje iba na otázky týkajúce sa starostlivosti o zamestnancov a zlepšovania ich pracovných podmienok. Táto oblasť ESG je bezpochyby významná a nesmierne dôležitá, no predstavuje iba jednu časť širšieho kontextu sociálnych aspektov. ESG totiž ponúka omnoho…

Úvodom k novému stavebnému zákonu

Od 1. apríla 2025 vstúpi do účinnosti nový stavebný zákon (zákon č. 25/2025), ktorý prináša významné zmeny v oblasti povoľovania stavieb, práv a povinností stavebníkov, zhotoviteľov a ďalších účastníkov výstavby. Nová legislatíva reaguje na potrebu zjednodušenia procesov najmä pri náročnejších developerských projektoch a infraštruktúre…

Kartelové dohody medzi zamestnávateľmi

V priebehu roka 2024 Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (ďalej len „PMÚ“) začal venovať pozornosť novej téme, a to odhaľovaniu kartelových dohôd na trhu práce, ktoré porušujú pravidlá hospodárskej súťaže. „Zdravá konkurencia“ na trhu práce je nevyhnutná pre rast ekonomiky a zlepšovanie pracovných podmienok. Kartelové dohody medzi…

Zákon o prístupnosti: Právne aspekty a dôsledky pre podnikateľov

Dňa 28. júna 2025 nadobudne účinnosť zákon č. 351/2022 Z. z. o požiadavkách na prístupnosť výrobkov a služieb pre osoby so zdravotným postihnutím („zákon o prístupnosti“), ktorý vychádza zo smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/882 (tzv. Európsky akt o prístupnosti). Tento zákon stanovuje požiadavky na prístupnosť nielen pre digitálne…

Zodpovednosť za chybné výrobky: dodávateľa možno považovať za výrobcu, ak sa jeho meno zhoduje s ochrannou známkou, ktorú na výrobok umiestnil výrobca

S cieľom zabezpečiť ochranu spotrebiteľa môže vzniknúť spoločná a nerozdielna zodpovednosť dodávateľa a skutočného výrobcu chybného výrobku, aj keď tento dodávateľ sám neuviedol svoje meno, ochrannú známku alebo iný rozlišovací znak na tomto výrobku

Súbeh zákonného vecného bremena a nájomnej zmluvy vo vzťahu k náhrade za obmedzenie vlastníckeho práva

Môže zákonné vecné bremeno existovať popri nájomnej zmluve bez vzájomného konfliktu? Článok analyzuje ich súbežnú platnosť a právne dôsledky, pričom sa venuje aj otázke, kedy dochádza k preklúzii práva na primeranú jednorazovú náhradu za obmedzenie vlastníckeho práva. Poskytuje prehľad o kľúčových aspektoch, ktoré môžu ovplyvniť vlastníkov aj…

Limitácia náhrady škody v obchodnoprávnych záväzkových vzťahoch

Zodpovednosť za škodu tvorí širokú a pomerne zásadnú kategóriu zodpovednostných vzťahov v práve, ktorá sa môže, po splnení predpokladov jej vzniku, uplatniť v každom záväzkovom vzťahu. Za prevažujúcu skupinu právnych vzťahov, pri ktorých obzvlášť záleží na právnej úprave zodpovednosti za škodu, považujeme práve záväzkové vzťahy, ktoré podliehajú…

Akcionárska zmluva – pri predaji a kúpe firmy

Akcionárska zmluva je nevyhnutnou súčasťou každej transakcie týkajúcej sa predaja alebo kúpy firmy. Tento dokument upravuje práva a povinnosti akcionárov, spôsob riadenia spoločnosti, ako aj pravidlá pre budúce prevody akcií a podielov v spoločnosti. Jej správna príprava je kľúčová na správne vymedzenie práv a povinností akcionárov (spoločníkov) v…

Governance bez komplikácií: Príručka pre menšie firmy. Ako zaviesť základné princípy riadenia v malých podnikoch

Správa a riadenie spoločnosti, známe pod pojmom governance, sú často vnímané ako niečo, čo patrí do sveta veľkých korporácií. Governance predstavuje v skratke ESG posledné písmeno. S témou trvalej udržateľnosti firiem sa už väčšina z nás stretla. Mnohí podnikatelia si však často myslia, že pre nich je zavádzanie princípov governance príliš…

Súkromnoprávna zodpovednosť verejného obstarávateľa

Denne prebiehajú desiatky verejných obstarávaní v rôznej podobe, pričom v týchto často pomerne náročných procesoch spravidla na seba narážajú rôzne záujmy uchádzačov a verejných obstarávateľov. Zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní upravuje postupy zadávania zákaziek, ako aj tzv. revízne postupy, teda postupy ktoré umožňujú uchádzačom…

Verejné obstarávanie: Oznámenie o výsledku sa musí venovať ponúkanému plneniu

Pri verejných obstarávaniach, kde sa od uchádzačov vyžaduje návrh plnenia, či už ako hodnotiace kritérium alebo podstatná náležitosť ponuky, dochádza často k problému, že v oznámení o výsledku vyhodnotenia ponúk verejní obstarávatelia a obstarávatelia neuvádzajú žiadne konkrétne informácie o tom, či a akým spôsobom víťazné plnenie spĺňa podmienky…

Parlament schválil aktualizáciu pravidiel DPH pre digitálnu dobu

Aktualizácia bude vyžadovať platenie DPH za služby poskytované prostredníctvom online platforiem, čím sa ukončí nespravodlivé narúšanie hospodárskej súťaže a bude bojovať proti podvodom.Plénum Parlamentu schválilo 589 hlasmi za, 42 proti a 10 sa zadržalo hlasovania zmeny pravidiel, ktoré požadovali zaviesť do smernice o DPH v novembri členské…

Náhrada škody spôsobená kartelovou dohodu: vnútroštátna právna úprava, ktorá bráni hromadným žalobám o vymáhanie, môže byť v rozpore s právom Únie

Tak je to aj v prípade, ak vnútroštátne právo nestanovuje žiadny kolektívny spôsob koncentrácie individuálnych nárokov osôb poškodených kartelovou dohodou a podanie individuálnej žaloby o náhradu škody sa zdá byť nemožné alebo neprimerane ťažké

Zdaňovanie krypta a daňová optimalizácia

Zdaňovanie krypta a s tým spojená daňová optimalizácia sú jednou z najatraktívnejších tém, s ktorými sa stretávame v našej každodennej praxi. Neustále rastúci záujem klientov o riešenie daňových otázok v oblasti krypta nás motivoval vytvoriť platformu, kde sa o tejto problematike hovorí otvorene, odborne a prakticky. Aj preto sme zorganizovali…

Čo znamená G v ESG? Moderný prístup k riadeniu firmy

Často podceňovaný tretí pilier udržateľného podnikania by mal byť dôležitou súčasťou aj malých a stredných podnikov. Ako na to bez zbytočných nákladov?

Praktické aspekty podnikania alebo na čom stojí a padá zápis v Obchodnom registri?

Podnikanie prostredníctvom právnickej osoby je veľmi populárne. Osoby, ktoré majú záujem vybudovať alebo rozšíriť svoj biznis, si na tieto účely zakladajú obchodné spoločnosti. Aj keď slovenský právny poriadok rozoznáva viaceré formy obchodných spoločností, napríklad spoločnosti s ručením obmedzeným, akciové či komanditné spoločnosti, jedno majú…

Podnikanie a investovanie v krypte – právna, daňová, účtovná a regulačná infraštruktúra

V prvej komplexnej prednáške na Konferencii o kryptoaktívach, ktorú sme organizovali 24. októbra 2024 v hoteli Radisson Blu Carlton sa Peter Varga spoločne s Romanom Barancom venovali kľúčovým aspektom podnikania a investovania s kryptoaktívami, najmä s ohľadom na významné právne, daňové, účtovné a regulačné súvislosti. Pre tých, ktorí nemali…

Nová právna regulácia pre správu a nákup nesplácaných úverov po novele zákona 2024

Novela zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov, ktorej účinnosť nadobudla platnosť 01. júna 2024 prináša zásadné zmeny v oblasti správy a nákupu nesplácaných úverov poskytovaných úverovými inštitúciami. Tieto zmeny budú mať významný dopad na správcov a nákupcov úverov, tzv. inkasné agentúry, a to najmä z hľadiska získania licencie potrebnej…

Rada prijala smernicu o zdokonalení práva obchodných spoločností v digitálnej ére

Rada prijala smernicu, ktorou sa rozširuje a zdokonaľuje využívanie digitálnych nástrojov a postupov v oblasti práva obchodných spoločností. Novou smernicou sa zlepší dostupnosť údajov spoločností, posilní dôvera v spoločnosti a ich transparentnosť vo všetkých členských štátoch, vytvoria prepojenejšie verejné správy a zníži byrokracia v…