obchodné právo

Ako založiť akciovú spoločnosť v roku 2023

Akciová spoločnosť je právnická osoba, ktorej imanie je rozvrhnuté na určitý počet akcií s určitou menovitou hodnotou. V počte ľudí, ktorí si ju volia spomedzi iných foriem podnikania na Slovensku, zaostáva za živnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzeným.

Smernica proti praniu špinavých peňazí: ustanovenie, podľa ktorého musia byť informácie o konečných užívateľoch výhod podnikateľských subjektov, ktoré boli zaregistrované na území členských štátov, prístupné v každom prípade komukoľvek zo širokej verejnosti, je neplatné

Zásah do práv zaručených Chartou, ktorý obsahuje toto opatrenie, nie je ani obmedzený na to, čo je striktne nevyhnutné, ani primeraný sledovanému cieľu

Nevyžiadane marketingové volania zo strany marketingových spoločností

Telemarketing je často využívanou metódou marketingu spoločnosti a získavania nových potencionálnych zákazníkov. Ak máte v pláne vykonávať telemarketing, treba mať na pamäti podmienky ktoré stanovuje zákon. V § 116 ods. 8 Zákona o elektronických komunikáciách sú uvedene podmienky za ktorých je zakázane vykonávať telemarketing. Ide o…

Najdôležitejšie zmeny obchodného zákonníka účinné od 1. februára 2023

Od 1.2.2023 nadobúda účinnosť novela Obchodného zákonníka[1] („Novela“), ktorej cieľom bolo zjednodušiť prístup k podnikaniu napr. aj „formulárovým“ založením spoločnosti s ručením obmedzeným. Tento cieľ je realizovaný umožnením:

Vyhlásenie konkurzu na zmluvnú stranu zmluvy o predaji podniku

Aktuálna hospodárska situácia predstavuje záťaž pre podnikateľské prostredie, pričom podnikatelia v snahe o optimalizáciu nákladov pristupujú ku krokom, ktorých cieľom je zefektívnenie podnikania. Jedným z riešení, ktoré je možné v súčasnej situácii sledovať, je predaj podniku alebo jeho časti.

Ochrana dôverného zaobchádzania v oblasti verejného obstarávania musí byť vyvážená požiadavkami transparentnosti a účinnej súdnej ochrany

Právo Únie bráni vnútroštátnej právnej úprave, ktorá vyžaduje zverejnenie všetkých informácií oznámených uchádzačmi len s výnimkou obchodného tajomstva, pretože takáto právna úprava môže zabrániť verejnému obstarávateľovi, aby nesprístupnil niektoré informácie, ktoré síce nepredstavujú obchodné tajomstvo, ale musia zostať…

Skončenie nájmu nebytového priestoru, dojednaného na dobu určitú (prenajímateľom)

Uzatvorenie nájomnej zmluvy k nebytovým priestorom je jedným z najbežnejších typov zmluvy, ktorú môžu najmä podnikatelia uzavrieť. Nájom nebytových priestorov ako taký, upravuje zákon č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov, v znení neskorších právnych predpisov (ďalej tiež ako „Zákon“), ktorý má v tomto prípade prednosť pred…

Greenwashing ako skutková podstata nekalej súťaže

Pojem greenwashing je relatívne nový pojem, ktorého podstata spočíva v označovaní tovaru alebo služieb mylnými, zavádzajúcimi alebo klamlivými tvrdeniami, ktoré svojím obsahom navodzujú dojem, že sú environmentálne prínosné a priateľské k životnému prostrediu. Greenwashing sa dostal do pozornosti vďaka tomu, že v dôsledku klimatickej krízy sa do…

Transformácia spoločnosti založenej podľa vnútroštátneho práva na európsku spoločnosť (SE) nesmie viesť k zníženiu podielu odborových zväzov v zložení dozornej rady

Ak vnútroštátne právo stanovuje pre spoločnosť, ktorá sa má transformovať, oddelené hlasovanie o zástupcov zamestnancov navrhnutých odborovými zväzmi, musí sa takéto volebné pravidlo zachovať

Právne prostriedky ochrany obchodného tajomstva

Minule sme sa zaoberali porušovaním obchodného tajomstva ako, bohužiaľ, prirodzený dôsledok jeho využívania v praxi. Tentokrát však načrtneme prostriedky jeho ochrany pred rušiteľmi. Tak ako Porfirij Petrovič stelesňuje ochranu spoločnosti a vládu práva v diele Zločin a trest, v skutočnom svete predstavujú ochranu obchodného tajomstva práve právne…

Nový zákon o výstavbe

Ako je zo samotného názvu zrejmé, cieľom tohto príspevku je predstaviť zmeny, ktoré prináša nová právna úprava zákona č. 201/2022 Z. z. o výstavbe, ktorý bol v apríli 2021 schválený Národnou radou SR a nadobudne účinnosť 1. apríla 2024 (ďalej len „Nový zákon o výstavbe“).[1]

Rada s konečnou platnosťou schválila smernicu o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov

To znamená, že spoločnosti budú čoskoro povinné zverejňovať podrobné informácie o aspektoch udržateľnosti. Zvýši sa tým zodpovednosť podnikov, zabráni sa uplatňovaniu rozdielnych noriem udržateľnosti a uľahčí sa prechod na udržateľné hospodárstvo.

K akým zmenám došlo novým Nariadením o vertikálnych dohodách a ako môžu tieto zmeny ovplyvniť Vaše distribučné reťazce?

Európska Komisia prijala v máji tohto roka nové Nariadenie o blokových výnimkách pre vertikálne dohody[1] (ďalej ako „VBER“)[2], ktoré začalo platiť od 1. júna. Napriek tomu, že nariadenie vychádza zo znenia predchádzajúceho nariadenia o blokových výnimkách pre vertikálne dohody (ďalej ako „VBER 2010“), ktoré prestalo platiť 31. mája 2022[3]…

Compliance programy ako prevencia a súčasne nástroj ochrany spoločnosti – prvá lastovička v súťažno-právnej rozhodovacej praxi v Českej republike

Český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže už v minulosti avizoval, že má záujem figurovať nielen ako sankčný orgán, ale za svoje zásadné poslanie považuje aj pomáhať prevencii porušovania pravidiel hospodárskej súťaže.

Legislatívna regulácia crowdfundingu

Rozmýšľate do čoho investovať v súčasnej inflačnej situácii? Ako si rozdeliť svoje investičné portfólio? Jednou z možností je aj zapojiť sa do crowdfundingu ako investor. Resp. do hromadného či kolektívneho investovania prostredníctvom crowdfundingovej platformy. Hoci ide o inovatívnu formu financovania, nejde už o tak veľmi „divoký západ“. Už aj…

Plánované novinky pri riešení vlastníctva pozemkov nezistených vlastníkov

Nezistených vlastníkov definuje zákon č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom. Ide vlastníkov pozemkov o ktorých nie sú v evidencii katastra na liste vlastníctva definované žiadne údaje, alebo vlastníkov u ktorých chýbajú určité údaje na ich jasnú identifikáciu, pričom však môže byť evidované napríklad ich…

Nekalé podmienky v spotrebiteľských zmluvách: vnútroštátne procesné zásady nemôžu brániť právam, ktoré osobám podliehajúcim súdnej právomoci vyplývajú z práva Únie

Zásada efektivity vyžaduje účinné preskúmanie potenciálnej nekalej povahy podmienok

Porušovanie ako tradícia?

Svet, ako ho poznáme, je sústavný boj. Môžeme ho prirovnať k ringu, pričom podnikanie je bojový šport, ktorý sa v ňom sústavne organizuje. Bohužiaľ, prirodzeným dôsledkom je aj porušovanie pravidiel, písaných či nepísaných. To sa týka aj obchodného tajomstva, ktoré je častým útokom rušiteľov. Tento článok je pokračovaním prvého článku s názvom…

Otvorene o obchodnom tajomstve

V prostredí slobody podnikania je prirodzeným faktom vznik konkurencie na obchodnom trhu. Subjekty sa ocitajú v hospodárskej súťaži, kde navzájom súperia. Aby bol subjekt úspešný, musí využiť niečo, čím predstihne ostatných súťažiteľov, resp. podnikateľov, vďaka čomu získa výhodu, a to vo forme postupov a metód, ktoré sám vytvoril a ktoré nie sú…

Väčšia ochrana spotrebiteľov

Ministerstvo spravodlivosti predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o žalobách na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov. Cieľom je zaistiť, aby spotrebitelia mali k dispozícii účinný a efektívny mechanizmus pre žaloby na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov a zvýšiť tak dôveru spotrebiteľov, posilniť ich…