pracovné právo

Zmeny v regulácii „whistleblowingu“ na Slovensku – Novela zákona o oznamovateľoch protispoločenskej činnosti

Parlament Slovenskej republiky prijal novelu zákona č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti v znení neskorších predpisov. Tento zákon v podmienkach Slovenskej republiky predstavuje reguláciu, ktorá je medzinárodne známa ako ochrana „whistleblowerov“. Novela je predovšetkým transpozíciou smernice Európskeho parlamentu a…

Dôstojná práca pre všetkých: Rada o krok bližšie k prijatiu rozhodnutia Rady o Dohovore o násilí a obťažovaní

Rada prijala pozíciu k návrhu rozhodnutia, ktorým sa členské štáty vyzývajú, aby ratifikovali Dohovor o násilí a obťažovaní (dohovor 190), ktorý prijala Medzinárodná organizácia práce.

Bezodplatná stáž – kedy je možná, a kedy nie

Mnohé firmy na Slovensku ponúkajú možnosť absolvovať u nich stáž ako spôsob nadobudnutia nových znalosti, ale aj praktických skúseností do budúcnosti. Stážisti obvykle bývajú za absolvovanie stáže odmeňovaní, ale niekedy firma vyžaduje, aby vykonávali stáž bez nároku za odmenu. V tejto súvislosti preto vzniká otázka, či je takýto postup vôbec na…

Absencia z dôvodu návštevy lekára

Návšteva lekára, respektíve ošetrenie alebo vyšetrenie zamestnancov v zdravotníckom zariadení je bežnou súčasťou ich života. Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej ako „Zákonník práce″) vo svojich ustanoveniach upravuje práva a povinnosti zamestnancov pri návšteve lekára počas pracovnej doby. Kedy a v akom rozsahu je zamestnávateľ povinný…

Denný odpočinok sa pridáva k týždennému času odpočinku, aj keď mu priamo predchádza

Je to tak aj v prípade, ak vnútroštátna právna úprava poskytuje pracovníkom obdobie týždenného času odpočinku presahujúce obdobie, ktoré vyžaduje právo Únie

Zvýšenie sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

Zamestnávatelia a mzdoví účtovníci pozor! Od 1. júla 2023 sa opäť zvyšuje suma základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách.

Monitorovanie služobných vozidiel zamestnávateľmi

Dnes sa úplne bežne stretávame s tým, že zamestnávatelia nechávajú za pomoci rôznych technológii monitorovať svoj majetok v záujme jeho ochrany. Výnimkou nie sú ani služobné vozidlá. Pri monitorovaní polohy služobného vozidla je potrebné myslieť na to, že spolu s vozidlom monitoruje zamestnávateľ aj svojho zamestnanca. Údaje, ktoré zamestnávateľ…

Sexuálna orientácia by nemala byť dôvodom na odmietnutie uzavrieť zmluvu so samostatne zárobkovo činnou osobou

Smernica o rovnosti zaobchádzania v zamestnaní a povolaní, ktorá pokrýva širokú škálu zárobkových činností, stanovuje všeobecný rámec boja proti diskriminácii založenej okrem iného na sexuálnej orientácii

Bonus a jeho nárokovateľnosť podľa súdnej praxe

V praxi často nastáva situácia, že zamestnanec očakáva vyplatenie bonusu a ak k jeho vyplateniu nedôjde, nie je si istý, či mal naň nárok alebo nie. Rovnako často sa stáva, že zamestnávateľ variabilnú zložku odmeňovania označí ako nenárokovateľnú a je presvedčený, že nie je povinný na jej vyplatenie ak sa tak rozhodne, pričom fakticky tomu tak byť…

Kolektívna zmluva, ktorá stanovuje nižšiu mzdu dočasným agentúrnym pracovníkom v porovnaní s priamo zamestnanými pracovníkmi, musí ustanoviť kompenzačné výhody

Takáto kolektívna zmluva musí môcť byť predmetom účinného súdneho preskúmania. V období od januára do apríla 2017 TimePartner Personalmanagement GmbH, agentúra dočasného zamestnávania, zamestnávala CM ako dočasnú agentúrnu pracovníčku na základe zmluvy na dobu určitú. Počas trvania svojho pridelenia bola CM pridelená ako spracovateľka objednávok…

Zamestnávatelia pozor! Nové sumy stravného účinné od 1. januára 2023

Novým opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 432/2022 Z. z. sa s účinnosťou od 1.1.2023 menia sumy stravného a to nasledovne:

Právna úprava práce z domu - domácka práca, telepráca a príležitostná práca z domácnosti („home office“)

Práca z domu, ako jedna z flexibilných foriem výkonu práce, nabrala v posledných rokoch na význame najmä vplyvom pandémie ochorenia COVID-19. Zamestnanci pod vplyvom externých okolností nárazovo prešli a vyskúšali si, aké je to pracovať z ich domácností. Aj z tohto dôvodu je výkon práce z domu dnes oveľa relevantnejší ako kedykoľvek…

Zmeny v Zákonníku práce

Dňa 1. novembra 2022 nadobudla účinnosť novela Zákonníka práce, ktorou prišlo k zásadným zmenám v pracovnoprávnej oblasti. Tieto zmeny vyplývajú najmä z transpozície (i) smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1152 z 20. júna 2019 o transparentných a predvídateľných pracovných podmienkach v Európskej únii a (ii) smernice Európskeho…

Príspevok zamestnávateľa na štátom podporované bývanie

S účinnosťou od 1. januára 2023 v zmysle nepriamej novely Zákonníka práce (zverejnená v Zbierke zákonov ako zákon č. 222/2022 Z. z. o štátnej podpore nájomného bývania a o zmene a doplnení niektorých zákonov zo dňa 25.05.2022) môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi príspevok na štátom podporované bývanie. To znamená, že pôjde o možnosť a nie…

Prispôsobenie rodinných prídavkov a rôznych daňových výhod, ktoré Rakúsko poskytuje pracovníkom v závislosti od štátu bydliska ich detí, je v rozpore s právom Únie

Tento mechanizmus predstavuje neodôvodnenú nepriamu diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti migrujúcich pracovníkov

Novela Zákonníka práce umožní uzatvárať nový typ dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce

S účinnosťou od 1. januára 2023 v zmysle novely Zákonníka práce (novela zverejnená v Zbierke zákonov ako zákon č. 248/2022 Z. z. zo dňa 15.06.2022) bude možné na sezónne práce (presne špecifikované v prílohe č. 1b k Zákonníku práce) uzatvárať osobitný typ dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce.

Aké novely Zákonníka práce môžeme v januári 2023 očakávať?

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej ako „Zákonník práce″) predstavuje v slovenskej legislatíve jeden z najčastejšie novelizovaných právnych predpisov. V súčasnosti sú už prijaté dve novely, ktoré nadobudnú účinnosť 1. januára 2023.

Rada prijala právny predpis EÚ o primeraných minimálnych mzdách

Rada EÚ dnes s konečnou platnosťou prijala smernicu, ktorou sa podporí primeranosť zákonných minimálnych miezd, čím sa prispeje k dosiahnutiu dôstojných pracovných a životných podmienok zamestnancov v Európe.

Má dnes zamestnanec nárok na home office?

Aj keď v posledných mesiacoch pandémia COVID-19 ustúpila do úzadia, na Slovensku stále platí mimoriadna situácia vyhlásená uznesením vlády SR č. 111 zo dňa 11.03.2020 a pracovnoprávny rámec s tým spojený aj naďalej ovplyvňuje postavenie zamestnancov a zamestnávateľov. Aj dva roky po zavedení § 250b do Zákonníka práce, ktorým sa zaviedla možnosť…

Spôsoby ukončenia pracovnej zmluvy pred vznikom pracovného pomeru

Zákonník práce[1] vo svojej druhej časti pomerne rozsiahlo rieši problematiku skončenia pracovného pomeru, pričom však tieto ustanovenia predpokladajú, že pracovný pomer už vznikol. Pracovný pomer pritom vzniká dňom určeným v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce, a to dokonca bez ohľadu nato či zamestnanec v tento deň skutočne nastúpil do…