obchodné právo

Prevod obchodného podielu a súhlas manžela

Potreba zabezpečenia súhlasu manžela zmluvnej strany pri prevode obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným je témou, o ktorej sa v odborných kruhoch diskutuje dlhodobo, a to zvlášť pri manželovi prevodcu a zvlášť pri manželovi nadobúdateľa obchodného podielu. Nakoľko zákon neponúka jednoznačnú odpoveď, interpretácia je ponechaná súdom.

Vláda schválila návrh novej spotrebiteľskej regulácie. Na čo sa pripraviť?

Vláda SR schválila v piatok, 14. apríla 2023, návrh novej spotrebiteľskej regulácie. Z veľkej časti ide o transpozíciu niekoľkých európskych smerníc, ktoré prinášajú zásadné zmeny pre bežných spotrebiteľov a najmä pre obchodníkov naprieč celým B2C segmentom. Ak ste predajcom či distribútorom elektrospotrebičov, smart zariadení, software, vývojárom…

Variácie (zmeny) podľa zmluvných podmienok FIDIC – všeobecné aspekty (I.)

Variácie (v pôvodnej EN verzii Variation, v slovenskom preklade Zmena) podľa zmluvných podmienok FIDIC, ktoré v súčasnosti patria medzi najvyužívanejšie zmluvné štandardy v odbore stavebníctva, možno označiť za špecifický zmluvný inštitút sui generis, ktorý umožňuje zmluvným stranám flexibilne reagovať na okolnosti a skutočnosti, ktoré pri…

Spotrebitelia a obchodníci pozor: vlna hromadných žalôb prichádza aj na Slovensko

Uplatňovanie spotrebiteľských nárokov môže po 25. júni 2023 zmeniť svoju dynamiku. V tento deň totiž členským štátom EÚ uplynie transpozičná lehota na uvedenie tzv. hromadných žalôb do praxe. Slovenský zákonodarca svoj návrh už predstavil, a zdá sa, že lehotu splní (návrh čaká prerokovanie v druhom čítaní). Ako by mali hromadné žaloby v praxi…

Novela Obchodného zákonníka

Dňa 20. decembra 2022 bol prijatý zákon č. 8/2023 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „Obchodný zákonník“), zákon č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok v znení neskorších predpisov (ďalej len „Civilný mimosporový poriadok“), zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom…

Nevyžiadané volania marketingových spoločnosti

Určite každý pozná ten moment, keď mu zazvoní telefón a z volajúceho sa vykľuje telemarketingový hovor v lepšom prípade presviedčajúci o potrebe bambusových ponožiek, v horšom lákajúci na neuveriteľne ziskovú investíciu na kapitálovom trhu. Máme pre Vás dobrú správu! Takýmto telefonátom sa po novom dá veľmi jednoducho…

Čo obsahuje desiaty balík sankcií voči Ruskej federácii

Európska únia prijala 25. februára ďalšie reštriktívne opatrenia voči Ruskej federácii. Čo obsahuje desiaty balík sankcií, vysvetľujú Ján Azud a Matej Škultéty.

Čo je predmetom celoeurópskych pravidiel o digitálnych službách a dotknú sa aj Vášho podnikania?

Koncom roka 2022 začali platiť celoeurópske pravidlá o digitálnych službách[1], ktoré sa vzťahujú na všetky digitálne služby, ktoré spájajú spotrebiteľov s produktmi, službami, či iným obsahom. Napriek tomu, že tieto pravidlá zavádzajú prísnejšiu reguláciu najmä pre veľmi veľké online platformy a veľmi veľké online vyhľadávače, pričom do týchto…

Krátkodobý prenájom nehnuteľností: právo Únie nebráni ani povinnosti zberu údajov, ani zrážke dane podľa vnútroštátneho daňového režimu Povinnosť určiť daňového zástupcu však je neprimeraným obmedzením slobodného poskytovania služieb

Airbnb je skupina s celosvetovou pôsobnosťou, ktorá spravuje internetový portál s rovnakým menom zameraný na sprostredkovanie ubytovania, pričom tento portál umožňuje kontakt medzi prenajímateľmi, ktorí majú k dispozícii miesto na ubytovanie, a osobami, ktoré takýto typ ubytovania hľadajú. Airbnb pred začiatkom prenájmu prijme od zákazníka platbu…

Obchodovať s SHS obchodným partnerom je bezpečné

Schválený hospodársky subjekt (slovenská skratka SHS, anglická verzia AEO - Authorised Economic Operators) je prestížne označenie subjektu, ktoré preukazuje, že jeho držiteľ je v medzinárodnom obchode bezpečným článkom medzinárodného dodávateľského reťazca. K vydávaniu tohto osvedčenia sa pristúpilo na základe potreby zlepšenia bezpečnosti…

Ako založiť akciovú spoločnosť v roku 2023

Akciová spoločnosť je právnická osoba, ktorej imanie je rozvrhnuté na určitý počet akcií s určitou menovitou hodnotou. V počte ľudí, ktorí si ju volia spomedzi iných foriem podnikania na Slovensku, zaostáva za živnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzeným.

Smernica proti praniu špinavých peňazí: ustanovenie, podľa ktorého musia byť informácie o konečných užívateľoch výhod podnikateľských subjektov, ktoré boli zaregistrované na území členských štátov, prístupné v každom prípade komukoľvek zo širokej verejnosti, je neplatné

Zásah do práv zaručených Chartou, ktorý obsahuje toto opatrenie, nie je ani obmedzený na to, čo je striktne nevyhnutné, ani primeraný sledovanému cieľu

Nevyžiadane marketingové volania zo strany marketingových spoločností

Telemarketing je často využívanou metódou marketingu spoločnosti a získavania nových potencionálnych zákazníkov. Ak máte v pláne vykonávať telemarketing, treba mať na pamäti podmienky ktoré stanovuje zákon. V § 116 ods. 8 Zákona o elektronických komunikáciách sú uvedene podmienky za ktorých je zakázane vykonávať telemarketing. Ide o…

Najdôležitejšie zmeny obchodného zákonníka účinné od 1. februára 2023

Od 1.2.2023 nadobúda účinnosť novela Obchodného zákonníka[1] („Novela“), ktorej cieľom bolo zjednodušiť prístup k podnikaniu napr. aj „formulárovým“ založením spoločnosti s ručením obmedzeným. Tento cieľ je realizovaný umožnením:

Vyhlásenie konkurzu na zmluvnú stranu zmluvy o predaji podniku

Aktuálna hospodárska situácia predstavuje záťaž pre podnikateľské prostredie, pričom podnikatelia v snahe o optimalizáciu nákladov pristupujú ku krokom, ktorých cieľom je zefektívnenie podnikania. Jedným z riešení, ktoré je možné v súčasnej situácii sledovať, je predaj podniku alebo jeho časti.

Ochrana dôverného zaobchádzania v oblasti verejného obstarávania musí byť vyvážená požiadavkami transparentnosti a účinnej súdnej ochrany

Právo Únie bráni vnútroštátnej právnej úprave, ktorá vyžaduje zverejnenie všetkých informácií oznámených uchádzačmi len s výnimkou obchodného tajomstva, pretože takáto právna úprava môže zabrániť verejnému obstarávateľovi, aby nesprístupnil niektoré informácie, ktoré síce nepredstavujú obchodné tajomstvo, ale musia zostať…

Skončenie nájmu nebytového priestoru, dojednaného na dobu určitú (prenajímateľom)

Uzatvorenie nájomnej zmluvy k nebytovým priestorom je jedným z najbežnejších typov zmluvy, ktorú môžu najmä podnikatelia uzavrieť. Nájom nebytových priestorov ako taký, upravuje zákon č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov, v znení neskorších právnych predpisov (ďalej tiež ako „Zákon“), ktorý má v tomto prípade prednosť pred…

Greenwashing ako skutková podstata nekalej súťaže

Pojem greenwashing je relatívne nový pojem, ktorého podstata spočíva v označovaní tovaru alebo služieb mylnými, zavádzajúcimi alebo klamlivými tvrdeniami, ktoré svojím obsahom navodzujú dojem, že sú environmentálne prínosné a priateľské k životnému prostrediu. Greenwashing sa dostal do pozornosti vďaka tomu, že v dôsledku klimatickej krízy sa do…

Transformácia spoločnosti založenej podľa vnútroštátneho práva na európsku spoločnosť (SE) nesmie viesť k zníženiu podielu odborových zväzov v zložení dozornej rady

Ak vnútroštátne právo stanovuje pre spoločnosť, ktorá sa má transformovať, oddelené hlasovanie o zástupcov zamestnancov navrhnutých odborovými zväzmi, musí sa takéto volebné pravidlo zachovať

Právne prostriedky ochrany obchodného tajomstva

Minule sme sa zaoberali porušovaním obchodného tajomstva ako, bohužiaľ, prirodzený dôsledok jeho využívania v praxi. Tentokrát však načrtneme prostriedky jeho ochrany pred rušiteľmi. Tak ako Porfirij Petrovič stelesňuje ochranu spoločnosti a vládu práva v diele Zločin a trest, v skutočnom svete predstavujú ochranu obchodného tajomstva práve právne…