obchodné právo

Ako sa v Taliansku vysporiadali s (ne)platením nájomného za nebytové priestory počas Covid-19?

Situácia na Slovensku

V oblasti nájmu nebytových priestorov vznikla situácia, kedy mnohí nájomcovia nebytových priestorov mali síce uzatvorené nájomné zmluvy, ktoré ich oprávňovali užívať nebytové priestory za účelom výkonu ich podnikateľskej činnosti, z dôvodu pandémie Covid-19 však boli na základe uznesenia Vlády SR nútení tieto prevádzky…

Brexit: Najdôležitejšie zmeny v oblasti ochranných známok

Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie zasiahol aj do oblasti práva duševného vlastníctva. Ochrana loga, obchodnej značky či názvu ako ochranných známok, ktoré odlišujú Vaše tovary a služby od konkurencie, môže byť po novom obmedzená. V dnešnom vydaní Flash news Vám prinášame prehľad základných zmien v oblasti ochranných známok v…

Zmluvná úprava informačného modelu

Jedným z predpokladov úspešnej realizácie projektu je správne nastavenie zmluvných vzťahov. Zmluvná úprava informačného modelu vzhľadom na absenciu legislatívnej úpravy informačného modelovania stavieb a zmluvných štandardov predstavuje (nielen) pre právnikov náročnú výzvu. Aktuálny vývoj v Českej republike predstavuje inšpiráciu a možné riešenie…

Koniec rokovaní v hodine dvanástej (Zodpovednosť za bezdôvodné ukončenie rokovaní)

Predstavme si situáciu. Dve strany začnú rokovania o zmluve. Rokovania o zmluve sa nesú v pozitívnom duchu. Strana A svojim správaním navodzuje, že Strana B očakáva, že zmluva medzi nimi bude definitívne uzavretá v najbližšom čase. Dolaďujú sa už len určité detaily zmluvy. Zrazu strana A, v hodine dvanástej, nečakane a bez akéhokoľvek rozumného…

Nové pravidlá pre vydržanie pozemku sú účinné

Od 1.2.2021 je účinné ďalšie významné opatrenie ministerstva spravodlivosti, ktoré súvisí s ochranou vlastníckeho práva. Na vydržanie pozemku už nebude stačiť len osvedčenie s notárskou pečiatkou. Potvrdzovanie tzv. vydržania sa presúva z notárov na súdy. Táto zmena prišla aj ako reakcia na mnohé prípady, keď prostredníctvom inštitútu tzv.

Modernizácia obchodných spoločností na obzore: plánované zmeny v obchodných spoločnostiach v kontexte rekodifikácie súkromného práva

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky predložilo do legislatívneho procesu a na verejnú diskusiu legislatívny zámer rekodifikácie práva obchodných spoločností[1].

Dočasná ochrana a jej dopad na zmluvné vzťahy podnikateľa pod dočasnou ochranou

V súvislosti s negatívnymi dopadmi šírenia ochorenia COVID -19 na podnikateľské prostredie bol s účinnosťou od 1.1.2021 prijatý zákon č. 421/2020 Z. z. o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Aktuálna judikatúra vo veci nárokov z vád diela

Najvyšší súd Slovenskej republiky vydal dňa 27. mája 2020 uznesenie sp. zn. 3Obdo/3/2020, ktoré bolo zaradené do zbierky stanovísk NS a rozhodnutí súdov SR ako R 59/2020. Toto uznesenie sa týka nárokov objednávateľa v prípade, ak zhotoviteľ dodá dielo s vadami, následne pristúpi k odstráneniu vád nahradením časti diela a odmietne odstrániť ďalšie…

Postavenie informačného modelovania stavieb (BIM) a informačného modelu v právnej úprave Slovenskej republiky

Oblasť stavebníctva (podobne ako iné oblasti) prechádza procesom digitalizácie a využívanie metódy informačného modelovania stavieb (BIM) predstavuje jeden z aspektov tohto vývoja, pričom výsledkom využitia tejto metódy je informačný model stavby. V článku poukazujem na absenciu jednoznačnej právnej úpravy informačných modelov a informačného…

Rôzne spôsoby akvizície: Ktorá je pre investora výhodnejšia?

Slovenský právny poriadok nedefinuje pojem „akvizícia“ napriek tomu, že je tento pojem často využívaný tak v ekonomickej, ako aj právnej terminológií. Akvizíciou sa rozumie pohltenie, ovládnutie menšej alebo ekonomicky slabšej cieľovej spoločnosti väčšou spoločnosťou, prípadne silnejšou spoločnosťou s väčším kapitálom. Účelom uskutočnenia…

Zodpovednosť za konštrukčné vady spôsobené zhotoviteľom

Zodpovednosť za vady je inštitút, ktorý je upravený v Občianskom zákonníku ale aj v Obchodnom zákonníku.

Bytové domy – efektívne a rýchle a riešenie nezákonného zriadenia individuálneho vykurovania bytu jedným z vlastníkov

Vykurovacia politika bytových domov v Slovenskej republike, neprešla od jej vzniku v roku 1993 zásadnými reformnými zmenami, čo sa v praktickom každodennom živote môže a aj sa prejavuje v podobe vznikania množstva technických aj právnych problémov, ktorých opis a možné riešenia prináša advokátska kancelária KVASŇOVSKÝ & PARTNERS | ADVOKÁTI s.r.o.

Zákonnosť prerušenia daňovej kontroly na podklade medzinárodnej výmeny informácií a možné konečné vyriešenie problému?

Inštitút daňovej kontroly slúži na zistenie alebo overenie skutočností a údajov rozhodujúcich pre správne určenie dane alebo dodržiavanie hmotnoprávnych daňových predpisov a zároveň predstavuje nástroj na následnú kontrolu hodnovernosti a úplnosti podaného daňového priznania. V priebehu daňovej kontroly sú správcovi dane zverené pomerne rozsiahle…

Firmy si nechránia svoje známky a znižujú tým svoju trhovú cenu

Ochranná známka je v súčasnosti nutnosť, na ktorú podnikatelia zabúdajú. Už dávno neplatí, že hodnotu firiem tvoria len budovy, pozemky, výrobné stroje či šikovní zamestnanci. V dobe extrémnej konkurencie sú si firmy z rovnakej brandže natoľko podobné, že ich bežný spotrebiteľ rozpozná len podľa loga, názvu či špecifických znakov, akými sú farba…

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky ako efektívnejší „vymáhač“ riadneho fungovania hospodárskej súťaže alebo na čo sa pripraviť v súvislosti s očakávaným novým zákonom o ochrane hospodárskej súťaže

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (ďalej len „PMÚ“) vypracoval v roku 2020 návrh nového zákona o ochrane hospodárskej súťaže (ďalej len „Nový ZOHS“), ktorý už v súčasnosti čaká len na schválenie Národnou radou SR a podpis prezidentky. Je preto viac než pravdepodobné, že v najbližších týždňoch možno očakávať jeho…

Výrub drevín pri výstavbe a problematika stanovenia spoločenskej hodnoty drevín z pohľadu praxe

Výrub drevín býva častou súčasťou realizácie developerského projektu väčšieho rozsahu, akým sú zväčša projekty zamerané na naplnenie potreby sprístupnenia nových bytových jednotiek verejnosti, najmä, ak majú byť tieto situované v susedstve zastavaných obytných zón. Pridruženým spoločenským prínosom takejto stavebnej činnosti býva zatraktívnenie…

Týkajú sa pravidlá hospodárskej súťaže aj nepodnikateľov?

Prísne pravidlá na ochranu voľnej hospodárskej súťaže, na ktoré dohliada Európska komisia (ďalej len „Komisia“) v súčinnosti s vnútroštátnymi súťažnými autoritami sú povinné dodržiavať všetky subjekty pôsobiace na trhu predaja tovarov a poskytovania služieb. Málokto však vie, že porušenia pravidiel hospodárskej súťaže sa môže dopustiť nielen…

Hľadať či nehľadať investorov pre váš startup?

Zakladatelia startupov nás často vyhľadávajú s otázkou, či vôbec a ak áno, v ktorom okamihu je rozumné hľadať externé investície potrebné na rozvoj obchodných aktivít startupu.

Konečný užívateľ výhod: V akých prípadoch a akým spôsobom je potrebné identifikovať ho a do ktorého registra sa zapisuje?

V praxi sa veľmi často stretávame s problémom zamieňania si zapisovania konečného užívateľa výhod do obchodného registra so zápisom partnera verejného sektora do registra partnerov verejného sektora. Aký je medzi nimi v skutočnosti rozdiel?

Repowering v obnoviteľných zdrojoch energie – riešenie pre štát, odberateľov alebo pre výrobcov?

Ministerstvo hospodárstva SR predstavilo v súčinnosti s Ministerstvom financií SR návrh dlhšie avizovanej úpravy tzv. repoweringu podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie premietnutej do návrhu novely zákona č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých…