pracovné právo

Mzdové nároky

Odmeňovanie je pre zamestnanca aj zamestnávateľa jednou zo základných a najdôležitejších zložiek vzájomných práv a povinností. Napriek tomu sa v praxi vyskytujú rôzne nedostatky ktoré môžu viesť k súdnym sporom, sankciám od inšpektorátu práce, či až k trestnému stíhaniu.

Predzmluvné vzťahy

Oblasť náboru zamestnancov Zákonník práce upravuje len v parciálnych základných otázkach. V ostatnom ponecháva spôsob výberu zamestnancov na vôli zamestnávateľa. Určité špecifiká ďalej upravuje osobitne vo vzťahu k mladistvým zamestnancom.

Pozor na zamestnancov vašich dodávateľov

Zákonník práce a Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a Zákon o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov obsahujú úpravu rôznych zodpovedností podnikateľov vo vzťahu k zamestnancom ich zmluvných partnerov – dodávateľov. Od 18. júna sa táto úprava sprísnila a je potrebné na ňu dbať pred prijatím služieb od rôznych tretích…

Vzdelávanie a stabilizácia zamestnancov

Zákonník práce definuje 4 základné formy vzdelávania. Ide o (i) zaškolenie alebo zaučenie zamestnanca vstupujúceho do pracovného procesu, (ii) zvýšenie kvalifikácie nevyhnutnej na riadny výkon práce, (iii) prehĺbenie kvalifikácie zdokonalením už nadobudnutého stupňa vzdelania bez zmeny potrebného stupňa vzdelania, a (iv) rekvalifikácia zamestnanca…

Vysielanie zamestnancov v EÚ po novom

Na čoraz častejší výskyt vysielania zamestnancov v EÚ reagovala Únia smernicou č. 2014/67, u nás implementovanou k 18. júnu 2016 zákonom č. 351/2015 Z. z. o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác, vrátane novelizácie Zákonníka práce. Spresňuje sa doterajšia úprava vrátane niektorých výhod pre zamestnancov, súčasne sa však…

Niekoľko poznámok k inšpekciám PMÚ SR s dôrazom na časové obmedzenie poverení na ich vykonanie

Európske aj slovenské právo považuje inšpekcie súťažných orgánov za prípustný nástroj na odhaľovanie protisúťažného konania podnikateľov. V Slovenskej republike je právomoc Protimonopolného úradu SR (ďalej len „PMÚ SR“) vykonávať inšpekcie upravená v § 22a Zákona o ochrane hospodárskej súťaže[1] (ďalej len…

Zákon o štátnej službe prinesie profesionálnu odpolitizovanú štátnu správu

Ohlasovaná reforma štátnej služby je o krok bližšie k realite. Vláda SR schválila návrh nového zákona, ktorý má nahradiť doterajšiu právnu úpravu štátnozamestnaneckých vzťahov z roku 2009. Návrh vypracoval Úrad vlády SR, jeho potrebu odôvodnil tým, že doterajší zákon o štátnej službe bol novelizovaný 21-krát, no ani takýto veľký počet noviel…

Nové povinnosti pri vysielaní zamestnancov podľa zákona č. 351/2015 Z. z.

Dňa 18. júna 2016 nadobudol účinnosť zákon č. 351/2015 Z. z. z 11. novembra 2015 o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Dôvodom prijatia tohto zákona bola povinnosť Slovenskej republiky transponovať do právneho poriadku Slovenskej republiky smernicu…

Práca a tehotenstvo – povinnosti zamestnávateľa vo vzťahu k tehotnej zamestnankyni

V tomto článku sme sa zamerali nielen na postavenie tehotnej ženy ako zamestnankyne voči zamestnávateľovi, ale aj na správanie zamestnávateľa (t. j. jeho práva a povinnosti) vo vzťahu k takejto zamestnankyni, a to najmä s ohľadom na zvýšenú ochranu, ktorú poskytuje Zákonník práce tehotnej zamestnankyni.

Druhý pilier prinesie nové možnosti výberu peňazí

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravuje zmenu pri vyplácaní dôchodkových úspor z II. piliera. Navrhuje znížiť hranicu, od ktorej sa ľudia môžu slobodne rozhodovať, ako použijú svoje nasporené peniaze.

Peňažná náhrada za nevyčerpanú platenú dovolenku

Pokiaľ pracovník sám skončí svoj pracovný pomer, má nárok na peňažnú náhradu, ak nemohol úplne alebo čiastočne vyčerpať všetky svoje práva na platenú dovolenku za kalendárny rok

Konkurenčná činnosť zamestnanca ako dôvod výpovede

Ešte koncom februára tohto roka, Najvyšší súd Slovenskej republiky („NS SR“) zverejnil na svojej stránke rozhodnutie[1], v ktorom sa zaoberal otázkou výkonu inej zárobkovej činnosti zamestnanca z pohľadu naplnenia dôvodu pre výpoveď z pracovného pomeru.

Vzdelávanie zamestnancov - prehlbovanie a zvyšovanie kvalifikácie

Vzdelávanie zamestnancov, ktoré je upravené v siedmej časti Zákonníka prace pod názvom „Sociálna politika zamestnávateľa“, je potrebné považovať za imanentnú súčasť pracovného života tak zamestnávateľa, ako aj zamestnanca. Vzdelávanie zamestnancov je výrazom určitého druhu starostlivosti zamestnávateľa o zamestnancov, ktorý v konečnom dôsledku je…

Pozor na zmeny kolektívnej zmluvy

Do pozornosti dávame rozhodnutie Najvyššieho súdu uverejnené v zbierke stanovísk NS SR v čísle 1/2016, ktoré sa týka celozávodného čerpania dovolenky a zmien takejto dovolenky stanovenej v kolektívnej zmluve.

Vysielanie zamestnancov vo svetle novej právnej úpravy

NR SR v roku 2015 schválila nový zákon č. 351/2015 Z. z. o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Zmeny súvisiace s cezhraničným vysielaním zamestnancov z pohľadu pracovného práva a vyslanie z pohľadu sociálneho zabezpečenia

Cezhraničné vysielanie zamestnancov je veľmi obľúbený, ale zároveň aj komplikovaný právny inštitút, ktorý prináša pre zamestnávateľa mnoho povinností v oblasti pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia. Dovoľujeme si zhrnúť základné povinnosti vyplývajúce z cezhra­ničného vysielania zamestnancov so zameraním na zmeny, ktoré budú účinné od…

Niektoré povinnosti vyplývajúce zo zákona č. 351/2015 Z.z. o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb a o zmene a doplnení niektorých zákonov z 11.11.2015

Z dôvodu prijatia nového zákona č. 351/2015 Z. z. o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb a o zmene a doplnení niektorých zákonov zo dňa 11.11.2015 (ďalej aj len ako “zákon“) (účinnosť od 18.6.2016) si dovoľujeme poukázať na najvýraznejšie body zákona nevyhnutné pre podnikateľov, ktorí vysielajú…

Požiadajte zamestnávateľa o ročné zúčtovanie

Zamestnanec, ktorý mal v roku 2015 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti môže najneskôr do 15. februára 2016 písomne požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Zamestnancom teda ostáva posledný týždeň, potom si daňové priznanie budú musieť vypísať a vyplniť…

Ako vstúpiť do vlastnej s.r.o.? Byť konateľ – zamestnanec, konateľ s nepravidelným príjmom alebo si vyplácať odmenu?

Ste spoločníkom a konateľom zároveň a rozmýšľate ako si nastaviť odmeňovanie? Prípadne vo Vašej spoločnosti pôsobí konateľ a neviete či je výhodnejšie s ním uzavrieť pracovný pomer alebo mu vyplácať odmenu na základe zmluvy? Aké sú výhody a na čo sa zamerať pri určení statusu konateľa Vám priblížime v nasledovnom…

Vyššie mzdy a viac peňazí pre rodiny s deťmi

Vyššia minimálna mzda, materská dávka či príspevok na starostlivosť o dieťa. Aj tieto zmeny prináša rok 2016. Pomôžu najmä nízkopríjmovým zamestnancom a rodinám s malými deťmi. Tieto opatrenia z druhého vládneho balíčka sú účinné od prvého januára.