Vláda schválila novelu Obchodného zákonníka
Klamať pri zakladaní eseročiek bude ťažšie. Novela Obchodného zákonníka obmedzuje možnosť fiktívnych vkladov spoločníkov.
Klamať pri zakladaní eseročiek bude ťažšie. Novela Obchodného zákonníka obmedzuje možnosť fiktívnych vkladov spoločníkov.
Cieľom konzultácie je získať čo najpodrobnejšie informácie a názory na to, či by sa harmonizáciou vnútroštátnych predpisov v oblasti spoločností s jediným spoločníkom vytvorili jednoduché, flexibilné a všeobecne známe pravidlá (najmä vo vzťahu k malým a stredným podnikateľom) v celej EÚ. Komisia rovnako zisťuje, či by sa znížili náklady, ktorým…
Dňa 1.1.2014 sa v Českej republike, v rámci rekodifikácie súkromného práva, stane účinným nový zákon o obchodných korporáciách, ktorý spoločne s novým občianskym zákonníkom nahradia súčasný obchodný zákonník a občiansky zákonník. Nakoľko ide o komplexnú rekodifikáciu, zameriame sa v našich článkoch na vybrané tematické okruhy. V tomto článku…
S účinkami od 10. 6. 2013 sa bankám, stavebným sporiteľniam a veriteľom spotrebiteľských úverov zakazuje od spotrebiteľov žiadať poplatky za vedenie úverového účtu.
Súdny dvor Európskej Únie (SDEU) 21.3.2013 rozhodol, že „štandardná zmluvná podmienka v spotrebiteľských zmluvách podlieha preskúmaniu svojej nekalej povahy aj v tom prípade, že len preberá vnútroštátnu právnu úpravu určenú pre inú kategóriu zmlúv.“
Skutočnosť, že ochrane spotrebiteľa sa v súčasnosti venuje zvýšená pozornosť, je zrejmá aj s prihliadnutím na zvýšenú aplikačnú činnosť súdov Slovenskej republiky v tejto oblasti. Predmetom tohto článku je stručný pohľad na aplikáciu práva na ochranu spotrebiteľa zo strany súdov v prípadoch jeho kolízie zo základnými právnymi princípmi slovenského…
Prostredníctvom iniciatív súťažných orgánov členských krajín, predovšetkým však zo strany Európskej komisie, sa kladie dôraz na zvýšenie povedomia o možnostiach presadzovať súťažné princípy prostredníctvom súkromných (civilných) sporov, čo tiež súvisí so zabezpečením vhodného legislatívneho prostredia na národnej úrovni. Zdôrazňuje sa celý rad…
Najvyšší súd Slovenskej republiky vydal uznesenie, ktoré môže mať zásadný význam z pohľadu formálnych náležitostí uzatvárania rozhodcovských zmlúv vo forme rozhodcovskej doložky k zmluve.
Skrýva sa diabol v detaile?
Zákon o verejnom obstarávaní[1] podstúpil najzásadnejšiu zmenu od svojho prijatia v roku 2006. Novela, ktorá nadobudne účinnosť 1. júla tohto roku, je výsledkom viac ako neštandardného legislatívneho procesu. Po medzirezortnom pripomienkovom konaní bol totiž text novely zásadne zmenený. K prepracovanému zneniu ale už…
Už len pár dní zostává do uverejnenia novely zákona o verejnom obstarávaní v Zbierke zákonov. Okrem menších zmien týkajúcich sa konania o námietkach, ktoré nadobudnú účinnosť dňom jej vyhlásenia, nadobudne Novela účinnosť dňa 6. júla 2013. Ustanovenia týkajúce sa povinnej certifikácie zariadení na elektronické aukcie nadobudnú účinnosť až 1.
Nedávno prijatá novela Obchodného zákonníka zavádza s účinnosťou od 1. februára 2013 do slovenského právneho poriadku pomerne významné zmeny v oblasti obchodného práva.
V pondelok 18. februára 2013 sa stala účinnou novela zákona o verejnom obstarávaní (ďalej len ZVO)[1], ktorá sa zrejme zapíše do histórie ako jedna z najrýchlejších legislatívnych zmien vôbec. Jej nástup je o to šokujúcejší, že parlament paralelne rokuje o ďalšej novele ZVO takisto z dielne ministerstva vnútra, ktorá je obsahovo do značnej miery…
Na rozdiel od Sokrata, ktorý už v 5. storočí pred naším letopočtom mal jasno a „vedel, že nič nevie“, dnes existujú aj šťastlivci, ktorí vedia, že niečo vedia. A tí najlepší z nich tieto svoje „vedomosti“, moderne nazývané „know-how“, dokážu v rámci svojho podnikania využiť a speňažiť.
V praxi je stále bežné, keď zamestnávatelia splnomocňujú svojich zamestnancov aj v tých prípadoch, v ktorých to nie je potrebné. V ďalšom texte poukážeme na základné rozdiely medzi poverením a plnomocenstvom a vysvetlíme, v akých situáciách postačuje poverenie zamestnanca, a kedy je už namieste zamestnanca splnomocniť. Zameriame sa pritom na…
Od 1. októbra 2012 pribudla spoločníkom spoločností s ručením obmedzeným nová povinnosť. Slovenské fyzické a právnické osoby sú povinné doložiť k zápisu prevodov svojich väčšinových obchodných podielov do obchodného registra súhlas správcu dane. Ten dostanú len tie osoby, ktoré nemajú nedoplatky na daniach. Cieľom tohto opatrenia štátu je zamedziť…
Rozhodujete sa akú spoločnosť si založíte? Ste naklonení založiť si spoločnosť s ručením obmedzeným a nad akciovou spoločnosťou neuvažujete? Možno robíte správne alebo možno sa dopúšťate chyby. Pre zjednodušenie vašej situácie vám prinášame jednoduché porovnanie oboch spoločností.
Dňa 13.2.2013 schválila Národná rada Slovenskej republiky v poradí už devätnástu novelu zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o verejnom obstarávaní“), uverejnenú v Zbierke zákonov pod číslom 28/2013 (ďalej len „Novela“), ktorá nadobudla účinnosť dňa…
Overovanie podpisov predsedu valného zhromaždenia a jediného spoločníka v spoločnosti s ručením obmedzeným
V zmysle § 127a ods. 3 Obchodného zákonníka zápisnicu o valnom zhromaždení podpisuje predseda valného zhromaždenia a zapisovateľ. Novela dopĺňa, že pravosť podpisu predsedu valného zhromaždenia resp. pri jednoosobových spoločnostiach s…
Dohody obmedzujúce hospodársku súťaž známe aj ako kartelové dohody alebo kartely patria k základným a najnebezpečnejším formám protisúťažného konania, ktoré sú v prípade odhalenia prísne postihované. Kartelisti vedomí si ilegálnosti svojho konania a vysokých finančných či v niektorých prípadoch trestných sankcií, neschopní však odolať možnému…
Dňa 01. januára 2013 nadobudol účinnosť zákon č. 362/2012 Z. z. o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Tento zákon vecne nadväzuje na poslednú úpravu, účinnú v období od 01. mája 2010 do 31. júla 2011. Nezavádza teda koncept tzv. ekonomickej závislosti, ktorý by užšie vymedzil okruh subjektov, na ktoré…
Týždenník TREND v spolupráci s EPRAVO.SK vyhlásili víťazov prestížnej súťaže Právnická firma roka 2025. Cieľom tohto každoročného podujatia je poskytnúť slovenskému trhu prehľad...
Zákon č. 311/2001 Z. z., Zákonník práce v platnom znení (ďalej len „Zákonník práce“) je hlavným právnym predpisom upravujúcim pracovnoprávne vzťahy. Vzhľadom na to, že...
Zodpovednosť za škodu tvorí širokú a pomerne zásadnú kategóriu zodpovednostných vzťahov v práve, ktorá sa môže, po splnení predpokladov jej vzniku, uplatniť v každom záväzkovom...
Dňa 28. júna 2025 nadobudne účinnosť zákon č. 351/2022 Z. z. o požiadavkách na prístupnosť výrobkov a služieb pre osoby so zdravotným postihnutím („zákon o prístupnosti“), ktorý...
Môže zákonné vecné bremeno existovať popri nájomnej zmluve bez vzájomného konfliktu? Článok analyzuje ich súbežnú platnosť a právne dôsledky, pričom sa venuje aj otázke, kedy...
Od 1. apríla 2025 vstúpi do účinnosti nový stavebný zákon (zákon č. 25/2025), ktorý prináša významné zmeny v oblasti povoľovania stavieb, práv a povinností stavebníkov,...
Prinášame Vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií. Tentokrát sú reportované mandáty advokátske kancelárie LEGATE.
Len pár dní zostáva do spustenia transakčnej dane, ktorú budú banky zrážať od 1. apríla 2025 na transakčných účtoch podnikateľov. Keďže na Slovensku ide o novinku finančná správa...
Mzdy a pracovné podmienky už nebude určovať len dohoda medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Od začiatku roka ich definujú aj reprezentatívne kolektívne zmluvy, ktoré majú predstavovať...
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo štvrtok vyhlásil rozsudok vo veci Krátky proti Slovenskej republike a rozhodnutie vo veci Kiaček proti Slovenskej republike.