obchodné právo

Exekučné konanie na území Slovenskej republiky

Vymáhanie pohľadávky je spojené nielen so súdnym konaním, ale spravidla aj s núteným výkonom súdneho rozhodnutia formou exekúcie. Na Slovensku ju vykonáva exekučný súd prostredníctvom poverení, ktoré na túto činnosť vydáva jednotlivým súdnym exekútorom. Systém vymáhania pohľadávok je regulovaný zákonom č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a…

Význam nariadenia neodkladného opatrenia popri zabezpečovacom opatrení

V aktuálnom príspevku sa budeme zaoberať praktickým významom nariadenia neodkladného opatrenia a zabezpečovacieho opatrenia pre veriteľa peňažnej pohľadávky. Uvedieme nedostatky zabezpečovacieho opatrenia, a taktiež dôvody pre nariadenie oboch opatrení popri sebe.

Potrebuje startup právnika?

Dobrý právnik na začiatku môže startupu zachrániť existenciu a milióny eur.

Snom väčšiny startupov je, zjednodušene povedané, posunúť úvodný podnikateľský nápad do možnosti praktickej realizácie, dosiahnuť jeho akceptáciu na trhu a následne ho pretaviť do komerčnej sféry, t.j.využívať ho na generovanie príjmov…

Ako postupovať pri porušení predkupného práva k nehnuteľnosti

Jedným z dôsledkov porušenia predkupného práva podielového spoluvlastníka je aj právo namietať relatívnu neplatnosť zmluvy. Zákon bližšie neupravuje spôsob, ktorým môže spoluvlastník uvedenú neplatnosť uplatňovať. V ďalšom texte sa pozrieme na to, ako sa môže dotknutý spoluvlastník brániť v prípade porušenia predkupného práva, a to najmä v…

(R)evolúcia v slovenskom súťažnom práve začala - návrh nového ZOHS je vonku

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky („PMÚ“) predložil do medzirezortného pripomienkového konania („MPK“) návrh úplne nového zákona o ochrane hospodárskej súťaže („Návrh“). O pláne predložiť nový zákon namiesto prostej novely toho súčasného ste si mohli prečítať už na našom blogu,[1] kde sme popisovali, prečo sa PMÚ touto cestou vyberá. V…

Premlčanie nárokov z porušenia zákonného predkupného práva

Premlčacia doba jednotlivých nárokov spoluvlastníka, ktorého zákonné predkupné právo bolo porušené iným spoluvlastníkom, začína plynúť v rôznych okamihoch.

Obmedzenie oprávnenia štatutárneho orgánu vo svetle zmien obchodného zákonníka účinných od 1. októbra 2020

Dlho avizovaná rozsiahlejšia novela Obchodného zákonníka, ktorú Národná rada Slovenskej republiky schválila ešte v októbri 2019 vstúpila do praxe. Dňa 1. októbra 2020 nadobudol účinnosť zákon č. 390/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony…

Odstúpenie od zmluvy o nájme nebytových priestorov

Nájom nebytových priestorov upravuje z.č. 116/1990 Zb. pričom ide o lex specialis vo vzťahu k lex generalis - Občianskemu zákonníku. Nakoľko v zákone č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov nenájdeme úpravu možnosti odstúpenia od zmluvy, je potrebné vychádzať z ustanovení obsiahnutých v Občianskom zákonníku. Odstúpiť od zmluvy je…

Nová právna úprava na zlepšenie podnikateľského prostredia – „podnikateľské kilečko“

Národná rada Slovenskej republiky 9. júla 2020 schválila v skrátenom legislatívnom konaní zákon č. 198/2020 Z. z., ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia zasiahnutým opatreniami na zamedzenie šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 (ďalej aj len ako „lex korona“), ktorého…

Veľké zmeny v Obchodnom zákonníku

Národná rada SR dňa 22.10.2019 schválila novelu Obchodného zákonníka,[1] ktorá bola publikovaná v Zbierke zákonov SR pod č. 390/2019 (ďalej len „Novela“). V tomto článku Vám prinášame prehľad najdôležitejších zmien v oblasti obchodného práva, ktoré nadobudli účinnosť 1. októbra 2020.

Úrad priemyselného vlastníctva zrýchlil procesy, ochranné známky vybaví skôr

Ochrannou známkou chráni Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR najčastejšie názvy a logá prislúchajúce tovarom a službám fyzických a právnických osôb. V mnohých prípadoch majú nesmiernu dôležitosť a vysokú oceniteľnú hodnotu. ÚPV má k dnešnému dňu podaných 94 288 prihlášok ochranných známok a ročne ich prijme takmer 3…

Meškanie developera s odovzdaním nehnuteľnosti

Bežne sme svedkami toho, že developer niekoľko mesiacov mešká s odovzdaním bytu alebo domu v novostavbe. Dôvody sa rôznia. Niekedy je to meškanie stavebných prác pre nedostatok kapacít či zlyhanie dodávateľov, inokedy chýbajúce financovanie alebo chyby developera pri kolaudácii. Tento rok máme všetci novú skúsenosť s pandémiou koronavírusu…

Niekoľko jednoduchých krokov ako lepšie pripraviť spoločnosť na vstup investora alebo predaj

Predaj kľúčových aktív podnikateľa, celej spoločnosti, či vstup nového investora do spoločnosti predstavujú zásadné kroky v životnom cykle podnikania. V praxi ide o komplikované procesy, ktoré môžu byť náročné z hľadiska nákladov, času, ale aj ľudskej energie. Pre potreby tohto článku budeme tieto (a iné podobné) procesy označovať súhrnným pojmom…

Štát aktivoval už takmer 90 percent e-schránok nepodnikateľského sektora, ďalšia fáza aktivácie začne v novembri

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) aktivovala doposiaľ 68 728 z približne 78 880 elektronických schránok právnických osôb zapísaných v inom ako v Obchodom registri. Elektronickú schránku má tak aktivovanú už 87 % organizácií nepodnikateľského sektora.

Investičné stimuly prinesú 175 nových pracovných miest

Ministerstvo hospodárstva poskytne trom spoločnostiam investičné stimuly v celkovej výške takmer 3 mil. eur. Návrh rezortu odobril vládny kabinet. Dohromady by vďaka investíciám týchto podnikov malo na Slovensku vzniknúť 175 nových pracovných miest. Slovensko zároveň začne monitorovať priame zahraničné investície, ktoré by mohli ohroziť alebo…

Vláda schválila efektívnejšie zaisťovanie majetku aj nové trestné činy prikrmovania a ohýbania práva

​Vláda odobrila rozsiahly návrh zákona k zaisťovaniu majetku, ktorý na rokovanie predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Cieľom zákona je zefektívniť systém zaisťovania majetku a zabezpečiť jeho správu. Návrh zákona tiež zavádza dve nové skutkové podstaty trestných činov, a to trestný čin zneužitia práva (ohýbanie práva) a trestný čin…

Vymáhanie úverových pohľadávok v Českej republike vo svetle krízových opatrení proti koronavírusu

Podobne ako došlo na Slovensku k prijatiu tzv. lex korona,[1] ktorého účelom je zmiernenie negatívnych dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19 na široké spektrum subjektov vyskytujúcich sa na hospodárskom trhu a trhu finančných služieb, a ktorý sa v ustanoveniach §§ 30a až 30m venuje zavedeniu opatrení spočívajúcich v odklade splátok úveru…

Prečo je správna voľba financovania startupu kľúčom k jeho úspechu?

Podľa nedávnej štúdie viac ako 90% novo-založených startupových subjektov skončí už v prvom roku. Jedným z najčastejších dôvodov zlyhania je nedostatok finančných zdrojov. Okrem dobre načasovaného biznis nápadu sú finančné zdroje nevyhnutnou hybnou silou, ktorá je kľúčová pre úvodný, ako aj nasledujúci rozvoj…

Možnosti poskytovania ADULTS ONLY ubytovania v legislatívnych podmienkach Slovenskej republiky

Jedným z následkov pandémie COVID-19 je aj zvýšený záujem o strávenie dovolenky na Slovensku. S určitou dávkou nadhľadu môžeme tiež povedať, že kým jedna časť obyvateľstva vyhľadáva rodinne zamerané ubytovanie, určitá časť dovolenkárov bude vnímať zvýšenie počtu detí v ubytovacích zariadeniach odradzujúco a budú vyhľadávať formu ubytovania…

Budú opäť zavedené obmedzenia pri prevode poľnohospodárskej pôdy?

Začiatkom roka 2019 sme v našom článku informovali o uvoľnení podmienok nadobúdania poľnohospodárskych pozemkov. Uvoľnenie nastalo rozhodnutím Ústavného súdu SR, ktorý vyslovil nesúlad zákona o nadobúdaní vlastníctva k poľnohospodárskemu pozemku s Ústavou Slovenskej republiky.