obchodné právo

„Vianočna“ dohoda o obchode a spolupráci: úspešné ukončenie rokovaní o brexite

Európska únia (ďalej len „EÚ“) a Spojené kráľovstvo (ďalej len „UK“) v priebehu niekoľkých uplynulých rokov rokovali o tzv. BREXIT-e. Napriek tomu, že koncom roka sa už čoraz častejšie skloňoval tvrdý odchod UK, k uzatvoreniu Dohody o obchode a spolupráci napokon predsa len došlo 24.12.2020.

Inteligentné zmluvy (smart contracts)

Nasledujúci článok predstavuje stručný úvod do problematiky inteligentných zmlúv s poukázaním na vybrané výhody a nevýhody, či problémy spojené s používaním inteligentných zmlúv.

Hrozba likvidačnej pokuty pri prevádzkovaní e-shopu alebo čo (ne)robiť v prípade predaja cez internet

Internet sa v minulom roku stal takmer výhradným miestom predaja spotrebného tovaru. Inak tomu nebude ani v roku 2021, keďže aj tento sa nesie v duchu prísnych opatrení proti stále trvajúcej pandémii COVID-19. Na prvý pohľad jednoduchý spôsob podnikania však môže podnikateľov nemilo prekvapiť mnohými legislatívnymi nástrahami. Pravidlá, ktoré je…

Na plánovanie exitu investora už pri jeho vstúpení do startupu sa často zabúda.

Posledná vec, o ktorej chce zakladateľ na začiatku premýšľať v súvislosti s jeho novým startupom je to, kedy startup majetkovo, finančne alebo manažérsky opustí. Úplným opakom však je finančný investor, ktorého jednou z úvodných otázok býva či, kedy a akým spôsobom si zakladateľ startupu predstavuje ukončiť účasť takého investora v…

Nová dočasná ochrana podnikateľov

Dňa 1. 1. 2021 vstúpil do účinnosti zákon č. 421/2020 Z. z. o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej ako „zákon o dočasnej ochrane podnikateľov“).

Superlatív a hyperbola v reklame – keď sa marketingový sen stane nočnou morou pre právnikov

„JEDINÝ ČLÁNOK, KTORÝ VÁM PRINESIE ÚSPECH!“ Áno, aj takto môže vyzerať reklamný slogan, ktorý vďaka vysokej miere nadsádzky či preháňania ihneď upúta Vašu pozornosť.

Aplikačné problémy zákazu konkurencie v obchodných záväzkových vzťahoch

V poslednom období sa možno stretnúť so silnejúcou snahou podnikateľov obmedziť svojich obchodných partnerov v aktivitách, ktoré by mohli mať konkurenčný charakter k ich činnosti. Dojednávanie tzv. konkurenčných doložiek v rôznych obchodných záväzkových vzťahov nie je výnimočné, a to aj napriek tomu, že naša právna úprava v tomto smere nie je…

Ako správne reklamovať vady nehnuteľnosti

V predchádzajúcom článku som poukázal na dôležitosť preberacieho konania a poskytol niekoľko rád ako postupovať pri preberacom konaní. V tomto článku sa zameriavam na postup, ktorý odporúčam využiť ak kupujúci potrebuje uplatniť vady počas záručnej doby. Zmluva, na základe ktorej nadobúda vlastník nehnuteľnosť do vlastníctva, zvyčajne obsahuje…

Náhrada škody a ušlého zisku v čase pandémie

Opatreniami Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len ako „ÚVZ SR“) došlo počas stále pretrvávajúcej pandémie ochorenia COVID-19 k uzatvoreniu maloobchodných a iných prevádzok, okrem tých, ktoré sú v jednotlivých opatreniach ÚVZ SR taxatívne vymenované (potraviny, drogéria a pod.). Následkom dočasného, no pomerne dlhodobého…

Prečo môže byť spor medzi zakladateľmi startupu smrteľný?

Počiatočné štádium startupu zvyčajne čelí mnohým výzvam, ako sú otázky financovania, právne spory, vytvorenie správnej organizačnej štruktúry alebo jednoducho hľadanie všeobecného smerovania startupu.

Likvidácia obchodných spoločností od 1.10. 2020

Schválením jednej z posledných noviel Obchodného zákonníka[1] došlo k výraznej zmene v pravidlách likvidácií obchodných spoločností ako procesu, ktorý zväčša predchádza zániku obchodných spoločností a ich výmazu z Obchodného registra Slovenskej republiky.

Zvýšenie základného imania v spoločnosti s ručením obmedzeným s akcentom na zvýšenie základného imania z vlastných zdrojov

Spoločnosť s ručením obmedzeným, akciová spoločnosť a jednoduchá spoločnosť na akcie, spoločne označované aj ako kapitálové spoločnosti, spoločne s družstvom ako osobitou formou podnikania, musia mať povinne, v zmysle zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka (ďalej len „Obchodný zákonník“) vytvorené základne imanie. Základné imanie vyjadruje…

Vybrané aspekty skončenia dočasnej ochrany podnikateľov

Účelom dočasnej ochrany podnikateľov je vytvorenie časovo obmedzeného rámca s nástrojmi na podporu efektívneho riešenia negatívnych následkov šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 na podnikateľov prevádzkujúcich podnik.

Osud zabezpečenia záväzku pri zmene v osobe dlžníka alebo veriteľa

V praxi sa často vyskytne situácia, kedy dôjde k zmene v osobe dlžníka alebo veriteľa pohľadávky, a to z rôznych dôvodov. Najčastejším dôvodom pritom býva obchodné rozhodnutie veriteľa alebo dlžníka, v dôsledku ktorého nastane potreba postúpiť pohľadávku alebo prevziať dlh.

Kauzálna príslušnosť súdu pri sporoch týkajúcich ochrany doménového mena

Pojem doménové meno resp. doména nie je v slovenskom právnom poriadku jednoznačne definovaný. Spomína ho síce § 2 písm. d) bod 1 zákona č. 22/2004 Z. z. o elektronickom obchode, ten však ustanovuje len to, že: „doménou sa rozumie symbolická adresa v elektronickej komunikačnej sieti“. Nejedná sa teda o dostatočné vymedzenie tohto pojmu. Keďže aj…

Čo investori skúmajú v startupových projektoch pred vstupom do nich?

Fungovanie vo svete startupov môže byť obtiažne, ak startup včas nezíska vhodnú finančnú pomoc. Aj keď si väčšina podnikateľov v počiatočných fázach procesu zakladania startupu sama zabezpečuje finančné prostriedky, obvykle až vstup externých investorov dostane začínajúcu spoločnosť na vyššiu úroveň. Investori sú však obozretní a pred vstupom…

Zmeny v práve obchodných spoločností od októbra 2020

Začiatok októbra 2020 priniesol vo sfére práva obchodných spoločností niekoľko významných zmien.

Zmeny v revíznych postupoch podľa návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní – už zasa

Každý by rád menil zákon o verejnom obstarávan. Minulý a predminulý rok sme v rovnakom čase uverejnili článok o zmenách v právnej úprave revíznych postupov podľa zákona o verejnom obstarávaní, ktoré priniesla novela zákona účinná od začiatku roka 2019 a ktoré mala priniesť ďalšia novela, ktorá sa však nakoniec pre neprehlasované veto prezidentky…

Vrátenie daru

Predmetom darovania môže byť všetko čo môže byť predmetom vlastníctva, pričom predmet darovania musí byť vymedzený dostatočne určito, aby ho nebolo možné zameniť. Darovacou zmluvou darca bezplatne prenecháva alebo sľubuje prenechať obdarovanému predmet darovania a ten dar alebo sľub prijíma. Základnými pojmovými znakmi darovacej zmluvy sú teda…

Preberacie konanie

Meškanie developera s odovzdaním nehnuteľnosti sa v posledných rokoch na Slovensku stalo štandardom, ktorí musia kupujúci trpezlivo tolerovať, častokrát naviac bez možnosti uplatnenia akejkoľvek zmluvnej pokuty voči meškajúcemu developerovi.