Články

Parlament schválil nástroj pre spravodlivú hospodársku súťaž na jednotnom trhu

Európsky parlament dal zelenú novému zákonu EÚ, ktorý zaisťuje, že zahraničné dotácie poskytované krajinami spoza hraníc EÚ nenarušia vnútorný trh Únie.

Príprava svedkov v rozhodcovských konaniach

Význam svedeckých výpovedí v medzinárodných rozhodcovských konaniach s cudzím prvkom je nesporný. Hoci vo všeobecnosti nie je zakázané, aby samotný rozhodcovský senát nariadil výsluch určitého svedka, častejšie sa svedkovia zúčastňujú rozhodcovského konania na návrh sporových strán.

Umiestnenie sídla EMA a ELA: právomoc rozhodnúť má normotvorca Únie a nie členské štáty

Rozhodnutia zástupcov členských štátov o umiestnení nového sídla EMA a sídla ELA sú akty politickej povahy bez záväzných právnych účinkov, takže proti nim nemožno podať žalobu o neplatnosť.

Koncentračná zásada a jej uplatňovanie v exekučnom konaní

Exekučné konanie nasleduje spravidla po skončení tzv. základného konania pred súdom. Pokiaľ si dlžník dobrovoľne nesplní súdom uloženú povinnosť v určenej lehote, môže sa veriteľ obrátiť na exekučný súd s návrhom na vykonanie exekúcie. Dlžník je o začatí exekučného konania oboznámený tým, že mu je doručené upovedomenie o začatí exekúcie. V tomto…

Udalosti uplynulého týždňa

Najvyšší správny súd (NSS) SR bude mať pri volebných sťažnostiach dlhšiu lehotu na rozhodnutie. Predĺži sa z 30 na 90 dní. Vyplýva to z novely Správneho súdneho poriadku, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Predkladatelia vysvetlili, že súčasťou reformy justície schválenej koncom roka 2020 bol aj presun agendy súdnej kontroly…

Prispôsobenie rodinných prídavkov a rôznych daňových výhod, ktoré Rakúsko poskytuje pracovníkom v závislosti od štátu bydliska ich detí, je v rozpore s právom Únie

Tento mechanizmus predstavuje neodôvodnenú nepriamu diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti migrujúcich pracovníkov

Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike

Na Odporúčanie Rady Európy CM/Rec (2018)8 o restoratívnej justícii v trestných veciach reagovalo Ministerstvo spravodlivosti SR projektom, ktorý aktuálne rieši pod názvom: Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike (ďalej…

Výživné vo veci starostlivosti o maloleté deti

Inštitút striedavej starostlivosti bol do slovenského právneho poriadku doplnený v roku 2010, a to novelou Zákona o rodine zákonom č. 217/2010 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o rodine).

Odborníci diskutovali na pôde MS SR na tému nenávistných prejavov

Na pozvanie ministra spravodlivosti Viliama Karasa uskutočnilo prvé pracovné stretnutie zo série diskusií na tému nenávistných prejavov a extrémizmu. Odborníci z viacerých úradov sa stretli na pôde Ministerstva spravodlivosti aby diskutovali o aktuálnom nastavení trestného práva a aby si vymenili skúsenosti nielen v oblasti prevencie…

Udalosti uplynulého týždňa

Rezort zdravotníctva zmenil jednu z technických podmienok v rámci výzvy „Finančná podpora pre nových a existujúcich poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti na zriadenie všeobecných ambulancií v nedostatkových oblastiach“. Ministerstvo zdravotníctva v snahe maximálne zjednodušiť podávanie žiadostí na podporu nových ambulancií…

Novela Zákonníka práce umožní uzatvárať nový typ dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce

S účinnosťou od 1. januára 2023 v zmysle novely Zákonníka práce (novela zverejnená v Zbierke zákonov ako zákon č. 248/2022 Z. z. zo dňa 15.06.2022) bude možné na sezónne práce (presne špecifikované v prílohe č. 1b k Zákonníku práce) uzatvárať osobitný typ dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce.

Rada schválila sumu na financovanie opatrení v oblasti zmeny klímy na rok 2021

V roku 2021 Európska únia a jej 27 členských štátov vyčlenili 23,04 miliardy EUR1 z verejných zdrojov na financovanie opatrení v oblasti zmeny klímy s cieľom podporiť rozvojové krajiny pri znižovaní ich emisií skleníkových plynov a adaptácii na účinky zmeny klímy.

K ochrane ľudských práv a dôstojnosti každého človeka

V súvislosti so schválením návrhu zákona skupiny poslancov upravujúcich niektoré práva LGBTI+ ľudí som predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi ponúkol prevzatie iniciatívy pri koordinácii diskusie o ochrane ľudských práv v našej krajine, vrátane LGBTI+ ľudí. Vyplýva to jednak z mojich kompetencií ako ministra spravodlivosti, a tiež ako predsedu Rady…

Compliance programy ako prevencia a súčasne nástroj ochrany spoločnosti – prvá lastovička v súťažno-právnej rozhodovacej praxi v Českej republike

Český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže už v minulosti avizoval, že má záujem figurovať nielen ako sankčný orgán, ale za svoje zásadné poslanie považuje aj pomáhať prevencii porušovania pravidiel hospodárskej súťaže.

Udalosti uplynulého týždňa

Vláda predstavila významnú pomoc pre podnikateľov a firmy v boji s energetickou krízou. Štát zastropoval ceny elektriny na hranici 199 eur za MW/h. Akúkoľvek vyššiu sumu budú mať podnikatelia preplatenú do výšky 80 %. Rovnako to bude pri plyne, ktorý dostal strop na úrovni 99 € MW/h. Tento krok výrazne pomôže zastabilizovať podnikateľský sektor a…

Legislatívna regulácia crowdfundingu

Rozmýšľate do čoho investovať v súčasnej inflačnej situácii? Ako si rozdeliť svoje investičné portfólio? Jednou z možností je aj zapojiť sa do crowdfundingu ako investor. Resp. do hromadného či kolektívneho investovania prostredníctvom crowdfundingovej platformy. Hoci ide o inovatívnu formu financovania, nejde už o tak veľmi „divoký západ“. Už aj…

Účasť záujemcov ako potenciálnych dodávateľov v procese prípravy verejného obstarávania

V akom rozsahu možno považovať účasť záujemcov o verejnú zákazku už počas prípravy verejného obstarávania za legálnu?

Doby starostlivosti o dieťa dosiahnuté v iných členských štátoch sa na účely výpočtu starobného dôchodku musia zohľadniť

Súdny dvor potvrdzuje svoju judikatúru, podľa ktorej je členský štát zodpovedný za vyplácanie dôchodku, v ktorom osoba poberajúca dôchodok výlučne pracovala a odvádzala príspevky, a to tak pred, ako aj po presune svojho bydliska do iného členského štátu, v ktorom sa venovala starostlivosti o svoje deti, povinný zohľadniť tieto doby starostlivosti…

Pri rozhodovaní či (ne)volať políciu už nezohráva rolu výška hmotnej škody – praktické dopady pri uplatňovaní práv z poistných zmlúv

Donedávna bola v našom právnom systéme zakotvená úprava, ktorá vodičom ukladala pri dopravnej nehode povinnosť „odhadnúť“ výšku škody na motorovom vozidle a následne, ak dospeli k záveru, že škoda zjavne prevyšuje sumu 3.990,- EUR, volať políciu.

Udalosti uplynulého týždňa

Parlament v prvom čítaní schválil dve novelizácie zákonov z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Novela zákona o službách zamestnanosti prinesie opatrenia na udržanie zamestnanosti a tvorbu nových pracovných miest ako aj úpravu podmienky zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím. Zákon rozširuje možností v evidencii…