Články

10 otázok pre … Tatianu Prokopovú

JUDr. Tatiana Prokopová je riadiaca partnerka slovenskej advokátskej kancelárie asociovanej s medzinárodnou sieťou advokátskych kancelárií Squire Patton Boggs. Od začiatku svojej kariéry sa špecializuje najmä na stavebné právo, právo nehnuteľností a sporovú agendu. Dnes má napríklad s SPB tímom na konte už tri víťazné medzinárodné investičné…

Súdna prax v roku 2021 k možnosti nadobudnúť vlastníctvo od nevlastníka a zásade „nemo plus iuris“

Rok 2021 priniesol relatívne výrazné zmeny v ochrane záujmov pôvodných vlastníkov, okrem iného, aj nehnuteľností. Najvyššie súdne autority pozmenili svoj postoj k pravidlám pre to, či je možné platne nadobudnúť vlastníctvo aj od osoby, ktorá nebola vlastníkom prevádzanej veci. Tradičné chápanie v slovenskom právnom poriadku totiž dlhé roky bolo…

Udalosti uplynulého týždňa

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili reformu nemocníc. Tie sa tak rozdelia na viacero úrovní. Prvé reálne zmeny v praxi by mali ľudia pocítiť v nemocniciach v roku 2024. Podľa rezortu zdravotníctva ide o najväčšiu reformu za posledných 17 rokov. Priniesť by mala menej zbytočných úmrtí, viac zachránených životov, kvalitnejšie podmienky…

Štátni príslušníci tretích krajín, ktorí sú držiteľmi jednotného pracovného povolenia získaného na základe talianskej právnej úpravy preberajúcej smernicu Únie, majú nárok na príspevok pri narodení dieťaťa a príspevok v materstve, ako sú stanovené v talianskej právnej úprave

Talianske orgány odmietli priznať príspevok pri narodení dieťaťa a príspevok v materstve viacerým štátnym príslušníkom tretích krajín, ktorí sa oprávnene zdržiavajú v Taliansku a sú držiteľmi jednotného pracovného povolenia získaného na základe talianskej právnej úpravy preberajúcej smernicu 2011/981. Toto odmietnutie bolo odôvodnené skutočnosťou…

Členský štát môže pod hrozbou sankcií uložiť svojim štátnym príslušníkom povinnosť mať pri sebe platný preukaz totožnosti alebo cestovný pas, ak cestujú do iného členského štátu, nezávisle od použitého dopravného prostriedku a trasy

Hoci právo Únie nebráni tomu, aby uložená sankcia bola trestnej povahy, bráni naopak neprimeraným sankciám, ako je peňažný trest dosahujúci 20 % čistého priemerného mesačného príjmu páchateľa

DEAL MONITOR

Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.

Zamestnancom aj proti svojej vôli?

Nový smer v posudzovaní pracovníkov tzv. platforiem: Po tom ako dňa 19. 02. 2021 Najvyšší súd vo Veľkej Británii rozhodol[1], že vodiči spoločnosti Uber sú zamestnancami, pridala sa v tomto smere ďalšia krajina, v ktorej súd vyslovil rovnaké právne závery.

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR zabezpečí včasnú pomoc pre zamestnávateľov a pre všetkých pracujúcich a živnostníkov, ktorí v dôsledku vyhláseného núdzového stavu museli obmedziť alebo prerušiť svoju činnosť. Za obdobie január a február 2022 bude naďalej poskytovať príspevky na mzdy zamestnancov a živnostníkov z projektu Prvá…

Pomoc pre vymazané subjekty z ORSR

Podávame pomocnú ruku zapísaným osobám (spoločnostiam), ktoré boli minulý mesiac vymazané z obchodného registra. A to napriek tomu, že k ich výmazu došlo v dôsledku nedodržania povinností týchto spoločností. Domnievame sa však, že v súčasnej situácii je namieste bojovať za každé pracovné miesto a každú osobu, ktorá vykonáva podnikateľskú…

10 otázok pre … Pavla Horňáka

JUDr. Pavol Horňák, PhD., LL.M. je riadiaci partner advokátskej kancelárie GHS Legal, s.r.o. pôsobiacej v Bratislave, Prahe, Olomouci a Viedni. Advokátom sa stal v roku 2008 a od roku 2013 pôsobí v rámci GHS Legal, kde vedie tím sporovej agendy a arbitráže.

Súdny dvor potvrdzuje právo občanov Únie, ktorí sú ekonomicky nečinní a majú bydlisko v inom členskom štáte, ako je členský štát ich pôvodu, aby boli poistení v rámci systému verejného zdravotného poistenia hostiteľského členského štátu

Právo Únie však neukladá povinnosť bezplatného poistenia v uvedenom systéme

Podávate návrh na zápis zmien údajov o spoločnosti do obchodného registra? Nezabúdajte na novú povinnosť

Ako sme Vás informovali už v auguste, novela zákona o obchodnom registri účinná od 1.10.2020 zaviedla povinnosť štatutárnych orgánov doplniť identifikačné údaje o vybraných osobách do Obchodného registra (náš pôvodný článok k tejto téme nájdete na tomto odkaze:…

Udalosti uplynulého týždňa

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) zverejnil 2. decembra 2021 svoje rozhodnutie z 10. novembra 2021 v prípade Magát proti Slovenskej republike, ktorým vyhlásil sťažnosť za neprijateľnú. Sťažovateľ namietal neprimeranú dĺžku konania podľa článku 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane práv a základných slobôd. So sťažnosťou sa štyrikrát obrátil na ústavný…

Použitie zahraničných verejných listín

Za verejnú listinu sa vo všeobecnosti považuje akýkoľvek dokument, ktorý bol vydaný alebo overený verejnou autoritou. Môže ísť o rodný list, vysvedčenie o štátnej skúške alebo prekladateľskú doložku. Ako však postupovať, ak potrebujeme použiť na úradné účely listinu, ktorá bola vydaná v inom štáte?

Súdny dvor spresňuje prípady, v ktorých sa smernica o niektorých aspektoch organizácie pracovného času neuplatňuje na činnosti vykonávané vojakmi

Táto smernica nebráni tomu, aby sa doba strážnej služby, počas ktorej je vojak povinný zdržiavať sa v kasárňach, kde bol pridelený, pričom nevykonáva skutočnú prácu, odmeňovala iným spôsobom ako doba strážnej služby, počas ktorej tento vojak skutočne pracuje

Novela infozákona: ďalší krok k zvyšovaniu transparentnosti verejnej správy

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková predložila do medzirezortného pripomienkovania novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Navrhovaná úprava je výrazným posunom pre tých, ktorí o informácie žiadajú a rovnako pre tých, ktorí ich poskytujú. Významne rozširuje okruh poskytovaných informácií aj okruh povinných…

Možno podmieniť konanie za spoločnosť súčasným konaním prokuristu a konateľa s účinnosťou voči tretím osobám?

Viaceré slovenské spoločnosti podmieňujú konanie v ich mene tým, že pre platnosť právneho úkonu vyžadujú súčasné konanie prokuristu a konateľa. Takto zaužívaný postup je ovplyvnený zahraničnou (najmä nemeckou a rakúskou) právnou úpravou, kde je takáto limitácia bežná, v odbornej literatúre nazývaná ako tzv. nepravá kolektívna prokúra, kde…

Udalosti uplynulého týždňa

Vzhľadom na zhoršujúci sa vývoj epidemiologickej situácie považujeme za nevyhnutné zvýšiť podporu ekonomiky, podnikov a zamestnancov. Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR poskytuje najvyššiu pomoc na ochranu pracovných miest v histórii Slovenska. Na základe uznesenia vlády SR budeme za mesiace november a december 2021 vyplácať príspevky…

Posúdenie zmluvného dojednania ako nepriateľnej podmienky podľa generálnej klauzuly

Neprijateľné podmienky obsiahnuté v spotrebiteľských zmluvách sa považujú v zmysle § 53 ods. 5 Občianskeho zákonníka za neplatné. V určitých prípadoch môžu spôsobiť dokonca neplatnosť celej zmluvy. Napriek tomu sa s nimi v praxi stále často stretávame.

Spolupráca hygienikov s advokátmi pri vymáhaní protipandemických opatrení

Advokáti v regiónoch budú pomáhať hygienikom s prípravou rozhodnutí a podkladov v súvislosti s vymáhaním protipandemických opatrení. Pružnejšiu spoluprácu umožnia upravené pravidlá, ktoré ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dnes predložila na rokovanie vlády po dohode s ministrom zdravotníctva, hlavným hygienikom ako aj Slovenskou advokátskou…