Vysielanie zamestnancov vo svetle novej právnej úpravy
NR SR v roku 2015 schválila nový zákon č. 351/2015 Z. z. o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
NR SR v roku 2015 schválila nový zákon č. 351/2015 Z. z. o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Cezhraničné vysielanie zamestnancov je veľmi obľúbený, ale zároveň aj komplikovaný právny inštitút, ktorý prináša pre zamestnávateľa mnoho povinností v oblasti pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia. Dovoľujeme si zhrnúť základné povinnosti vyplývajúce z cezhraničného vysielania zamestnancov so zameraním na zmeny, ktoré budú účinné od…
Z dôvodu prijatia nového zákona č. 351/2015 Z. z. o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb a o zmene a doplnení niektorých zákonov zo dňa 11.11.2015 (ďalej aj len ako “zákon“) (účinnosť od 18.6.2016) si dovoľujeme poukázať na najvýraznejšie body zákona nevyhnutné pre podnikateľov, ktorí vysielajú…
Zamestnanec, ktorý mal v roku 2015 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti môže najneskôr do 15. februára 2016 písomne požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Zamestnancom teda ostáva posledný týždeň, potom si daňové priznanie budú musieť vypísať a vyplniť…
Ste spoločníkom a konateľom zároveň a rozmýšľate ako si nastaviť odmeňovanie? Prípadne vo Vašej spoločnosti pôsobí konateľ a neviete či je výhodnejšie s ním uzavrieť pracovný pomer alebo mu vyplácať odmenu na základe zmluvy? Aké sú výhody a na čo sa zamerať pri určení statusu konateľa Vám priblížime v nasledovnom…
Vyššia minimálna mzda, materská dávka či príspevok na starostlivosť o dieťa. Aj tieto zmeny prináša rok 2016. Pomôžu najmä nízkopríjmovým zamestnancom a rodinám s malými deťmi. Tieto opatrenia z druhého vládneho balíčka sú účinné od prvého januára.
Práca z domu, domácka práca alebo „home office“. Všetky tieto pojmy predstavujú špecifický typ vykonávania práce, ktorý sa v dnešnej dobe stáva čoraz viac rozšírenejším trendom. Aké pravidlá platia pre takýto výkon práce? Na čo by si mal dať zamestnávateľ pozor?
K zrušeniu zamestnávateľa alebo jeho časti dochádza z rôznych dôvodov. Je to či už z dôvodov klesajúcich tržieb, optimalizácie, prispôsobovaniu sa situácii na trhu, straty dôležitého klienta, zmien organizácie v rámci nadnárodných skupín a v posledných rokoch tiež z dôvodu pretrvávajúcich dopadov hospodárskej krízy, ktorej jedným z najväčších…
Vykonávanie práce v zahraničí (t. j. mimo územie Slovenskej republiky), či už zamestnancom v pracovnom pomere alebo v obdobnom právnom vzťahu, alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, je v dnešnej dobe pomerne častá skutočnosť, dokonca možno konštatovať, že má stúpajúcu tendenciu.
Dňa 16. októbra 2014 bol prijatý zákon č. 307/2014 Z. z. o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti. Iné, neformálne pomenovanie tohto zákonu znie aj "zákon o whistleblowingu" Čo to vlastne whistleblowing je a čím sa zaoberá?
Jednou zo základných zásad Zákonníka práce je aj zabezpečenie pracovných podmienok, ktoré umožňujú zamestnancom vychovávať deti a starať sa o ne po návrate z materskej alebo rodičovskej dovolenky. Aké práva z tejto zásady zamestnancom vyplývajú a na čo má zamestnávateľ pamätať?
Nový Civilný sporový poriadok (ďalej len „CSP“), ktorý NR SR schválila v máji tohto roku a vyšiel v Zbierke zákonov pod číslom 160/2015, zavádza v rámci tzv. sporov s ochranou „slabšej strany“ aj úpravu vedenia antidiskriminačných sporov a individuálnych pracovnoprávnych sporov. Pre tieto typy sporov procesný postup nebol doteraz osobitne upravený…
Od 1. januára 2015 je účinný zákon č. 307/2014 Z. z. o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon“). Zákon bol prijatý na podnet OECD a má posilniť ochranu oznamovateľov korupčného správania a protispoločenskej činnosti, ktorí majú informácie o takejto…
Môžu nastať situácie, že zamestnanec vníma skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa ako nespravodlivé či dokonca nezákonné a rozhodne sa brániť svoje práva na súde. Podľa § 77 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým…
Dňa 12. 3. 2015 schválila Národná rada Slovenskej republiky nový zákon č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon“), ktorého ambíciou je zmodernizovať systém stredného odborného vzdelávania na Slovensku a motivovať zamestnávateľov, aby sa do tohto systému aktívne…
Každoročne vykonajú tisícky kontrol. Staveniská, závody, obchody aj reštaurácie. Môžu prísť bez ohlásenia, za sprievodu polície a úradníkov verejného zdravotníctva. Poznáte svoje práva a povinnosti, keď k vám na pracovisko zavítajú inšpektori práce?
Proces prijímania zamestnancov sa spája hlavne s ponukou voľného pracovného miesta a kolotočov pohovorov, ktorý je v tom šťastnom prípade zakončený podpísaním pracovnej zmluvy. Automaticky sa kladie dôraz na jeho personálnu stránku, pričom jeho právny rozsah je utláčaný. Viete aké sú povinnosti zamestnávateľa pri nábore nových pracovníkov a aké…
Na pracoviskách v súkromnom alebo verejnom sektore dochádza pravidelne k nekalým praktikám z rôznych dôvodov – z neznalosti, nezodpovednosti či korupcie. Účinným nástrojom v boji proti takýmto praktikám sa ukazuje tzv. whistleblowing – možnosť oznámenia nekalých praktík na pracovisku prostredníctvom osobitne zriadeného komunikačného…
Novela Zákonníka práce od 01.03.2015 obmedzuje možnosti dočasného prideľovania zamestnancov
Súdny dvor objasnil pojem „minimálne mzdové tarify“ vyslaných pracovníkov
Návšteva lekára, respektíve ošetrenie alebo vyšetrenie zamestnancov v zdravotníckom zariadení je bežnou súčasťou ich života. Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej ako...
Obchodná spoločnosť môže ukončiť svoje pôsobenie dobrovoľne na základe rozhodnutia o zrušení, ktoré uskutočňujú jej spoločníci alebo prostredníctvom orgánu, ktorý kreujú,...
Nový zákon o premenách už zverejnili v Zbierke zákonov SR pod číslom 309/2023 („Zákon o premenách“). Základné typy premien sme detailnejšie priblížili v prvom článku série[*],...
Je možné ten istý poľnohospodársky pozemok prenajať dvom nájomcom súčasne? V článku autor interpretuje a analyzuje relevantné právne normy, názory odborníkov a judikatúru súdov v...
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Sarkocy proti Slovenskej republike (č. 51334/21), v ktorom sa sťažovateľ sťažoval na dĺžku civilného súdneho...
Ústavný súd Slovenskej republiky (ďalej len „ústavný súd“) v konaní vedenom pod sp. zn. IV. ÚS 53/2023 rozhodoval o ústavnej sťažnosti sťažovateľky, ktorou namietala porušenie...
Právo Únie nebráni tomu, aby v prípade vyhlásenia zmluvy o hypotekárnom úvere, obsahujúcej nekalé podmienky, za neplatnú v celom rozsahu spotrebitelia požadovali od banky náhradu...
Neplnenie záväzkov vyplývajúcich zo zmluvného vzťahu je v oblasti športového práva čoraz častejším problémom. Polemizovať možno nad viacerým dôvodmi. Jedným z nich môže byť aj...
Prinášame v poradí už tretí článok zo série venujúcej sa premenám obchodných spoločností podľa zákona č. 309/2023 o premenách obchodných spoločností a družstiev a o zmene a...
Dňa 31. mája 2023 senát občianskoprávneho kolégia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky rozhodol vo veci vedenej pod sp. zn. 4Cdo/91/2022, v ktorej z hľadiska právneho posúdenia žalobca...