Články

Prílohy k colným vyhláseniam v eDovoze je možné podávať elektronicky

Finančná správa upozorňuje dovozcov na dôležitú pozitívnu zmenu v rámci informačného systému eDovoz. Od júna majú možnosť zasielať sprievodné doklady k colným vyhláseniam aj elektronickým spôsobom. Ide oďalší krok vrozširovaní elektronickej komunikácie s finančnou správou a v zjednodušovaní plnenia si povinností klientov finančnej…

Konanie o návrat maloletého do cudziny vo veciach neoprávneného premiestnenia

Od 1. júna 2019 je účinná novela zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok (ďalej len „CMP“), ktorá priniesla zmenu do jedného typu z konaní v niektorých rodinnoprávnych veciach.

Bude presnejšia evidencia pracovného času ozaj prínosom?

14. mája 2019 vydal Súdny dvor Európskej únie Rozsudok C-55/18, týkajúci sa evidencie pracovného času. Podnetom ku konaniu bol spor, ktorý inicioval najväčší španielsky odborový zväz voči dcérskej spoločnosti Deutsche Bank. Odbory žiadali banku, aby zaviedla dochádzkový systém, ktorý by verne zaznamenával odpracovaný čas. Deutsche Bank zavedenie…

Udalosti uplynulého týždňa

Prezident Andrej Kiska v utorok prijal finalistov Olympiády ľudských práv. Zagratuloval im a poďakoval sa za ich snaženie. „O 20 rokov to budete vy, kto bude viesť našu krajinu. Preto je nesmierne dôležité naučiť sa kriticky myslieť, argumentovať a vyjadriť svoj názor.“

Náhrada za meškanie letu

Letecký dopravca je povinný zaplatiť cestujúcim náhradu za meškanie letu v trvaní tri hodiny alebo viac v prípade poškodenia pneumatiky lietadla skrutkou nachádzajúcou sa na vzletovej a pristávacej dráhe letiska len vtedy, ak nepoužil všetky prostriedky, ktorými disponoval, aby obmedzil meškanie letu.

Od 1. júna 2019 sa zvyšuje suma základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vydalo dňa 15. mája 2019 nové Opatrenie č. 143/2019, ktorým po 10 rokoch mierne zvýšilo sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách.

Niekoľko poznámok k smernici o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu

Dňa 26.3.2019 bol Európskym parlamentom schválený návrh novej smernice C8-0383/2016 o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu. Len málo právnym aktom Európskej únie bolo venovanej toľko pozornosti zo strany laickej ako aj odbornej verejnosti, ako spomínanej smernici. Jej samotný návrh bol v priebehu procesu schvaľovania mnohokrát menený a…

Nemecká prokuratúra neposkytuje dostatočnú záruku nezávislosti vo vzťahu k výkonnej moci, aby mohla vydať európsky zatykač

Naproti tomu Generálna prokuratúra Litovskej republiky takúto záruku nezávislosti poskytuje

Udalosti uplynulého týždňa

Vláda schválila návrh zákona o dani z príjmov z dielne ministerstva financií. Návrh obsahuje opatrenia na zníženie administratívneho zaťaženia daňovníkov a podporu malých a stredných podnikov a takisto aj opatrenia na odstránenie bariér pre trvalo udržateľný rozvoj automobilového priemyslu na Slovensku vrátane dodávateľskej…

Systém na zaznamenávanie dĺžky denného pracovného času

Členské štáty musia uložiť zamestnávateľom povinnosť zaviesť systém, ktorý umožní merať dĺžku denného pracovného času

Vláda schválila návrh zákona o zaistení majetku

Nové pravidlá pre zaisťovanie majetku prinášajúce zlepšenie a prehľadnosť pri jeho správe rezortu spravodlivosti schválila vláda SR.

K byrokracii, nielen v Compliance, prispievame bohužiaľ všetci

V apríli aktualizovala Trestná Divízia Ministerstva spravodlivosti USA („DOJ”), smernicu týkajúcu sa posudzovania kvality a efektivity Compliance programov s cieľom “pomôcť prokurátorom a vyšetrovateľom pri prijímaní rozhodnutí o tom, či a do akej miery je compliance program firmy účinný”[1].

Ochrana whistleblowerov a povinnosti zamestnávateľov po novom

Právna úprava týkajúca sa ochrany oznamovateľov protispoločenskej činnosti, tzv. whistleblowerov, prešla od 1. marca 2019 zmenami, ktoré sa týkajú nielen whistleblowerov, ale najmä zamestnávateľov, pre ktorých zákon pripravil ďalšie povinnosti a tie doterajšie po novom modifikoval. Pôvodný zákon č. 307/2014 Z. z. bol v celom rozsahu zrušený a…

Udalosti uplynulého týždňa

Prezident Andrej Kiska v stredu vymenoval sudcov a sudkyne bez časového obmedzenia: „Pred chvíľou ste zložili Ústavou Slovenskej republiky predpísaný sľub a stali ste sa sudkyňami a sudcami. Od tejto chvíle sa s každým Vaším rozhodnutím, s každým Vaším krokom začnú spájať vysoké očakávania: očakávania legitímne a…

Súdny dvor prijal nové pravidlá týkajúce sa prijatia odvolania vo veciach, ktoré už boli predmetom dvojstupňového preskúmania

Takéto odvolanie sa čiastočne alebo úplne prijme iba vtedy, ak vyvoláva dôležitú otázku, pokiaľ ide o jednotu, vnútorný súlad alebo vývoj práva Únie

Ochrana spotrebiteľa: Poslanci schválili nové pravidlá proti klamlivým a nekalým praktikám

Parlament schválil nové pravidlá ochrany spotrebiteľov, ktoré sa zaoberajú sprehľadnením rozhodovania o poradí zobrazovaných ponúk na online trhoch a dvojakou kvalitou výrobkov.

Stručne k zákonu o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami

Dňa 1. mája 2019 nadobudol účinnosť zákon č. 91/2019 Z. z. o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Predmetný zákon v celom rozsahu zrušil a nahradil donedávna účinný zákon č. 362/2012 Z. z. o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Zákon má podľa…

AI z pohľadu práva

Vízia umelej inteligencie sľubuje budúcnosť naplnenú autonómnymi vozidlami, obsluhujúcimi (ro)botmi, autonómnymi dronmi doručujúcim balíčky z e-shopu do vlastných rúk počas niekoľkých minút, ale aj mnoho ďalšieho. Pojem umelá inteligencia alebo AI (z ang. artificial intelligence) sa čím ďalej častejšie skloňujú v médiách i právnych publikáciách…

Udalosti uplynulého týždňa

Finančná správa opätovne upozorňuje podnikateľov, ktorí evidujú tržbu v registračných pokladniciach, aby požiadali o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient čo najskôr. Finančná správa zároveň odporúča, aby podnikatelia kontaktovali výrobcov pokladníc a čo najskôr si dohodli termín kúpy novej pokladnice, prípadne úpravy aktuálne…

Zmluva v prospech tretej osoby

V súkromnom práve všeobecne platí zásada, že zmluva ako dvojstranný či viacstranný právny úkon zakladá práva a povinnosti len medzi zmluvnými stranami, ako jej priamymi účastníkmi. V tomto smere je výnimkou zmluva v prospech tretej osoby podľa § 50 Občianskeho zákonníka, [1] nakoľko na základe takejto zmluvy môže nadobudnúť práva aj osoba, ktorá…