obchodné právo

Vybrané aspekty skončenia dočasnej ochrany podnikateľov

Účelom dočasnej ochrany podnikateľov je vytvorenie časovo obmedzeného rámca s nástrojmi na podporu efektívneho riešenia negatívnych následkov šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 na podnikateľov prevádzkujúcich podnik.

Osud zabezpečenia záväzku pri zmene v osobe dlžníka alebo veriteľa

V praxi sa často vyskytne situácia, kedy dôjde k zmene v osobe dlžníka alebo veriteľa pohľadávky, a to z rôznych dôvodov. Najčastejším dôvodom pritom býva obchodné rozhodnutie veriteľa alebo dlžníka, v dôsledku ktorého nastane potreba postúpiť pohľadávku alebo prevziať dlh.

Kauzálna príslušnosť súdu pri sporoch týkajúcich ochrany doménového mena

Pojem doménové meno resp. doména nie je v slovenskom právnom poriadku jednoznačne definovaný. Spomína ho síce § 2 písm. d) bod 1 zákona č. 22/2004 Z. z. o elektronickom obchode, ten však ustanovuje len to, že: „doménou sa rozumie symbolická adresa v elektronickej komunikačnej sieti“. Nejedná sa teda o dostatočné vymedzenie tohto pojmu. Keďže aj…

Čo investori skúmajú v startupových projektoch pred vstupom do nich?

Fungovanie vo svete startupov môže byť obtiažne, ak startup včas nezíska vhodnú finančnú pomoc. Aj keď si väčšina podnikateľov v počiatočných fázach procesu zakladania startupu sama zabezpečuje finančné prostriedky, obvykle až vstup externých investorov dostane začínajúcu spoločnosť na vyššiu úroveň. Investori sú však obozretní a pred vstupom…

Zmeny v práve obchodných spoločností od októbra 2020

Začiatok októbra 2020 priniesol vo sfére práva obchodných spoločností niekoľko významných zmien.

Zmeny v revíznych postupoch podľa návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní – už zasa

Každý by rád menil zákon o verejnom obstarávan. Minulý a predminulý rok sme v rovnakom čase uverejnili článok o zmenách v právnej úprave revíznych postupov podľa zákona o verejnom obstarávaní, ktoré priniesla novela zákona účinná od začiatku roka 2019 a ktoré mala priniesť ďalšia novela, ktorá sa však nakoniec pre neprehlasované veto prezidentky…

Vrátenie daru

Predmetom darovania môže byť všetko čo môže byť predmetom vlastníctva, pričom predmet darovania musí byť vymedzený dostatočne určito, aby ho nebolo možné zameniť. Darovacou zmluvou darca bezplatne prenecháva alebo sľubuje prenechať obdarovanému predmet darovania a ten dar alebo sľub prijíma. Základnými pojmovými znakmi darovacej zmluvy sú teda…

Preberacie konanie

Meškanie developera s odovzdaním nehnuteľnosti sa v posledných rokoch na Slovensku stalo štandardom, ktorí musia kupujúci trpezlivo tolerovať, častokrát naviac bez možnosti uplatnenia akejkoľvek zmluvnej pokuty voči meškajúcemu developerovi.

Exekučné konanie na území Slovenskej republiky

Vymáhanie pohľadávky je spojené nielen so súdnym konaním, ale spravidla aj s núteným výkonom súdneho rozhodnutia formou exekúcie. Na Slovensku ju vykonáva exekučný súd prostredníctvom poverení, ktoré na túto činnosť vydáva jednotlivým súdnym exekútorom. Systém vymáhania pohľadávok je regulovaný zákonom č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a…

Význam nariadenia neodkladného opatrenia popri zabezpečovacom opatrení

V aktuálnom príspevku sa budeme zaoberať praktickým významom nariadenia neodkladného opatrenia a zabezpečovacieho opatrenia pre veriteľa peňažnej pohľadávky. Uvedieme nedostatky zabezpečovacieho opatrenia, a taktiež dôvody pre nariadenie oboch opatrení popri sebe.

Potrebuje startup právnika?

Dobrý právnik na začiatku môže startupu zachrániť existenciu a milióny eur.

Snom väčšiny startupov je, zjednodušene povedané, posunúť úvodný podnikateľský nápad do možnosti praktickej realizácie, dosiahnuť jeho akceptáciu na trhu a následne ho pretaviť do komerčnej sféry, t.j.využívať ho na generovanie príjmov…

Ako postupovať pri porušení predkupného práva k nehnuteľnosti

Jedným z dôsledkov porušenia predkupného práva podielového spoluvlastníka je aj právo namietať relatívnu neplatnosť zmluvy. Zákon bližšie neupravuje spôsob, ktorým môže spoluvlastník uvedenú neplatnosť uplatňovať. V ďalšom texte sa pozrieme na to, ako sa môže dotknutý spoluvlastník brániť v prípade porušenia predkupného práva, a to najmä v…

(R)evolúcia v slovenskom súťažnom práve začala - návrh nového ZOHS je vonku

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky („PMÚ“) predložil do medzirezortného pripomienkového konania („MPK“) návrh úplne nového zákona o ochrane hospodárskej súťaže („Návrh“). O pláne predložiť nový zákon namiesto prostej novely toho súčasného ste si mohli prečítať už na našom blogu,[1] kde sme popisovali, prečo sa PMÚ touto cestou vyberá. V…

Premlčanie nárokov z porušenia zákonného predkupného práva

Premlčacia doba jednotlivých nárokov spoluvlastníka, ktorého zákonné predkupné právo bolo porušené iným spoluvlastníkom, začína plynúť v rôznych okamihoch.

Obmedzenie oprávnenia štatutárneho orgánu vo svetle zmien obchodného zákonníka účinných od 1. októbra 2020

Dlho avizovaná rozsiahlejšia novela Obchodného zákonníka, ktorú Národná rada Slovenskej republiky schválila ešte v októbri 2019 vstúpila do praxe. Dňa 1. októbra 2020 nadobudol účinnosť zákon č. 390/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony…

Odstúpenie od zmluvy o nájme nebytových priestorov

Nájom nebytových priestorov upravuje z.č. 116/1990 Zb. pričom ide o lex specialis vo vzťahu k lex generalis - Občianskemu zákonníku. Nakoľko v zákone č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov nenájdeme úpravu možnosti odstúpenia od zmluvy, je potrebné vychádzať z ustanovení obsiahnutých v Občianskom zákonníku. Odstúpiť od zmluvy je…

Nová právna úprava na zlepšenie podnikateľského prostredia – „podnikateľské kilečko“

Národná rada Slovenskej republiky 9. júla 2020 schválila v skrátenom legislatívnom konaní zákon č. 198/2020 Z. z., ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia zasiahnutým opatreniami na zamedzenie šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 (ďalej aj len ako „lex korona“), ktorého…

Veľké zmeny v Obchodnom zákonníku

Národná rada SR dňa 22.10.2019 schválila novelu Obchodného zákonníka,[1] ktorá bola publikovaná v Zbierke zákonov SR pod č. 390/2019 (ďalej len „Novela“). V tomto článku Vám prinášame prehľad najdôležitejších zmien v oblasti obchodného práva, ktoré nadobudli účinnosť 1. októbra 2020.

Úrad priemyselného vlastníctva zrýchlil procesy, ochranné známky vybaví skôr

Ochrannou známkou chráni Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR najčastejšie názvy a logá prislúchajúce tovarom a službám fyzických a právnických osôb. V mnohých prípadoch majú nesmiernu dôležitosť a vysokú oceniteľnú hodnotu. ÚPV má k dnešnému dňu podaných 94 288 prihlášok ochranných známok a ročne ich prijme takmer 3…

Meškanie developera s odovzdaním nehnuteľnosti

Bežne sme svedkami toho, že developer niekoľko mesiacov mešká s odovzdaním bytu alebo domu v novostavbe. Dôvody sa rôznia. Niekedy je to meškanie stavebných prác pre nedostatok kapacít či zlyhanie dodávateľov, inokedy chýbajúce financovanie alebo chyby developera pri kolaudácii. Tento rok máme všetci novú skúsenosť s pandémiou koronavírusu…