obchodné právo

Hromadné spotrebiteľské žaloby

Od 25. júla 2023 je možné v Slovenskej republike podávať žaloby na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov. Hrozí podnikateľom, že budú čeliť žalobám o značné sumy tvorené súčtom malých spotrebiteľských nárokov? Majú sa podnikatelia opäť obávať obdobia, kedy budú zahlcovaní podaniami zo strany občianskych združení zameraných na ochranu…

Parlament prijal stanovisko k zásadnej reforme Colného kódexu EÚ

Prepracovanie reformy Colného kódexu EÚ by zmenilo spôsob, akým colné orgány fungujú, spolupracujú s obchodníkmi a spravujú tovar, ktorý si ľudia objednávajú online.

Nový zmluvný typ – spotrebiteľská zmluva s digitálnym plnením

Prvým čítaním v Národnej rade SR nedávno prešiel návrh zákona o ochrane spotrebiteľa[1] („Návrh“), ktorý predstavuje jednu z najväčších, ak nie najväčšiu reformu spotrebiteľského práva v histórii SR. Táto reforma bola predložená samotnou Vládou SR, čo dáva pomerne slušnú šancu, že po dlhom období bude táto reforma konečne prijatá a Slovenská…

Veľkoobchodný trh s energiou Rada prijala právny predpis na ochranu pred manipuláciou s trhom

Veľkoobchodný trh s energiou v Európskej únii je teraz lepšie chránený pred manipuláciou s trhom. Rada dnes prijala nové nariadenie, ktorým sa posilní dohľad nad trhom v Európskej únii a zabezpečí otvorená a spravodlivá hospodárska súťaž na veľkoobchodných trhoch s energiou.

Posudzovanie pravdepodobnosti existencie bezpečnostného rizika

Neoddeliteľnou súčasťou obchodovania so štátom sú aj bezpečnostné previerky podnikateľov, pretože zabezpečujú overenie spoľahlivosti subjektov, ktorí majú prístup k citlivým informáciám alebo zohrávajú kľúčovú úlohu v obstarávaní produktov a služieb v súvislosti s ochranou národnej bezpečnosti.

Označovanie cien tovarov čakajú zásadné zmeny

V parlamente smeruje do druhého čítania nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý má modernizovať legislatívu a zosúladiť ju s viacerými smernicami EÚ. V uplynulých dňoch prešiel vládny návrh zákona (tlač 53) prvým čítaním. Týmto návrhom sa dosiahne transpozícia viacerých smerníc týkajúcich sa ochrany spotrebiteľa, ktoré však mali byť do právneho…

O požiadavke určitosti výpovede z nájmu nebytového priestoru

Výpoveď z nájmu nebytového priestoru predstavuje legitímny prostriedok ukončenia nájomnej zmluvy. Prípustné výpovedné dôvody oboch zmluvných strán – prenajímateľa a nájomcu – sú špecifikované v Zákone č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov (ďalej len „Zákon o nájme nebytových priestorov“). Zmluvné strany musia pri výpovedi…

Podvod na DPH v rozhodovacej činnosti slovenských súdov

Súdny dvor Európskej únie poskytuje svojou pravidelnou rozhodovacou činnosťou bohatú zbierku kritérií a pravidiel pre súdy a daňové orgány členských štátov, ktorými možno identifikovať podvodné konanie v rámci obchodného reťazca, a na základe toho priznať, prípadne odmietnuť zdaniteľnej osobe nárok na odpočet dane z pridanej hodnoty. Možno v…

Správne nastavenie konania prokuristu v spoločnosti

Prokúra je významný a pomerne často využívaný inštitút zastúpenia v podnikateľskom prostredí. V aplikačnej praxi sa najmä u našich zahraničných klientov stretávame s rozličnými požiadavkami na nastavenie konania prokuristu za spoločnosť, ktoré sú bežné v ich domovských krajinách. V posledných rokoch sa však v súdnej praxi objavili viaceré…

Parlament prijal zakaz greenwashingu a zavádzajúcich informácií o výrobkoch

Parlament schválil smernicu, ktorá zlepší označovanie výrobkov a zakáže používanie environmentálne klamlivých tvrdení.

Premeny obchodných spoločností a družstiev po novom – 5. časť – zmeny právnej formy a tzv. premiestnenie sídla

Prinášame posledný článok zo série venujúcej sa premenám obchodných spoločností podľa zákona č. 309/2023 Z. z. o premenách obchodných spoločností a družstiev a o zmene a doplnení niektorých zákonov („Zákon o premenách“). V tomto článku popisujeme zmeny právnych foriem spoločností i družstiev, a to jednak vnútroštátne ale aj cezhraničné, ktoré…

Vylúčenie spoločníka v spoločnosti s ručením obmedzeným súdom

Jedným zo spôsobov ukončenia účasti spoločníka v spoločnosti je jeho vylúčenie súdom. Ustanovenie § 149 zákona č. 513/1991 Zb., Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov („Obchodný zákonník“) zakotvuje, že vylúčenia súdom sa môže spoločnosť domáhať na súde len u takého spoločníka, ktorý porušuje závažným spôsobom svoje povinnosti, „hoci na…

Cezhraničné premiestnenie sídla spoločnosti

Problematika cezhraničného premiestnenia sídla spoločnosti bola po dlhú dobu v slovenskej právnej úprave riešená pomerne stroho. Kľúčovými v tomto prípade boli ustanovenie § 26 Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov a judikatúra Súdneho dvora Európskej únie.

Ochrana spotrebiteľov: požadovať od spotrebiteľa, aby znášal neprimerané náklady spojené s úverom odlišné od úrokov, môže predstavovať nekalú podmienku

Traja občania uzavreli v Poľsku zmluvy o spotrebiteľskom úvere. Podľa týchto zmlúv musia okrem požičanej sumy zvýšenej o úroky zaplatiť dodatočné poplatky a provízie. Tieto náklady spojené s úverom odlišné od úrokov sú veľmi vysoké a zodpovedajú niekoľkým desiatkam percentuálnych bodov požičaných súm.

Nekalá podmienka zmluvy o spotrebiteľskom úvere zabezpečenom nehnuteľnosťou slúžiacou ako rodinné obydlie

Súd musí posúdiť proporcionalitu medzi možnosťou predajcu alebo dodávateľa požadovať splatenie celého úveru a závažnosťou nesplnenia povinnosti spotrebiteľom

Finančná správa vyhrala dlhoročný súdny spor o 15,43 milióna eur

Finančná správa (FS) uspela v dlhoročnom súdnom spore so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP), a.s. o sumu 15,43 milióna eur. V uplynulých dňoch nadobudol právoplatnosť rozsudok Najvyššieho správneho súdu SR, ktorý potvrdil, že postup FS bol správny pri zistení účelovej zmeny akcionárov SPP, a.s. s cieľom získať daňovú výhodu v podobe…

Variácie (zmeny) podľa zmluvných podmienok FIDIC- spôsoby iniciácie a schvaľovania variácií (zmien) (II.)

V minulom článku boli stručným spôsobom opísané všeobecné aspekty inštitútu variácií vo vzorových knihách FIDIC najfrekventovanejšie používaných na Slovensku (Red Book, Yellow Book a Green Book).[1] Tentokrát sa bližšie zameriame na spôsoby iniciácie a schvaľovania variácií podľa Red Book (1999), keďže predovšetkým táto vzorová kniha je na…

Poskytovanie pôžičiek peer-to-peer spôsobom v podmienkach SR

Služby kolektívneho financovania v posledných rokoch zažívajú čoraz väčší rozmach. Dôvodom je predovšetkým vznik nových obchodných platforiem, na základe ktorých je možné požičiavať si peniaze alebo uskutočňovať rôzne investície. Okrem crowdfundingu sa v posledných rokoch dostáva do popredia aj tzv. peer to peer lending, ktorý predstavuje nový…

Objednávanie liekov zo zahraničia je pre súkromné osoby riskantné

Za posledný rok bolo z vyclievacej pošty v Žiline vrátených späť takmer 13 tis. ks liekov, ktoré si objednali súkromné osoby zo štátov mimo EÚ. Dôvodom bol ich neznámy pôvod a vážne riziko, ktoré hrozilo spotrebiteľom, keby ich použili.

Všeobecný súd zrušil dodatočné clá na dovoz určitých výrobkov zo Spojených štátov

Komisia bola povinná pred uložením týchto ciel vypočuť amerického výrobcu spoločnosť Zippo. Spojené štáty americké v januári 2020 zvýšili clá na dovoz určitých výrobkov z hliníka a ocele. Komisia sa domnievala, že toto opatrenie bolo zamerané na ochranu domáceho výrobného odvetvia pred zahraničnou konkurenciou. V odpovedi na toto opatrenie Komisia…