obchodné právo

Zdaňovanie príjmov z predaja nehnuteľností

Táto problematika je relatívne rozsiahla a v rámci Highgate sa jej venujeme komplexne s ohľadom na možnosti daňovej optimalizácie a právneho štrukturovania. Niektoré témy sme rozoberali v rámci našej veľkej konferencie o právnych a daňových investičných štruktúrach pri real estate (viac informácií tu). Táto téma je však aj témou fyzických osôb, a…

Variácie (zmeny) podľa zmluvných podmienok FIDIC – claimy zhotoviteľa súvisiace s variáciami (zmenami) (III.)

Predchádzajúci článok s názvom Variácie (zmeny) podľa zmluvných podmienok FIDIC- spôsoby iniciácie a schvaľovania variácií (zmien) (II.) zo série zameranej na variácie podľa zmluvných podmienok FIDIC sa zaoberal spôsobmi iniciovania variácií a procesom ich schvaľovania a správy. V tomto článku sa bližšie pozrieme na claimy, ktoré môžu vzniknúť v…

Nemecký zákon o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch

Od 1. januára 2023 vstúpil do platnosti nemecký zákon „Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz“ – zákon o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (zákon LkSG), ktorého základné charakteristiky zhrnieme v tomto článku. Nemecko sa tak stalo ďalšou krajinou (napr. Francúzsko, Veľká Británia, Holandsko a pod.), ktorá prijala komplex opatrení…

Komisia musí zaplatiť úroky z pokút, ktoré neoprávnene uložila v oblasti hospodárskej súťaže, ktorých sumy predbežne prijala

Cieľom týchto úrokov je paušálne odškodniť dotknutý podnik za stratu požitkov vyplývajúcich z predmetnej sumy

Náhrada škody z dôvodu straty príležitosti: Aký je vplyv judikátu INGSTEEL na aktuálne predpoklady náhrady škody?

V súvislosti s konaním spoločnosti INGSTEEL spol. s.r.o proti Úradu pre verejné obstarávanie, podal Okresný súd Bratislava II návrh na začatie prejudiciálneho konania podľa článku 267 ZFEÚ. Európsky súdny dvor rozsudkom zo dňa 06.06.2024 rozhodol, že uchádzač, ktorý bol protiprávne vylúčený z verejného obstarávanie môže požadovať náhradu škody z…

Smernica CSRD – Corporate Sustanability Reporting Directive

Smernica CSRD prepája opatrenia pre dosiahnutie cieľov Európskej zelenej dohody a akčného plánu o udržateľnom financovaní. Od roku 2024 budú každoročne pribúdať podniky, ktoré musia túto smernicu reflektovať. Koho a kedy Smernica CSRD ovplyvní?

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa

Národná rada Slovenskej republiky nedávno schválila nový zákon o ochrane spotrebiteľa č. 108/2024 Z. z. , ktorý obsahuje aj novelizáciu Občianskeho zákonníka, a ktorý má za cieľ zlepšiť a zjednotiť právne predpisy týkajúce sa ochrany spotrebiteľa („Zákon o ochrane spotrebiteľa“). Účinnosť nadobudol 1. júla 2024 a je odpoveďou na potrebu…

Zmena stavby ako kvalifikovaný dôvod skončenia nájmu nebytového priestoru

Ukončenie zmluvy o nájme nebytových priestorov z dôvodu vydania rozhodnutia o zmene stavby, v dôsledku ktorej nájomca nemôže prenajatý priestor užívať, prináša viacero praktických problémov. Nižšie v našom príspevku si dovoľujeme uviesť jeden z pohľadov na riešenie tejto problematiky.

Online objednávky: objednávkové tlačidlo alebo podobná funkcia musia pri ich stlačení jednoznačne uvádzať, že spotrebiteľ sa zaväzuje zaplatiť

To platí aj v prípade, ak povinnosť zaplatiť závisí ešte od splnenia neskoršej podmienky

Online objednávky: objednávkové tlačidlo alebo podobná funkcia musia pri ich stlačení jednoznačne uvádzať, že spotrebiteľ sa zaväzuje zaplatiť

To platí aj v prípade, ak povinnosť zaplatiť závisí ešte od splnenia neskoršej podmienky

Porušenie práva hospodárskej súťaže Únie: predchádzajúca česká úprava premlčania je nezlučiteľná s právom Únie

Táto úprava prakticky znemožňuje alebo nadmerne sťažuje domáhanie sa náhrady škody spôsobenej pokračujúcimi protisúťažnými praktikami

Právo duševného vlastníctva: Aktuálne výzvy a možnosti ochrany

Právo duševného vlastníctva je imanentnou súčasťou nášho právneho poriadku. Zatiaľ čo dnes na Slovensku existuje pomerne rozsiahla právna úprava, ktorá toto právne odvetvie reguluje. Doterajší vývoj práva duševného vlastníctva na Slovensku je odzrkadlením úsilia osobností viacerých generácií slovenskej právnej vedy, ktoré neustúpili…

Online nakupovanie sa zmení: Aké novinky čakajú e-shopy a online trhy?

Nový zákon prináša od 1. júla zvýšenú ochranu spotrebiteľov v online svete. Nakupovanie cez internet je dnes bežnou súčasťou života mnohých Slovákov. Rastúca obľuba e-commerce ale so sebou prináša aj nutnosť posilniť ochranu spotrebiteľských práv v digitálnej sfére.

Možno vydržať vlastníctvo nehnuteľnosti, ktorú držiteľ nadobudol na základe ústnej kúpnej zmluvy?

Odpoveď na túto právnu otázku sa v rozhodovacej činnosti súdov vyvíjala, pričom v posledných rokoch bola táto otázka posudzovaná odlišne Najvyšším súdom SR a odlišne Ústavným súdom SR.

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa: podstatné zmeny a novinky

Dňa 22.05.2024 vstúpil do platnosti nový zákon o ochrane spotrebiteľa č. 108/2024 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorým sa zásadne mení právna úprava spotrebiteľského práva a prostredníctvom ktorého sme pristúpili k transpozícii viacerých smerníc EÚ, a to

Obehové hospodárstvo: Rada s konečnou platnosťou schválila smernicu o práve na opravu

Rada prijala smernicu o podpore práva na opravu pokazeného alebo chybného tovaru, známej aj ako smernica o práve na opravu (alebo smernica R2R). Vďaka týmto právnym predpisom bude pre spotrebiteľov ľahšie, aby namiesto výmeny využili opravu a opravárenské služby sa stanú dostupnejšie, transparentnejšie a atraktívnejšie. Prijatie smernice je…

Právo na opravu: jednoduchšie opravy ako lákavejšia možnosť pre spotrebiteľov

Cieľom posilneného práva na opravu je znížiť množstvo odpadu a posilniť opravárenský sektor, aby sa oprava výrobkov stala jednoduchšou a lacnejšou alternatívou. Parlament v utorok prijal smernicu o práve na opravu pre spotrebiteľov, a to 584 hlasmi za, 3 proti a 14 sa zdržalo hlasovania. Podľa nových pravidiel musia výrobcovia opraviť tovar a…

Výrobky vyrobené nútenou prácou budú zakázané na jednotnom trhu EÚ

Parlament definitívne schválil nové nariadenie, ktoré EÚ umožňuje zakázať predaj, dovoz a vývoz tovaru vyrobeného pomocou nútenej práce.Orgány členských štátov a Európska komisia budú môcť vyšetrovať podozrivý tovar, dodávateľské reťazce a výrobcov. Ak sa preukáže, že výrobok bol vyrobený použitím nútenej práce, už ho nebude možné predávať na trhu…

Hromadné spotrebiteľské žaloby

Od 25. júla 2023 je možné v Slovenskej republike podávať žaloby na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov. Hrozí podnikateľom, že budú čeliť žalobám o značné sumy tvorené súčtom malých spotrebiteľských nárokov? Majú sa podnikatelia opäť obávať obdobia, kedy budú zahlcovaní podaniami zo strany občianskych združení zameraných na ochranu…

Parlament prijal stanovisko k zásadnej reforme Colného kódexu EÚ

Prepracovanie reformy Colného kódexu EÚ by zmenilo spôsob, akým colné orgány fungujú, spolupracujú s obchodníkmi a spravujú tovar, ktorý si ľudia objednávajú online.