Články

Právny charakter mobilného domu podľa stavebných predpisov

Mobilné domy sa stávajú čoraz využívanejšou alternatívou dočasného, prevažne rekreačného bývania. Ide o obydlia umožňujúce transport z miesta na miesto, ktorých výhodou sú nízke obstarávacie náklady, náklady na následnú správu, minimálne starosti s údržbou a rýchle zhotovenie domu v akomkoľvek ročnom období. Mobilný dom je kompromisom medzi…

Smrť blízkej osoby ako zásah do osobnostných práv môže založiť aj nárok na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch

Súčasťou osobnostných práv je aj právo na súkromný a rodinný život, ktoré zahŕňa taktiež právo na vytváranie a rozvíjanie vzťahov s blízkymi osobami. V prípade smrti blízkej osoby - napríklad pri dopravnej nehode alebo v dôsledku nesprávne vykonaného zdravotníckeho úkonu, možno za určitých okolností vyvodiť zodpovednosť za zásah do osobnostných…

Neplatnosť uznesení valného zhromaždenia obchodnej spoločnosti z dôvodu nedodržania zákonnej lehoty na zvolanie valného zhromaždenia obchodnej spoločnosti

Ako relatívne bežná chyba sa v právnej praxi vyskytuje nesprávny výklad a nesprávna aplikácia zákonného ustanovenia o zvolávaní valného zhromaždenia obchodnej spoločnosti. Z dlhodobého hľadiska sa uvedená skutočnosť nemusí javiť ako problém, pokiaľ akýkoľvek problém nenastane medzi spoločníkmi obchodnej spoločnosti. V prípade, že takýto problém…

Nový protischránkový zákon, rýchlejšie vymáhanie nárokov a účinnejšie vyšetrovanie trestných činov extrémizmu

Vláda 17. 8. 2016 odobrila viacero návrhov, ktoré predložila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Medzi nimi aj nový protischránkový zákon nastavujúci vyššie požiadavky na transparentnosť pre firmy usilujúce sa o obchod so štátom. Ďalším schváleným návrhom je nový zákon o upomínacom konaní, ktorý má zjednodušiť a zrýchliť podnikateľom…

Udalosti uplynulého týždňa

Slovensko po kritike zo strany Európskej komisie opäť mení legislatívu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA. Vláda schválila novelu zákona, ktorá reaguje na niektoré jej výhrady.

Nové povinnosti pri vysielaní zamestnancov podľa zákona č. 351/2015 Z. z.

Dňa 18. júna 2016 nadobudol účinnosť zákon č. 351/2015 Z. z. z 11. novembra 2015 o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Dôvodom prijatia tohto zákona bola povinnosť Slovenskej republiky transponovať do právneho poriadku Slovenskej republiky smernicu…

Osobitné colné režimy

Nové colné predpisy priniesli do praxe aj niekoľko zmien v oblasti osobitných colných režimov. Samotný názov „osobitné colné režimy“ je novým pojmom a zahŕňa nasledovné colné režimy: colné uskladňovanie, slobodné pásmo, aktívny a pasívny zušľachťovací styk, dočasné a konečné použitie a colný režim tranzit.

Absencia úradne osvedčeného podpisu predsedu valného zhromaždenia na zápisnici z valného zhromaždenia ako dôvod neplatnosti uznesení valného zhromaždenia

V právnej praxi sa môže vyskytnúť situácia kedy sa v obchodnej spoločnosti koná valné zhromaždenie obchodnej spoločnosti a v zápisnici o valnom zhromaždení obchodnej spoločnosti sa pozabudne na osvedčenie pravosti podpisu predsedu valného zhromaždenia obchodnej spoločnosti. Uvedená skutočnosť môže byť v určitých zákonom určených prípadoch dôvodom…

Udalosti uplynulého týždňa

Súčasná súdna prax nezabezpečuje, že sa dieťa dozvie o konaní, ktoré sa ho týka a že každému dieťaťu, ktoré je schopné formulovať svoje názory, bude poskytnutá možnosť byť vypočuté v takomto konaní. Vyhlásila to verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová po rokovaní s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd). Predmetom ich debaty bola…

Prenos daňovej povinnosti (DPH) pri dodaní stavebných prác od 1.1.2016

Dňa 1.1.2016 nadobudla účinnosť novela zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (ďalej len “zákon o DPH“), podľa ktorej pribudlo k doterajším prípadom prenosu daňovej povinnosti v zmysle §69 ods. 12 nové písmeno j): dodanie stavebných prác vrátane dodania stavby alebo jej časti, ktoré patria do sekcie F osobitného predpisu, a dodanie…

Práca a tehotenstvo – povinnosti zamestnávateľa vo vzťahu k tehotnej zamestnankyni

V tomto článku sme sa zamerali nielen na postavenie tehotnej ženy ako zamestnankyne voči zamestnávateľovi, ale aj na správanie zamestnávateľa (t. j. jeho práva a povinnosti) vo vzťahu k takejto zamestnankyni, a to najmä s ohľadom na zvýšenú ochranu, ktorú poskytuje Zákonník práce tehotnej zamestnankyni.

Starostlivosť o deti pod kontrolou

Prevádzkovanie tzv. jaslí či postavenie opatrovateľov detí upraví zákon. Ministerstvo pripravilo zmeny v sociálnych službách na podporu zosúlaďovania rodinného a pracovného života. Ich výsledkom majú byť dostupnejšie a kvalitnejšie služby starostlivosti o deti do troch rokov.

Slovákom v krajine mimo EÚ môže pomôcť i veľvyslanectvo iného členského štátu

Ak Slováci v krajine mimo EÚ bez svojho diplomatického zastúpenia stratia osobné veci, doklady, prípadne sa stanú obeťou trestného činu, majú právo požiadať o pomoc veľvyslanectvo alebo konzulát iného členského štátu. Informuje o tom oficiálna stránka Európskej komisie (EK).

Udalosti uplynulého týždňa

Od začiatku augusta majú právnické osoby zriadené elektronické schránky pre komunikáciu s orgánmi verejnej správy. Zásielky zo súdov však v nich zatiaľ nenájdu. Ministerstvo spravodlivosti požiadalo o výnimku, vďaka ktorej získalo ďalší čas na prípravu. „V zmysle zákona o e-Governmente si uplatňujeme technickú výnimku, ktorá nám umožňuje posunúť…

Druhý pilier prinesie nové možnosti výberu peňazí

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravuje zmenu pri vyplácaní dôchodkových úspor z II. piliera. Navrhuje znížiť hranicu, od ktorej sa ľudia môžu slobodne rozhodovať, ako použijú svoje nasporené peniaze.

Európsky zatykač

Členský štát, ktorý vydal európsky zatykač, je na účely započítania obdobia zadržiavania vo vykonávajúcom členskom štáte povinný preskúmať, či mali opatrenia prijaté vo vykonávajúcom členskom štáte voči dotknutej osobe za dôsledok pozbavenie osobnej slobody

Povinné zdržiavanie sa v mieste bydliska v trvaní deviatich hodín počas dňa spojené s…

MS SR: Mení podmienky dohľadu nad činnosťou znalcov, tlmočníkov a prekladateľov

Dohľad nad činnosťou súdnych znalcov, tlmočníkov a prekladateľov sa bude musieť zaobísť bez fyzickej prítomnosti kontrolórov na ich pracoviskách. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR vyhovelo protestu prokurátora a predložilo na pripomienkovanie zmenu vykonávacej vyhlášky k dotknutému statusovému zákonu.

Vytvorenie základného spoločného rámca ochrany obchodného tajomstva v členských štátoch Európskej únie

Smernicou Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2016/943 z 8. júna 2016 o ochrane nesprístupneného know-how a obchodných informácií (obchodného tajomstva) (ďalej aj len ako “Smernica“) sa naplnila iniciatíva Únie ohľadom zabezpečenia ochrany pre obchodné tajomstvo, ktorému v rámci Európskej únie nebola poskytovaná jednotná ochrana, čo bránilo…

Udalosti uplynulého týždňa

Aj na Najvyššom súde (NS) SR by mal byť výkon súdnictva oddelený od správy majetku. Je to cieľom rýchlej novely zákona o súdoch, ktorú predložilo ministerstvo spravodlivosti. Podľa hovorcu NS Borisa Urbančíka tým Najvyšší súd dobieha stav, ktorý už platí napríklad u prezidenta SR, na Ústavnom súde SR či v Súdnej rade SR, kde verejný činiteľ nie je…

Priama trestnoprávna zodpovednosť právnických osôb už aj na Slovensku

Od 1.7.2016 je účinný nový zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb, na základe ktorého je možné za spáchanie trestného činu uložiť trest priamo právnickej osobe (obchodnej spoločnosti).