pracovné právo

Právna pomoc AKSŠ v čase šírenia ochorenia COVID-19

V súčasnosti sa všetci nachádzame vo veľmi mimoriadnej a obtiažnej situácii, ktorá vyplynula so šírením koronavírusu a s tým súvisiaceho ochorenia COVID-19. Zo strany štátu sú prijímané opatrenia, ktoré majú podstatný vplyv na bežný život občanov, na činnosť podnikateľských subjektov a na celkovú ekonomickú situáciu na…

COVID-19 a ochrana osobných údajov

Opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 prinášajú podnikom a organizáciám nové povinnosti, pri ktorých spracúvajú nové informácie osobnej povahy o svojich zamestnancoch alebo aj iných osobách. Okrem toho mnohí zamestnanci pracujú z domu, kde je vyššie riziko úniku spracúvaných dát.

Možnosti zamestnávateľa zabezpečiť chod prevádzky v čase mimoriadnej situácie vyhlásenej z dôvodu šírenia COVID - 19

V čase písania tohto článku boli oficiálne potvrdené desiatky pozitívne testovaných občanov Slovenskej republiky na ochorenie COVID - 19 a vláda Slovenskej republiky v snahe prijať opatrenia, ktoré zmiernia dôsledky šírenia tohto ochorenia vyhlásila v súlade so z. č. 42/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov tzv. mimoriadnu…

Zákonná povinnosť ponuky vhodnej práce pri výpovedi danej zamestnancovi

Pri otázke, či je výpoveď daná zamestnávateľom z dôvodov uvedených v ustanovení § 63 Zákonníka práce s výnimkou výpovedného dôvodu, uvedeného v § 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce a v prípade ak ide o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, neplatná pre nesplnenie ponukovej povinnosti vhodnej práce zo strany zamestnávateľa, sa vynára…

Mimoriadne a dočasné zrovnoprávnenie zamestnávateľov v súvislosti COVID-19? Náhrada mzdy vo výške 60 % priemerného zárobku zamestnanca pre všetkých zamestnávateľov

Z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie na území Slovenskej republiky vládou Slovenskej republiky uznesením vlády Slovenskej republiky č. 111 z 11.03.2020 pre riziko šírenia ochorenia COVID-19 bolo nariadených viacero opatrení. Okrem presne špecifikovaných výnimiek sa s účinnosťou od 16. marca 2020 od 6:00 hod. uzatvorili všetky maloobchodné…

Koronavírus na pracovisku – práva a povinnosti zamestnávateľa - pokračovanie

Karanténa zamestnanca, práca zamestnanca z domu

Na Slovensku sa v čase písania (11.3.2020) objavilo už desať prípadov nákazy koronavírusom COVID. Hlavný hygienik SR pred tým vydal a už po tretíkrát aktualizoval usmernenie ohľadom COVID.[1] Toto usmernenie poskytuje náhľad do právneho procesu nariadenia karantény potenciálne nakazenej osobe.

Koronavírus na pracovisku – práva a povinnosti zamestnávateľa

Slovensko a celú Európu čím viac ohrozuje nový koronavírus COVID-19, ktorý sa postupne rozširuje do všetkých jej krajín. Niektorí zamestnávatelia už začali z preventívnych dôvodov nechávať zamestnancov pracovať formou práce z domu tzv. home office. Zamestnávatelia čoraz viac obmedzujú aj pracovné cesty do zahraničia a stretáme sa tiež s viacerými…

Využívanie systému na oznamovanie protispoločenskej činnosti, tzv. whistleblowingu môže prispieť k významnému zníženiu korupčných a iných rizík u zamestnávateľov

S účinnosťou od 1. marca 2019 sa stal súčasťou právneho poriadku Slovenskej republiky nový zákon č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov a o zmene a doplnení niektorých zákonov („Zákon o whistleblowingu“). Uvedený zákon v celom rozsahu zrušil a nahradil dovtedy platný zákon č. 307/2014 Z. z. o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním…

Zmeny v oblasti pracovného práva v roku 2020

Stručný prehľad nedávno prijatých zmien v oblasti pracovného práva, a to konkrétne zmien zákonníka práce a ďalších súvisiacich predpisov účinných ku dňu 1.1.2020 a plánované zmeny zákonníka práce s účinnosťou k 30.7.2020.

„Trvalá starostlivosť o dieťa“ v kontexte Zákonníka práce

Koncom novembra minulého roka sme Vás informovali o novele Zákonníka práce, účinnej od 1.1.2020, ktorá zavádza najmenej 5 týždňov dovolenky aj pre zamestnancov, ktorí nedovŕšili 33 rokov veku a trvale sa starajú o dieťa. Tak ako sme predpokladali, novela Zákonníka práce so sebou priniesla aj viacero otáznikov, a to v súvislosti s absenciou…

Zamestnávatelia pozor – nezabudnite opäť oznámiť práce zaradené do II. kategórie

V roku 2019 pribudla ďalšia povinnosť pre zamestnávateľov a to každoročne do 15. januára oznámiť v elektronickej podobe príslušnému orgánu verejného zdravotníctva údaje týkajúce sa zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do II. kategórie z hľadiska rizikovosti práce a to podľa stavu k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roka. Nakoľko…

Voľba alebo vymenovanie do funkcie a manažérska zmluva v zmysle pracovnoprávnych predpisov

Vzhľadom na skutočnosť, že voľbou alebo vymenovaním sa zakladá pracovný pomer s vrcholovým manažmentom spoločnosti, sa častokrát v praxi zamestnávateľa popri voľbe či vymenovaní uzatvárajú rôzne druhy manažérskych zmlúv, ktorými sa bližšie upravujú najmä platové podmienky, rôzne druhy kompenzácií, na ktorých majú obe zmluvné strany záujem, ale…

Časovo obmedzená možnosť sankčného postihu podľa pracovnoprávnych predpisov

Pre úspešné zabezpečenie zmiernenia či odvrátenia postihu osoby podozrivej zo spáchania správneho deliktu (ďalej len „účastník konania“) sa v prípade porušení pracovnoprávnych predpisov identifikovaných zo strany orgánov štátnej správy pôsobiacich v oblasti inšpekcie práce – v zmysle ustanovení zákona č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene…

Budúci zamestnanec a otázka predzmluvných vzťahov v zmysle pracovnoprávnych predpisov

Zamestnávatelia sú povinní pri prijímaní uchádzačov o zamestnanie do pracovného pomeru dodržiavať v otázke predzmluvných vzťahov ustanovenie § 41 Zákonníka práce ako i „Základné zásady“ ustanovené v Zákonníku práce, najmä „zákaz diskriminácie“ ako jednu zo zásad uvedenú v článku 1 a v článku 6 daného…

Zmeny v pracovnom práve v roku 2020

Rok 2020 prináša rôzne dôležité zmeny v odvetví pracovného práva. Zmeny sú realizované hlavne v prospech zamestnancov ako napríklad príspevok na športovú činnosť dieťaťa a zvýšenie dovolenky pre mladých zamestnancov s deťmi. Zákonodarca myslel aj na zamestnávateľov, hoci benefity nie sú tak výrazné ako pri…

Účasť zamestnancov na dobrovoľnej vojenskej príprave. Aké práva a povinnosti sú s tým spojené?

V tomto článku zhrnieme niekoľko dôležitých informácií o tom, aké má zamestnanec a zamestnávateľ práva a povinnosti v súvislosti s účasťou zamestnanca na dobrovoľnej vojenskej príprave. Článok je zameraný na zodpovedanie otázok, ktoré sú zaujímavé nielen pre zamestnávateľov, ale aj pre zamestnancov, a to mzda, odvody, dovolenka a prípadne jej…

Dovolenka pre zamestnancov starajúcich sa o deti – nové aplikačné problémy s dopadom na zamestnávateľov

Poslanci dňa 18.10.2019 prijali novelu zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce (ďalej len „Zákonník práce“), na základe ktorej sa rozširuje okruh zamestnancov, ktorým vzniká nárok na päťtýždňovú dovolenku. Podľa novely sa jedná o zamestnancov, ktorí síce ešte nedovŕšili 33 rokov veku, ale trvalo sa starajú o…

Prítomnosť osoby na pracovisku bez pracovnej zmluvy nemusí znamenať nelegálnu prácu

Jedným z mnohých strašiakov zamestnávateľov je nelegálne zamestnávanie, a to z dôvodu hroziacich sankcii. Za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania hrozí pokuta vo výške od 2.000,- do 200.000,- EUR, vylúčenie z verejného obstarávania, neposkytnutie verejných dotácií a neposkytnutie finančných prostriedkov zo zdrojov Európskej únie. Práve pre…

Zmeny týkajúce sa vysielania zamestnancov

Od 30.07.2020 nadobúda účinnosť novela zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce (ďalej len „Zákonník práce“), ktorou sa transponuje Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/957 z 28. júna 2018, ktorou sa mení smernica 96/71/ES o vysielaní pracovníkov v rámci poskytovania služieb (ďalej len „Smernica“).

Zákaz výpovede a plynutie ochrannej doby v pracovnoprávnych vzťahoch

Zákonník práce v § 64 upravuje zákaz výpovede ako nástroj ochrany zamestnancov nachádzajúcich sa v životných situáciách, v ktorých si vyžadujú zvýšenú právnu ochranu pred skončením pracovného pomeru vo forme výpovede zo strany zamestnávateľa.