pracovné právo

Príspevok zamestnávateľa na štátom podporované bývanie

S účinnosťou od 1. januára 2023 v zmysle nepriamej novely Zákonníka práce (zverejnená v Zbierke zákonov ako zákon č. 222/2022 Z. z. o štátnej podpore nájomného bývania a o zmene a doplnení niektorých zákonov zo dňa 25.05.2022) môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi príspevok na štátom podporované bývanie. To znamená, že pôjde o možnosť a nie…

Prispôsobenie rodinných prídavkov a rôznych daňových výhod, ktoré Rakúsko poskytuje pracovníkom v závislosti od štátu bydliska ich detí, je v rozpore s právom Únie

Tento mechanizmus predstavuje neodôvodnenú nepriamu diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti migrujúcich pracovníkov

Novela Zákonníka práce umožní uzatvárať nový typ dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce

S účinnosťou od 1. januára 2023 v zmysle novely Zákonníka práce (novela zverejnená v Zbierke zákonov ako zákon č. 248/2022 Z. z. zo dňa 15.06.2022) bude možné na sezónne práce (presne špecifikované v prílohe č. 1b k Zákonníku práce) uzatvárať osobitný typ dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce.

Aké novely Zákonníka práce môžeme v januári 2023 očakávať?

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej ako „Zákonník práce″) predstavuje v slovenskej legislatíve jeden z najčastejšie novelizovaných právnych predpisov. V súčasnosti sú už prijaté dve novely, ktoré nadobudnú účinnosť 1. januára 2023.

Rada prijala právny predpis EÚ o primeraných minimálnych mzdách

Rada EÚ dnes s konečnou platnosťou prijala smernicu, ktorou sa podporí primeranosť zákonných minimálnych miezd, čím sa prispeje k dosiahnutiu dôstojných pracovných a životných podmienok zamestnancov v Európe.

Má dnes zamestnanec nárok na home office?

Aj keď v posledných mesiacoch pandémia COVID-19 ustúpila do úzadia, na Slovensku stále platí mimoriadna situácia vyhlásená uznesením vlády SR č. 111 zo dňa 11.03.2020 a pracovnoprávny rámec s tým spojený aj naďalej ovplyvňuje postavenie zamestnancov a zamestnávateľov. Aj dva roky po zavedení § 250b do Zákonníka práce, ktorým sa zaviedla možnosť…

Spôsoby ukončenia pracovnej zmluvy pred vznikom pracovného pomeru

Zákonník práce[1] vo svojej druhej časti pomerne rozsiahlo rieši problematiku skončenia pracovného pomeru, pričom však tieto ustanovenia predpokladajú, že pracovný pomer už vznikol. Pracovný pomer pritom vzniká dňom určeným v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce, a to dokonca bez ohľadu nato či zamestnanec v tento deň skutočne nastúpil do…

Vysielanie pracovníkov: vnútroštátny súd musí zabezpečiť, aby sankcie za porušenie administratívnych povinností boli primerané

Vnútroštátny súd môže uplatniť vnútroštátny režim sankcií, ktorý je v rozpore so smernicou o vysielaní pracovníkov, pokiaľ zaručí primeranosť sankcií

Skončenie pracovného pomeru výpoveďou so zamestnancom so zdravotným postihnutím

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej ako „Zákonník práce″), ako základný pracovnoprávny predpis, zabezpečuje okrem iného ochranu osobitných kategórií zamestnancov, ktorí môžu byť z rôznych objektívnych dôvodov znevýhodnení v porovnaní s inými zamestnancami.

Práva zamestnancov pri prevode podniku

Nasledujúci článok predstavuje zhrnutie práv zamestnancov v prípade prevodu podniku a s tým súvisiacej zmeny zamestnávateľa.

Trvalý kurzarbeit v podmienkach Slovenskej republiky

Od 1. marca 2022 je účinný nový zákon č. 215/2021 Z. z. o podpore v čase skrátenej práce („zákon“)[1], ktorým sa riadi trvalý kurzarbeit na Slovensku.

Zavedenie elektronického oznamovania pracovnej neschopnosti

Národná rada Slovenskej republiky dňa 24. marca 2022 schválila novelu zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. Jednou z viacerých zmien, ktoré prináša najnovšia novela, je aj zavedenie tzv. elektronickej pracovnej neschopnosti (PN), čo je významná zmena, ktorá sa dotkne aj zamestnávateľov.

Akú pomoc poskytuje Slovenská republika odídencom a čo zmenil lex Ukrajina?

V súvislosti so zabezpečením pomoci pre ukrajinských občanov utekajúcich pred vojenským konfliktom už raz Slovenská republika k legislatívnym zmenám pristúpila. Lex Ukrajina je v poradí druhou, omnoho rozsiahlejšou úpravou naprieč všetkými odvetviami, ktorá má ukrajinským občanom zabezpečiť rýchlejšie a jednoduchšie zaradenie sa do slovenskej…

Zamestnávanie osôb s dočasným útočiskom

S ohľadom na aktuálny ozbrojený konflikt na Ukrajine by sme sa v nasledujúcom texte chceli zamerať na zamestnávanie utečencov z Ukrajiny, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky.

Ako motivovať a zainteresovať zamestnancov na hospodárskom raste spoločnosti alebo ako funguje ESOP na Slovensku?

Predstavujem Vám inštitút „ESOP“, ktorý sa v poslednom čase začína aj u nás v rôznych obdobách používať. Jeden takýto ESOP som nedávno implementoval a rád by som sa s Vami podelili o moje skúsenosti, najmä z právneho hľadiska.

Čo je a čo nie je práca nadčas (v kontexte rozsudku NS SR spis. zn. 5Cdo/24/2019)

V odborných kruhoch v oblasti pracovného práva v poslednom čase rezonoval rozsudok Najvyššieho Súdu Slovenskej republiky („NS SR“) 5Cdo/24/2019 týkajúci sa práce nadčas, ktorý bol neskôr zverejnený aj v zbierke stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky 7/2021 pod značkou R 82/2021[1]. Nižšie sme sa preto pozreli nato čo…

Zmeny Zákonníka práce v roku 2022

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej len „Zákonník práce“) predstavuje jeden zo základných predpisov slovenského právneho poriadku a ako taký je pravidelne menený a dopĺňaný. Len v priebehu roka 2021 bol Zákonník práce novelizovaný celkovo štyrikrát, pričom v súčasnosti už prebieha legislatívny proces aj v súvislosti s ďalšou, oproti…

Šikana v kybernetickom priestore a jej trestnoprávne dôsledky

Aktuálne mediálnym priestorom a verejnou diskusiou rezonuje príbeh mladého 11-ročného dievčaťa, ktoré malo byť podľa medializovaných informácií partiou násťročných detí opité, vyzlečené a dobité, pričom skutok bol natočený na video, ktoré koluje aj po sociálnych sieťach. V dostupných informáciách sa uvádza, že v tejto súvislosti orgány činné v…

Povinnosť zápisu do RPVS v súvislosti s čerpaním „Prvej pomoci“ a podpory „kurzarbeit“

V čase poskytovania možnosti čerpania príspevkov tzv. Prvej pomoci počas mimoriadnej situácie spôsobenej koronavírusom na Slovensku platila pre oprávnených zamestnávateľov a podnikateľov výnimka pre zápis do Registra partnerov verejného sektora (RPVS).

Rozsah pojmu „pracovný čas“

Súdny dvor spresňuje rozsah pojmu „pracovný čas“ v súvislosti s dobou pracovnej pohotovosti vo forme nepretržitej dostupnosti